Нискоемисионната зона за отопление само една от мерките за по-чист въздух в София. Тази мярка не може да се разглежда самостоятелно, защото включва комплекс от мерки, с които от Столичната община се стремят да направят въздухът в София по-чист. Това коментира в “Ритъмът на столицата” Надежда Бобчева - зам.кмет с ресор екология в Столичната община.
Стараем се всячески да увеличим броят на проверките и да засилим работата на инспектората. За изминалата 2024 г. с над 50% са увеличени извършените проверки, като уверението на Бобчева е през настоящата 2025 г. да се работи на по-високи темпове.
Глобата за нарушаване на наредбата е 50 лв., като по думите на Бобчева, целта не е да бъдат глобявани столичани, а да дишат по-чист въздух. По тази причина и редом с рестриктивната наредба съществува и програмата за подмяна на отоплителните уреди с по-екологични.
“Почти 5000 домакинства са кандидатствали по двете програми, по които ние в момента вървим, за да подменим отоплителните уреди на гражданите”, казва тя.Хората трябва да знаят, че няма да могат да използват камините си, защото там също се изгарят дърва и въглища.
Опасните отпадъци в града
Столичната община обединява усилия с Българския ветеринарен съюз (БВС) в борбата с нерегламентираното изхвърляне на опасни отпадъци.
“Нашата цел не е да глобяваме, а да се справим с отпадъците по най-безопасния за хората начин, затова е важно да работим заедно”, коментира Надежда Бобчева след срещата с ветеринарния съюз.
От Столична община напомнят, че съгласно законодателството, опасните отпадъци трябва да се унищожават по определен ред, като всички ветеринарномедицински практики са задължени да ги разделят и изпращат за унищожаване чрез сключване на договори с лицензирани фирми за извозване и обезвреждане.
Глобите за нерегламентирано изхвърляне на странични животински продукти и опасни отпадъци варират от 10 000 до 50 000 лева.
Чуйте повече в разговора в звуковия файл.
Транспортната стачка в София през последните шест дни, доведе не само до големи задръствания, но и до изключителна натовареност на такситата. Въпреки, че бяха единствената алтернатива на метрото, спекула с цените на таксиметровите услуги не е имало, категоричен е Красимир Цветков от Националния таксиметров синдикат. "Не мисля, че е..
В столичната общинска комисия по екология ще бъдат изслушани директорите на две от сметосъбиращите фирми, които обслужват една трета от софийските райони. След като миналия четвъртък от дружествата заплашиха, че от 19 май спират да събират отпадъците в осем района, заради неизплатени от общината средства за извършена дейност, те решиха да..
Днес ще бъде предимно слънчево. В следобедните часове ще се развива купеста облачност, но само на отделни места, главно в планинските райони, е възможен слаб краткотраен дъжд, съобщиха от НИМХ. Вятърът ще се задържи от запад-северозапад и ще бъде умерен, а в Дунавската равнина и временно силен. Максималните температури в повечето места ще са между 20° и..
Започва седмица, в която коментаторите са нови във "Форум", но не и на редовните слушатели и активни граждани. До 24 май новините в медиите и тенденциите в обществото ще анализират Адриана Диканчева и Никола Атанасов . Втора седмица "гореща" тема и повод за дискусии е Блокираният градски транспорт на София . Търсенето на решения...
София е най-опасното място за придвижване на деца и подрастващи в градска среда в Европа според ново международно проучване на Clean Cities . Столицата на България заема последното, 36-о място в класацията на избрани големи градове на континента, като получената от нея обща оценка е изключително скромна – около 27 пъти под средното за..
В Банкя стартира реализацията на проекта "Богини на водата“. Целта е да се предостави на младите хора платформа за изразяване на собствената им идентичност, талант, вълнения и емоции чрез изкуството, съобщиха от пресцентъра на район „Банкя“. Проектът се реализира от сдружение "Благ ден“ в партньорство с района, като основната идея е осмисляне..
19 май е Световен ден за дарителство на майчина кърма . С различни инициативи празникът бе отбелязан и от Банката за майчина кърма в София , която е единствена по рода си в България и една от малкото подобни структури на Балканския полуостров. Открита е на 1 юни 1989 година от Министерство на народното здраве. Тя събира, съхранява и обработва..