Светла, успешна и осъзната 2025 година, пожела пред БНР-Радио София футурологът доц. Мариана Тодорова от Института по философия и социология към БАН.
И подчерта, че осъзнаването преминава през знанието, опитността, мъдростта, но и през емоционална интелигентност и емпатията.
Тя коментира, че напоследък в обществото се поощрява някаква индивидуалност и идентичност, но няма критерий за това. От друга страна се прокламират фрази като "Всичко става, това е свободата", "Карай, бъди себе си"… Но когато сме се изгубили от образователни и други изисквания и ценности, това е оправдание да не се променяме, да сме инертни, да не се развиваме, да караме, както ни е комфортно. Свръхконсумацията на нови технологии и информиране, общуване през социалните мрежи води до "мозъчно гниене" (За Оксфордския речник "Brain rot" е дума на 2024 година), защото няма време да осмислим съдържанието.
"Това е пътят към допаминовото щастие. Сменяме стимулите на прекъснато, мозъкът ни вижда експлозия от цветове, музикални клипчета, всякакви такива забавни неща, които уж ни повдигат настроението и ни вкарват в някакъв такъв модус на привидното щастие.
Но всъщност смяната на всякакъв такъв тип стимули кара мозъка да отделя допамин. Той е щастлив и става все по-мързелив, защото не иска да извърви дългия път, да се задълбочи. Но в един момент това също създава чувство за празнота, осъзнаваме, че сме го изпразнили от смисъл, от информация, която може да стане знание по-късно."
Време е в училище, в обществото да се налага нещо, което сме позабравили – неща като критично мислене, дисциплина, дебатиране, убедена е доц. Тодорова.
Вече по света има училища, където се прилагат такива практики. А всичко това има връзка с позагубения плурализъм.
"Когато медиите са хиляди, наблюдаваме фрагментаризация и упадък на истината, не знаем кое е реално. Това се наблюдава и в българската действителност. Не можем да постигнем консенсус по важни въпроси."
Футурологът е автор на книга за изкуствения интелект (ИИ) още преди няколко години, когато това понятие звучеше "екзотично" и будеше недоверие. Тя очерта и новите аспекти в развитието на ИИ от ноември 2022-ра насам и отразяването на този бизнес модел във всяка една сфера на човешката дейност.
"Наистина, изкуственият интелект ни кара да се замислим какво значи да си човек, какво значи да имаш интелект и съзнание. Много от понятията и термините се нуждаят от предефиниране", изтъкна Мариана Тодорова.
Футурологът отбеляза още, че в момента в САЩ повечето идеи (и обещания от предизборните кампании) са абстрактни, хората все още очакват какво ще може да направи Тръмп като президент. Надеждите, свързани с приписваните му способности са силно надценени.
Европа ще продължи да е подвластна на последствията от кризата на политическото, на управлението. Трябва да преосмислим какво доведе до тук, да търсим някаква независимост и собствено автентично място.
Българите не са евроскептици. Но е важно да имаме ясна позиция и да я изразяваме гласно пред европейските институции.
Чуйте разговора на Даниел Ненчев.
Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...
Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...
Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..
Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..
СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..