Светла, успешна и осъзната 2025 година, пожела пред БНР-Радио София футурологът доц. Мариана Тодорова от Института по философия и социология към БАН.
И подчерта, че осъзнаването преминава през знанието, опитността, мъдростта, но и през емоционална интелигентност и емпатията.
Тя коментира, че напоследък в обществото се поощрява някаква индивидуалност и идентичност, но няма критерий за това. От друга страна се прокламират фрази като "Всичко става, това е свободата", "Карай, бъди себе си"… Но когато сме се изгубили от образователни и други изисквания и ценности, това е оправдание да не се променяме, да сме инертни, да не се развиваме, да караме, както ни е комфортно. Свръхконсумацията на нови технологии и информиране, общуване през социалните мрежи води до "мозъчно гниене" (За Оксфордския речник "Brain rot" е дума на 2024 година), защото няма време да осмислим съдържанието.
"Това е пътят към допаминовото щастие. Сменяме стимулите на прекъснато, мозъкът ни вижда експлозия от цветове, музикални клипчета, всякакви такива забавни неща, които уж ни повдигат настроението и ни вкарват в някакъв такъв модус на привидното щастие.
Но всъщност смяната на всякакъв такъв тип стимули кара мозъка да отделя допамин. Той е щастлив и става все по-мързелив, защото не иска да извърви дългия път, да се задълбочи. Но в един момент това също създава чувство за празнота, осъзнаваме, че сме го изпразнили от смисъл, от информация, която може да стане знание по-късно."
Време е в училище, в обществото да се налага нещо, което сме позабравили – неща като критично мислене, дисциплина, дебатиране, убедена е доц. Тодорова.
Вече по света има училища, където се прилагат такива практики. А всичко това има връзка с позагубения плурализъм.
"Когато медиите са хиляди, наблюдаваме фрагментаризация и упадък на истината, не знаем кое е реално. Това се наблюдава и в българската действителност. Не можем да постигнем консенсус по важни въпроси."
Футурологът е автор на книга за изкуствения интелект (ИИ) още преди няколко години, когато това понятие звучеше "екзотично" и будеше недоверие. Тя очерта и новите аспекти в развитието на ИИ от ноември 2022-ра насам и отразяването на този бизнес модел във всяка една сфера на човешката дейност.
"Наистина, изкуственият интелект ни кара да се замислим какво значи да си човек, какво значи да имаш интелект и съзнание. Много от понятията и термините се нуждаят от предефиниране", изтъкна Мариана Тодорова.
Футурологът отбеляза още, че в момента в САЩ повечето идеи (и обещания от предизборните кампании) са абстрактни, хората все още очакват какво ще може да направи Тръмп като президент. Надеждите, свързани с приписваните му способности са силно надценени.
Европа ще продължи да е подвластна на последствията от кризата на политическото, на управлението. Трябва да преосмислим какво доведе до тук, да търсим някаква независимост и собствено автентично място.
Българите не са евроскептици. Но е важно да имаме ясна позиция и да я изразяваме гласно пред европейските институции.
Чуйте разговора на Даниел Ненчев.
Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..
Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..
Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава, се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...
С „Маргаритка“ на мач. 11-14 април: футболни фенове от различни агитки се обединяват в името на децата. Събитието ни го представя Йордан Жечев: "Инициативата е да предаден любовта си към отбора. "Маргаритка" е социален проект - децата да имат достъп до качествено възпитание. Обиколихме фенклубовете на 16-те отбора в Първа лига. Стиснахме си ръцете за..
"Великден в града" – започва великденски базар в Градската градина. Подробностите от Теодора Бреме, организатор: "Постарали сме се нашите посетители да се потопят в празничното настроение. Днес сме подготвили кори с яйца за малките, а утре ще правим венци. Продължаваме до Велики понеделник. Всеки ден има програма с кулинарни изненади и ателиета за..
Историческа възстановка на живи картини от Априлското въстание в Северния парк с доц.д-р инж. Георги Маринов: "За съжаление малко е лошо времето, но това не ни пречи. Участниците са облечени и чакаме общината да реши точния час, чакаме да се посъбере малко публика, правим го за децата. Правим живи картини - първоначално селско ежедневие, нападение..