Над 43% от навършилите пълнолетие българи не са се явили на задължителен профилактичен преглед през изминалата година по данни на НЗОК.
Профилактиката е оставена в ръцете на личните лекари. Сред българите тя остава на заден план за сметка на разходите, които се правят за лечение и лекарства. Здравната системата е предвидила много малка част от средствата за профилактични прегледи.
Това коментира пред БНР-Радио София икономистът Петя Георгиева (▼), от Института за пазарна икономика.
По думите на експерта, когато е здрав, човек не е толкова заинтересован да посети общопрактикуващия лекар. Ако има оплакване, той директно търси лечение, но това не е профилактика. А нейната цел е именно да се установи заболяване на ранен етап, когато лечението е по-успешно и по-евтино.
Така е не само в България. Просто системата трябва да стимулира и лекаря, и пациента за извършването на профилактични прегледи, подчерта Георгиева и изброи начини, по които това може да стане.
Със сигурност достъпът и организацията трябва да са максимално улеснени.
Хората трябва да бъдат по-добре информирани.
Марките трябва да се залагат в законите. Политиката се прави от държавата.
Работното дсекидневие на д-р Цветина Хаджийска, общопрактикуващ лекар в ДКЦ-5 (Студентската поликлиника) в София, показва, че повечето хора, записани при нея, просто не знаят, че имат право на профилактичен преглед.
Тя казва, че не е нужно да убеждава пациентите, достатъчно е да разпространи информацията, да обясни, че те имат полза от такива прегледи.
Така се облекчава и системата, допълни д-р Хаджийска (▲):
"Повечето имат интерес, но не знаят какво се включва в пакета от изследвания, питат колко пъти могат да правят профилактичен преглед. А пакетът зависи от пол, възраст, от рисковите фактори, фамилна обремененост".
До думите на личния лекар, има положителна промяна, откакто пациентите имат достъп до здравното си досие.
Технологично училище " Електронни системи " (ТУЕС) е най-желаното професионално училище в София. То е уникално в много отношения, тук се създават бъдещите ИТ лидери на България. Младите хора излизат от школото като подготвени специалисти и лесно намират реализация в практиката и бизнеса. Това изтъкна пред БНР-Радио София..
Облачността над страната ще се задържи значителна, като по-съществени разкъсвания ще има в часовете преди обяд. В следобедните часове отново на много места ще превали краткотраен дъжд, в отделни райони с гръмотевици. Вятърът временно ще се ориентира от север-североизток, ще е слаб, в източните райони до умерен. Минималните температури ще бъдат..
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..