Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството.
В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в Театър 199. Тя показа, че може да пише добре и да прави театър от нищото.
Най-хубавото време е това, с което човек разполага за себе си, твърди акрисата.
"Струва ми се, че трябва да се краде това време независимо дали си в период "много съм заета сега, графикът ми е пълен“, коментира тя.
Специален повод за гостуването на актрисата в предаването “Радиокафе“ бе моноспектакъла “Prima Facie“ (На пръв поглед), който поставя важната тема за насилието над жени, чието представление ще бъде на 19 януари в РЦСИ “Топлоцентрала“.
"Текстът на Сузи Милър е много хубав. За мен поне това е рядкост, да попадна на хубав текст. За мен той е важен тъкмо сега, защото статистиката, че всяка трета жена е жертва на насилие е актуална, за съжаление, а в него се третира тази тема с много точна доза чувство за хумор, за да не навлезе зрителят в някакъв тежък ад, от който няма излизане. За мен всичко е с точните подправки, добре сметнато от авторката, то просто се е изляло“, посочи Елена Телбис.
Интересен факт за авторката Сузи Милър е, че тя цял живот е била адвокат, но практикувайки професията си, тя не вижда нещата да се променят. На всички дела, на които е присъствала, тя разбира как нещата се извъртат, как предполагаемата жертва, която застава на банката за показания от шок и ужас, че се връща към преживяното се обърква, което кара присъстващите да се съмняват, че има някаква нарочност в поведението й.
Сузи Милър се дистанцира от професията си на юрист до такава спенен, че престава да я практикува и се отдава на писането.
“Предпочитам да пиша истории, защото мисля, че по този начин ще стигна до повече хора, защото имам силна убеденост, че това е начинът нещо да се промени“, казва Милър в едно интервю.
“И какво се случва – тя се оказва права, защото след написването на пиесата и след премиерата й, която е в Австралия, се започва да се говори по тази тема, не само от зрителите присъствали на представлението, но разговорите стигат до хората, които пишат законите и практикуват адвокатската професия, впоследствие и във Великобритания и Северна Ирландия. Днес пиесата се играе почти в цяла Европа и съм много щастлива, че я има и в България“, изтъкна Елена Телбис.
Билетите за моноспектакъла "Prima Facie“ с дата 19 януари вече са разпродадени. Една от възможните следващи дати на представлението е 6 февруари.
Говорим ли си достатъчно по важните теми в нашето общество и повече за работния процес върху спектакъла “Prima Facie“ чуйте в разговора с Елена Телбис в звуковия файл.
От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..
Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..
Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..
TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика. Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..
За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July. Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..
Анита Гергова е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..
12-дневната война по оста Израел – Иран, с намесата на САЩ за някои приключи неочаквано бързо. Всички обявиха победа. Но тя показа няколко важни неща, коментира пред БНР-Радио София Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество . Израел от дълго време беше потенциалната заплаха над Иран, заради ядрената му програма, но една..