През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства:
1. Изпълнението на проекти. Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони;
2. Реформата в системата за отпадъци при общините;
3. Управлението на прехода към еврозоната. При общините трябва да се свърши много подготвителна работа, включително и в подкрепа на държавата в комуникацията с гражданите.
Това заяви пред БНР-Радио София Силвия Георгиева – изпълнителен директор на Националното сдружения на общините (НСОРБ).
Тя коментира, че за трети път България влиза в нова година без приет бюджет, но за пръв път няма приет удължителен закон. Това до голяма степен поставя изпитания пред общините. Те могат да правят разходи до размера на харчовете от миналата година.
В началото на януари държавата е превела едва около половината от заложените 700 млн. лева, необходими за заплати на държавните служители – учители, социални работници, медицински сестри, на културните институти и на общинската администрация.
"Очевидно решенията в държавата се вземат ден за ден. Надяваме се до края на деня или следващата седмица да получим и останалите. Някои общини реагират със спестени средства, но не всички имат такива.
Големият нерешен въпрос е финансирането на Национална инвестиционна програма за около 3000 общински проекта. Около 1500 вече се изпълняват, но плащанията в момента са спрени. Фирмите имат претенции, не могат да чакат повече, а по закон не можем да платим със собствени общински средства", изтъкна Георгиева.
Общинските бюджети са пряко зависими от държавния бюджет, припомни тя. Заради неприемането му, в момента ръководителите на местната власт не могат да подготвят разчети за капиталовите си разходи през годината.
Чуйте разговора на Невена Николова.
На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..
Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила. Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..
Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..
Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..
Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..
Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..
Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб. RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София. И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..