Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София.
Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник:
"Градчето изглежда много привлекателно, много уютно. По заведенията най-много има туристи от България. Като местно самоуправление имаме проблем с водата, валежите са намаляли с 50%. Но имахме стабилна и успешна година въпреки ситуацията в света.
Надявам се с редовно правителство в България да може вече да се отвори нов пункт за преминаване на работещи и учещи в България. Приблизително населението е 8100, около 45% са се декларирали за българи. Дневно около 1000 души минават границата. Не можем на местно ниво да решим проблема с по-бързото им минаване. Надяваме се и на сериозна българска инвестиция в индустриалната ни зона.
Вярвам, че ще бъдем готови за откриване на българска паралелка както в първи, така и в пети клас. Това бе факт преди две години, но не и миналата." Подробности за партньорствата с България и проблемите в тях - в звуковия файл.
Следва д-р Ангел Йосифов, дългогодишен председател на Националния съвет на българското национално малцинство в Република Сърбия. Сега е член на Националния съвет:
Какви са действията на Националния съвет и какво значи "служебен език" - в звуковия файл.
С нас е и Драгана Николов, юрист, завършила в България и също така член на Националния съвет на българското национално малцинство в Република Сърбия:
"Стараем се да сме в ход с времето. Харесва ми малкия град, не живеем толкова бързо. Имаме хубава природа, планина. Чувствам се щастлива, когато всички около мен са добре. И работата да е удоволствие."
Слушаме и Васил Андреев – Директор на Спортно-туристически център Цариброд:
"Туризмът и спортът имат голямо място в развитието на общината. Завършихме с празника "Дни на Царибродкската сушеница". Предстои плуването за Богоявленския кръст в Нишава на 19.1. А през март ще се представим в Експо-центъра в София. Организираме и спортни лагери за български отбори тук.
Направили сме и апликации за пешеходни и велосипедни маршрути с туристически интересни места. Ние сме малко место с голяма душа. Не само пиене и ядене - те да идват после."
Още за програмата на Спортно-туристически център Цариброд и какво са "видиковците" - в звуковия файл.
Бранислав Васов - член на Общинския изпълнителен съвет със задължения към младите, спорта и културата, също се включва в разговора ни:
Културният ни календар е доста богат. Театърът ни е доста активен. Искаме да работим повече с младите хора, които в момента са тук. Нека после си заминат, но да отнесат от Цариброд хубави знания и хубав опит. Трябва да ги разбираме и да ги слушаме."
Журналистът от Радио-телевизия Цариброд Борис Лазаров е последният ни гост:
"Глобално нещата не са се променили. Все повече хората остават в София. Засега не се получават нещата с инвестициите. Работните места и демографията са ни проблема. Правата ги има, друг е въпросът как ги изпозваме.
Театърът ни излезе с три премиери в 2024, играя в едната. Цял живот се раздавам и на журналистиката, и на театъра, но голямата ми любов е театъра. Той ми е любовницата, а с журналистиката живея."
Какви са темите и проблемите в журналистическата му практика - в звуковия файл.
Кристиан Сугарев е виолист в състава на Софийската филхармония. На 27 април от 19 часа в камерна зала „България“ заедно с още две дами от състава на филхармонията – Кристина Михайлов и Петя Йорданова той ще представи една специална и отдавна мислена програма. Самата програма е по идея на Кристиан. Ето какво разказ той за БНР – „ ще изпълним..
Днес на Томина неделя, предаването гостува на празника на община Чавдар. Говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в малка Швейцария. Ще усетите и магията на „Света Петка“ - неолитното село над Чавдар. Първият ни гост е Павлина Павлова - секретар на община Чавдар: "Основно работим с групи с деца, това е..
Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:
Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..
За премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..
Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..