"Това е моноспектакъл, който отлагах седем години. Той стоя на един лист и ме чакаше и в крайна сметка трябваше да ме съкратят от работа - аз се подвизавах в софтуерната индустрия 10 години, за да си кажа: хайде вече да си поставиш моноспектакъла", казва Явор Попов-Необозрим. Той добавя, че по време на премиерата, в началото на 2024 година, спектакълът се радва на много положителна реакция на публиката.
Жанрът на спектакъла е изречена поезия (spoken word poetry).
"Това е поезия, която е писана не да се чете, а де се представя. И така "Надежда" е съставена от 19 поеми - всяка една, от които води към следващата", казва Явор Попов и допълва, че това е едно своеобразно пътуване към себе си.
Авторът представя своята "Надежда" 7 пъти през изминалата година, на 7 различни сцени. Последната е в Топлоцентрала, по време на Фестивала за авторски театър.
Тогава той получава награди за драматургия, иновативен подход и изключително актьорско постижение.
Журито, в състав Ованес Торосян, Касиел Ноа Ашер и Йордан Георгиев (“Без маски”) се изказва много ласкаво за представлението и това кара Явор Попов да повярва в себе си, да напише още два моноспектакъла и да продължи да представя "Надежда" пред публиката.
Следващите представления са на 15 януари и 2 февруари 2025.
Повече за "Надежда" и бъдещите проекти на Явор Попов-Необозрим чуйте в звуковия файл.
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..
Сигурна съм, че всички са чували името на Найден Геров: възрожденец, писател, езиковед и фолклорист. Делото на неговия живот е „Речник на българския език“. А жената на неговия живот е Мария, също от сой. Потомка на рода Пулиеви и Евлоги и Христо Георгиеви, сродена с даскал Ботьо Петков, бащата на Христо Ботев. Т я също блести със собствена светлина..
Лора Младенова oт „Невидими животни” за благотворителния концерт-протест срещу насилието над животни , събиращ българските изпълнители на Благотворителен концерт-протест срещу насилието над животни събира българските изпълнители на 18 май от 18:00 часа в Концертната зала на Военния клуб в София с вход свободен: "Идеята дойде от певицата Тина, към..
Славея Сурчева ни кани на поредната „Нощ на музеите“ в НВИМ с атрактивна програма и вход свободен за външната и постоянната хронологична експозиция. В късните часове на деня посетителите ще имат възможността да разгледат една от най-богатите музейни колекции в страната и да съхранят този спомен със селфи в специално обособен за целта кът. Екипът..