Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тепърва ще се разбере дали работи премахването на fact checking-а в социалните мрежи

Красимир Коцев
Снимка: Радио София
"Време е да се върнем към корените си, свързани със свободата на изразяване” - с тези думи Марк Зукърбърг обяви съществена промяна в политиката на социалните мрежи, които управлява.

В социалните мрежи се прекратява проверката на факти – т.нар. fact checking . Това провокира широка и силна реакция както от експерти, така и от потребителите. Промените засега важат само за САЩ. Тази промяна води и до логичния въпрос дали са готови социалните мрежи за такава „свобода“, защо е важно да информацията да бъде проверявана, а не се знае и какво ще предизвика цялата тази промяна.

До този момент Меta като организация разчиташе много на външни компании, за да се проверява една информация дали е легитимна, дали съдържа неподходящо съдържание.

Тези организации масово се допитваха до експерти и черпеха информация от самия извор и можеха да определят наистина адекватно дали една информация е фалшива - дали съдържа терористично съдържание, дали в нея има детска порнография, дали е с определени политически наклонности, какъвто е и най-интересния аспект в обществото. Това заяви в ефира на Радио София Красимир Коцев, основател и управител на SoCyber Ltd. Голяма част от професионалния си опит придобива в индустрията за информационна сигурност.

Според него проблемът, е че тези организации все пак са частни компании и не е ясно доколко и дали не са финансирани от определени политически партии, което беше напълно възможно. Това беше традиционния механизъм и в други социални мрежи, които във времето смениха подхода и започнаха да използват т.нар. community notes.

Разликата е, че в community notes вече се прехвърля отговорността към обществото и ние ще можем, с докладване на сведения, да определим дали една информация е легитимна, дали съдържа някакъв злонамерен тип информация, който цели да възбуди в нас определен тип политически подбуди или пък да ни подмами по някакъв начин.

Разликата е, че fact checking-а се допитва до експертно мнение, докато community notes разчита на нас като общество да сме достатъчно осведомени и да имаме реална преценка по една тема дали е фалшива или не. 

Все още няма достатъчно ясни доказателства дали работи, но със сигурност Мeta ще трябва да го докаже, най-малкото и заради европейските изисквания. За да бъде приет като адекватен метод за верификация на данните community notes, Facebook ще трябва да направи оценка на риска и да докаже на европейските органи, че това наистина е адекватен метод, че той е достатъчно достоверен, и че обществото наистина може да вземе решение по дадена информация дали тя е достоверна или не.   

Още за промените в социалните мрежи - чуйте в разговора на Елисавета Белеганска с Красимир Коцев в звуковия файл.

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50