Всяко родено инвитро бебе от процедура, финансирана от бюджета на Центъра за Асистирана репродукция, струва на хазната 12 770 лв., а като възрастен индивид връща в държавния бюджет и бюджета на общественото осигуряване 1 142 596 лв.
Икономическите разчети на нашите експерти са доста интересни, но не смятам, че тези разчети точно трябва да залегнат като мотив за промени. Смятам, че е много важно да се говори за това и да се повиши информираността на обществото за репродуктивните възможности, казва доц. д-р Мария Юнакова, председател на Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве, в предаването “Ритъмът на столицата”.
Според нея инвестирането на средства за дейности, насочени към повишаването на информираността и превенция на здравето ще подобри репродуктивните възможности и демографските проблеми, свързани с репродуктивни затруднения. Освен това ще бъдат минимизирани и разходите за тези дейности.
“Ние, като репродуктивни специалисти най-добре знаем колко е важно платирането на репродукцията да става навреме или ако не може да бъде планирана навреме, има начини за съхранение и отлагане на репродукцията като замразяването на яйцеклетки, така че да не се стига до хипотезата за тежко, продължително и скъпоструващо лечение на репродуктивни проблеми с асистирана репродукция”, обяснява тя.
По думите ѝ, разходите ще бъдат минимизирани, ако се повиши информираността на обществото за репродуктивните възможности най-вече свързани с възрастта, както и с начина на живот. Освен това, според нея, личните лекари също трябва да се включат в тази кампания за информираност на обществото и да обясняват на хората. Трябва да се правят и кампании в училищата.
Според доц. Мария Юнакова трябва да се поемат от Фонда и разходите за процедури с донорски генетичен материал.
Още за информационните кампании за двойки с репродуктивни проблеми чуйте в разговора на Невена Николова в звуковия файл.
Истината в цифри изглежда така: над 53 000 сигнала за домашно насилие само през 2024 г. Над 105 жени убити от партньори или членове на семейството им в последните 5 години. Тази истина е провокацията, заради която журналистът Димитър Панайотов и фотографът Александър Николов изминават стотици километри, за да съберат реални истории на..
Конкурс, насочен към инициативи за предотвратяване на раздялата между деца и техните близки и осигуряване на ранна подкрепа за семейства в уязвими ситуации е обявила фондация "Работилница за граждански инициативи". Подкрепени ще бъдат инициативи, които развиват уменията, знанията и увереността на родителите – чрез обучения, срещи, създаване..
Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевични бури. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, в Югоизточна България от север-североизток. Максималните температури ще са от..
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..