Кметът на София Васил Терзиев посети в Овча купел едно от 34-те междублокови пространства, които са благоустроени като паркоместа и зелени площи през 2024 година.
В резултат от съвместните усилия на районната администрация и дирекция “Климат, енергия и въздух” на Столична община на мястото на “калната точка” в близост до 88. СУ "Димитър Попниколов" вече има близо 150 паркоместа с настилка от бетонови паркингови елементи, които позволяват непрекъснат топло- и водообмен на почвения пласт и предотвратяват разпрашаването.
Пространството около тях е облагородено и с нови дръвчета, подходящи за градски условия, както и по-ниски храсти, които спират фините прахови частици и въглеродния диоксид. Общата облагородена площ е 2 309 кв.м., а средствата, вложени за целия проект - 268 536 лв.
“Това е правилният начин да се оправят тези “кални точки” и затова продължаваме квартал по квартал и през 2025 година да изграждаме пространствата по съвременен начин, за да бъде София още по-добро място за живеене,” коментира Васил Терзиев.
Надежда Бобчева добави, че една от важните задачи, върху които Столичната община работи, освен разширяване на зелената система в София, е и чистотата на въздуха. “Така наречените “кални точки” - тези неустроени пространства, освен че не са красиви и замърсяват колите и внасят кал в домовете ви - те са и един от най-големите причинители на замърсяване на въздуха.”
За 2024 г. В София за благоустроени 34 обекта в 18 района с приблизителна площ от 16 000 кв. м. и на обща стойност приблизително 1 573 000 лв. Обособени са над 500 паркоместа и са изпълнени озеленителни и други облагородителни дейности (затревяване и засаждане на храсти и дървета) на площ от около 8 000 кв. м.
Благоустрояването на калните точки в кварталите ще продължи и през 2025 година в сътрудничество с районните администрации, като част от цялостната политика на администрацията на Васил Терзиев за елиминиране на замърсителите на въздуха и за повече зелени зони в София.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...