Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От 1 януари 2027 г.

Електронна информационна система ще улеснява пълното осиновяване

До 25 февруари т.г. тече обществено обсъждане на нов Правилник

Снимка: pixabay

Нов Правилник за дейността на Съвета за осиновяване е публикуван от социалното министерство за обществено обсъждане.

Във връзка с промените в Семейния кодекс от края на 2023 г., социалният министър издаде Наредба за реда за вписването, воденето, съхраняването, поддържането и функционирането на Националната електронна информационна система за пълно осиновяване, обясни пред БНР-Радио София Райна Аврамова, адвокат по семейно право.

"Именно в Наредбата са разписани конкретни ангажименти на Съвета за осиновяване, който функционира към всяка от 28-те регионални дирекции за социално подпомагане. Сред целите на Правилника е и подобряване процеса за определяне от Съвета на подходящ осиновител."

Сред съществените текстове в документа, предложен на обсъждане, е задължението в срок до 1 месец от вписването на дете Съветът да разглежда досието му за определяне на подходящ осиновяващ.

Райна Аврамова Снимка: БГНЕС

До 3 дни от заседанието трябва да бъде информиран първият подходящ за осиновяващ, а до месец след това той трябва да извърши нужното. Ако той не предприеме нищо, чрез информационната система се информира вторият от кандидат-осиновителите и съответните институции.

Ако вписан три пъти не подаде молба за осиновяване, желаещият да осинови дете ще подлежи на допълнително проучване.

"При приемането на текстовете в Семейния кодекс нямаше такава единна електронна информационна система. Надяваме се тази първа крачка да е в правилната посока и системата успешно да бъде включена от 1 януари 2027 година. Осиновителите могат да бъдат заявят желанието и да бъдат вписвани до 1 юни 2026 г. – каза още адв. Аврамова. – Когато бъде пусната, ще се прецени дали системата е ефективна или има нужда от промени, включително и в нормативните документи, свързани с нея."

Чуйте разговора на Елисавета Белеганска.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кабинетът отпусна 15 млн. лв. за градския транспорт на София, но столичният кмет не каза Благодаря...

"Форум", 19.05.25: За зародиша на един софийски проблем и за политическите дивиденти

Започва седмица, в която коментаторите са нови във "Форум", но не и на редовните слушатели и активни граждани. До 24 май новините в медиите и тенденциите в обществото ще анализират Адриана Диканчева  и Никола Атанасов . Втора седмица "гореща" тема и повод за дискусии е Блокираният градски транспорт на София . Търсенето на решения...

публикувано на 19.05.25 в 18:44

Улиците на София – опасни за децата!

София е най-опасното място за придвижване на деца и подрастващи в градска среда в Европа според ново международно проучване на Clean Cities . Столицата на България заема последното, 36-о място в класацията на избрани големи градове на континента, като получената от нея обща оценка е изключително скромна – около 27 пъти под средното за..

публикувано на 19.05.25 в 18:10

В Банкя стартира реализацията на проекта "Богини на водата"

В Банкя стартира реализацията на проекта "Богини на водата“. Целта е да се предостави на младите хора платформа за изразяване на собствената им идентичност, талант, вълнения и емоции чрез изкуството, съобщиха от пресцентъра на район „Банкя“. Проектът се реализира от сдружение "Благ ден“ в партньорство с района, като основната идея е осмисляне..

публикувано на 19.05.25 в 17:25

Банката за майчина кърма е с най-съвременно оборудване за изследване

19 май е Световен ден за дарителство на майчина кърма . С различни инициативи празникът бе отбелязан и от Банката за майчина кърма в София , която е единствена по рода си в България и една от малкото подобни структури на Балканския полуостров. Открита е на 1 юни 1989 година от Министерство на народното здраве. Тя събира, съхранява и обработва..

публикувано на 19.05.25 в 17:05

Фондация "Биоразнообразие" стартира възстановяване на чешмите на Витоша

След Сакар, Костинброд и Провадия, от фондация "Биоразнообразие“ са се заели със задачата да проучат и възстановят съществуващи чешми на Витоша. Заедно с експертите от Природния парк, те вече са обиколили девет чешми в северната част на Витоша, около Златните мостове. Чешмите са в различно състояние – някои са с хубави фасади, но с разпадаща се суха..

публикувано на 19.05.25 в 15:49

Правителството отпусна 15 млн. лв. за транспорта на София, от "Спаси София" искат съкращения в администрацията

Правителството ще осигури 15 милиона лева допълнително към субсидията на градския транспорт на София, съобщи премиерът Росен Желязков след среща със синдикални лидери, на която не е присъствал столичният кмет. Свидетели сме на решаване на проблем от хора, които участваха в създаването му, коментира кметът на София Васил Терзиев: "Какво..

публикувано на 19.05.25 в 15:42

Храните поевтиняват по-бавно и са по-скъпи, отколкото през 2024 г.

Тенденцията при основните хранителни стоки на българския пазар в момента е спад в цените – това се отчита от 28 април насам. Но в сравнение с миналата пролет това намаление в цените се забави с 15 дни . Това коментира пред БНР-Радио София Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища. Ако има..

публикувано на 19.05.25 в 15:10