Внедряването на изкуствения интелект в класната стая, макар и противоречиво, се разглежда от организации като ЮНЕСКО, ОИСР и Световния икономически форум като ключова стъпка към модернизация на образованието и подготовка на учениците за изискванията на съвременния свят.
Според екипа на Приложна академия за образование "Синдео“, специализирана в обучения за учители, изкуственият интелект играе съществена роля в трансформацията на образователния процес, като въвежда персонализирани подходи към обучението, подобрява достъпа до качествени ресурси и оптимизира преподавателските методологии. Това допринася за по-висока ефективност и по-добри резултати за учащите.
В отговор на тези тенденции и с цел подкрепа на професионалното развитие на учителите,“Синдео“ организира от 22 до 31 януари безплатно практическо обучение на тема "Приложение на изкуствения интелект в образованието“.
Обучението ще бъде водено от Ангел Георгиев – учител и основател на Приложна академия за образование “Синдео“, и Светлин Наков – основател на“СофтУни“.
През Радио София Георгиев разкри каква е основната представа на експертите за присъствието на AI в класната стая.
По думите му, изкуственият интелект е инструмент като много други, такъв, какъвто е и Уикипедия – един огромен по мащаби сайт.
“Уикипедия е един огромен ресурс за информация по най-различни теми, един инструмент, който учители, ученици и хора на науката могат да използват за откриване на информация. За мен изкуственият интелект е още един такъв инструмент, който може да направи много повече от това да се намери дадена информация в него. Той може да ни насочи с идеи, с правилния начин за осъзнаване на една теория, или нещо друго. Това е инструмент в помощ на всеки един от нас да свърши нещата, които иска по-бързо и по-успешно, като той не заменя някаква конкретна роля, освен тази за по-бързо търсене на информация и за откриване на правилните аспекти в начина ни на мислене по даден проблем - поясни Георгиев. - АI ни помага да се справим по-добре с някакъв проблем, но не ни замества нас самите в някаква роля, имам предвид учителите.“
Ученици вече използват изкуствен интелект и обикновено по начина, по който са свикнали да използват Гугъл – направи това, кажи ми това, отговори ми на този въпрос…Гугъл е подготвил хората да го използват като източник на информация, допълни Георгиев:
"Изкуственият интелект, всеки един от големите езикови модели не може да замести търсенето, защото то е фактологическо, в определени страници, а AI, не е добър в предаването на фактологичните данни, а в извличане на концепции, изграждане на модели и насочване на съзнанието в една или друга посока."
Според експерта, едно от най-ценните предимства на AI е това, че можеш да го персонализираш да заеме определена роля.
"Съветвам учениците да го използват като помощник учител", каза още той и посочи конкретни примери.
Как учителите възприемат ролята на AI в образованието и как може да участвате в предстоящото обучение, чуйте в разговора на Елисавета Белеганска в звуковия файл.
Продължава седмицата, в която коментатори във "Форум" са Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание днес, бяха: Успешен ли беше тестът на системата BG-Alert заедно със..
На 3 април София ще бъде домакин на първата международна среща на консорциума EU CodeWeek - една от водещите европейски инициативи за насърчаване на дигиталното образование и повишаване на дигиталните умения. В срещата ще участват представители на Европейската комисия, Министерството на образованието и Министерството на иновациите и..
Поредица от концерти само с българска музика в Първо студио на Българското национално радио (БНР) третира една изключително важна тема - създаването на музика за деца в творби за инструмент и оркестър. Посока, в която отдавна твори и пише наистина уникални Малки концерти за различни инструменти и оркестър проф. Борислава Танева . Тя бе гост в..
Парламентарната комисия по правни и конституционни въпроси в края на февруари прие на първо четене три законопроекта за насърчаване на доброволчеството. Предстои работна група да избере и обедини най-подходящите текстове за защита и насърчаване на доброволческата дейност в България. В момента в страната няма правна рамка, която да гарантира..
Хубен Черкелов е един от най-известните художници отвъд Океана, а и не само. През 1998 г. завършва Националната художествена академия, специалност “Живопис“, както и майсторски клас по живопис при Йорг Имендорф в Амстердам (1995). Председател е на Клуба на (вечно) младия художник към СБХ (1992). Съосновател на групата „“Нови Радикални..
Днешният едновременен тест на сиренната система и Bg Alert е преминал успешно . Данните се обработват, но съобщението е излъчено над 98% от територията на цялата страна. За 2% няма информация от клетките на мобилните оператори. За 2025 г. е насрочен още един такъв двоен тест и той ще е в първия работен ден на октомври . Това съобщи..
"Конфликт" е театрално дружество , което създава, продуцира и организира събития в сферата на изкуствата с акцент върху театъра. Дългосрочната им цел е да провокират, да задават въпроси, да разбудят хората и да върнат критичното мислене, разсъжденията и любовта към изкуствата в ежедневието на обществото. Основано е от режисьора Александър Христов..