“Ние сме горди, че поддържаме традицията и тази година, въпреки обилния снеговалеж, на 13 януари, когато е рожденият ден на големия български поет Пейо Яворов, не изменихме на традицията. Тази година честта да запали огъня имаше носителят на званието будител на Община Чирпан за 2024 г. Валентина Петкова - учител, театрален деец, художествен ръководител на Самодеен театър “Иван Димов”- Чирпан, която е правила много постановки по творчеството на Яворов”, каза в предаването “Радиокафе” Златина Колева, директор на къща-музей "Пейо Яворов”.
Най-талантливите ученици, носители на награди от национални и общински конкурси Мартин Дойчинов, Мария Ангелова и Станимира Михайлова от СУ “П.К.Яворов”, Чирпан и Александър Петков, Йоана Стефанова и Анна-Мария Пенчева от Професионалната гимназия по селско стопанство с факелно шествие отнесоха огъня в Централния парк до паметника на Яворов.
В рамките на Яворовите дни е представена и книгата на Михаил Кунчев “Сънувах си гроба” - документален роман за живота и смъртта на Пейо Яворов.
СУ “П.К.Яворов” има много силни традиции в развитието на самодейния театър и това обяснява интереса на децата към театъра изобщо.
“Всеки, който прекрачи прага на родния дом на Яворов, винаги открива по нещо ново за себе си, колкото и да е информиран. За нашите посетители са интересни портретите на изтъкнати личности, които юношата Пейо е донесъл от София, когато за първи път отива там", разказва Златина Колева.
Това става през 1895 г., когато 17-годишния чирпанлия официално отива там, за да се яви на конкурс за стипендианти по драматическо изкуство, организирано от тогавашното Министерство на културата. Той е имал театрални амбиции и е искал да стане актьор, но основната причина за това негово ходене до София е желанието му да се включи в чета, която да мине в Македония, след като негов близък приятел вече е участвал в Мелнишкото въстание и той се е вдъхновил от неговата постъпка и иска да се включи в борбите за освобождението на Македония. Тогава, както сам разказва пред Михаил Арнаудов, “въстанието беше прегоряло и аз се отказах”.
От София обаче Яворов се връща с 60 малки портрета, сред които са и тези на Ботев и Левски, Гарибалди, Гьоте, Пушкин, Шекспир, Шилер и други.
Още за Яворовите дни, както и за родната къща на П.Яворов - чуйте в разговора на Христина Иванова със Златина Колева в звуковия файл.
Кристиян Александров днес е част от музикалната сцена на канадския град Ванкувър, който се намира на едни линия с прочутия си с алтернативните рок банди (и не само) Сиатъл. Но е роден в София. Завършил е Музикалното училище в София с пиано (+перкусии). Там най-добрият му е приятел е друг пианист, Ясен Велчев (Акага и Те). В неговия випуск са „и..
Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов , кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..