От синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" категорично настояват да се въведе незабавно оценка „дисциплина“, която да стимулира ученици и родители, формирали добро възпитание; учителите да могат регламентирано да отправят послания, не само към учениците, но и към техните родители, при нарушаване на училищния правилник; да се прилага безпрекословно забраната за използване на телефони в училище.
Оценката за дисциплината може да се въведе с промени в Закона за предучилищното и училищното образование. Тя би могла да бъде част от общия сбор оценки, които се вземат предвид при класиране на ученик в предпочитано училище.
От профсъюза предлагат още при отказ на родители да им се налага финансова санкция от 500 лева.
Обществото очаква по-добро качество на българското образование, но това не може да се случи без съществена реформа, която започва от възпитанието, преминава през превенцията на агресията и продължава с изграждането на личности, коментира пред БНР-Радио София д-р Юлиян Петров - председател на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа".
По думите му, съществуващите в момента инструменти в тази насока много трудно се използват и прилагат административно. Българските учители са в трудна ситуация. Те не могат по никакъв начин да задължат родителите да съдействат ефективно.
"Искаме да има комуникация между училищни власти и родители, да има превенция на лошите изключения при проблемни ученици. Санкцията е въпрос на уточнения. За нас е важно да се приеме философията, да признаем, че има проблем."
"Проблем с дисциплината в училище има, макар и не навсякъде. Обикновено учителските екипи и ръководствата се справят. Шуми се, ако проблемът не се преодолява, ако има напрежение", смята Зорница Трифонова - специалист "Образователни програми и социално-емоционално учене" в асоциация "Родители".
Решението със санкция – оценка за ученика или глоба за родителя, е бързо, но показва безсилието на системата да реагира.
Преди да се въведе оценка за дисциплината, трябва да е ясно какво се цели и какво ще се постигне с нея.
Трифонова е убедена, че най-често оценката само маркира наличието на проблем, но не води автоматично до промяна в поведението на детето.
"Повече ще помогне, ако се потърсят причините за нарушаването на дисциплината. Да се окаже подкрепа, да бъдем добронамерени. Порицаването не е превенция. Училището трябва да ползва услугите на повече специалисти. Решенията трябва да се обсъдят с всички заинтересовани страни."
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...