Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предстои третото издание на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров"

Проф. д-р Сава Димитров
Снимка: НМА
От 17 до 21-ви януари ще се проведе Третото издание на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров". Като председател на Фондация “Проф. Сава Димитров” ректорът на Националната музикална академия проф. Сава Димитров, който е внук на основоположникът на кларинетната школа у нас, е и съорганизатор на конкурса.   

В предаването “Радиокафе” той разказа как се е родила идеята за създаването на Международния конкурс през 2020 г.  “Огромният брой участници, които заявиха своето участие в конкурса - на първото издание имахме 159 участника, като първо издание на такъв конкурс, това за нас беше просто впечатляваща бройка", коментира проф. Сава Димитров, ректор на Националната музикална академия.

В първото издание се включват кларинетисти от повече от 30 държави. “По естествен начин конкурсът започна да се развива. Първото издание беше изцяло онлайн. Пандемията беше основна тема и въпреки нея, успяхме да реализираме конкурса в тази му форма. Вече вторият конкурс вече беше набрал енергия и популярност и броят на участниците вече беше значително по-голям”, казва проф. Сава Димитров.

“За да може този конкурс да се развива и начинът, по който се развива той да го постави в календара на най-значителните събития, не само свързани с кларинета, а изобщо с инструменталната музика на картата на Европа, без подкрепата на държавата в лицето на Министерство на културата и Министерство на образованието и Столичната община, както и обществените медии като медиен партньор, успехът на този конкурс нямаше да бъде толкова забележим, толкова важен за нас музикантите. Нямаше да бъде толкова популярен в света на кларинетното изкуство, посочи още проф. Сава Димитров.

Още за Третото издание на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" - чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 11.04.25: Политически сюжети на родна почва – коалицията, опозицията, скрити и явни мнозинства

Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Обобщение на темите от седмицата - Политически сюжети на родна почва – коалицията, опозицията, скрити и явни..

публикувано на 11.04.25 в 19:12

Изгубени в “Кварталът на писателите” - нова игра в сърцето на литературната история на град София

Изгубени в “Кварталът на писателите” е вълнуващо градско приключение, което ще те пренесе в сърцето на литературната история на град София. Създадена в партньорство между “Вътрешен глас" и "Бохемска София", тази градска игра предлага незабравима разходка из един от най-богатите на истории райони на столицата.  Мисията ще те отведе на пътешествие..

публикувано на 11.04.25 в 18:20
Красимир Георгиев - изп.-директор на Асоциацията за квалификация на автомобилистите

Красимир Георгиев: Играта на котка и мишка между катаджии и нарушители трябва да свърши

Поправките в Закона за движение по пътищата минаха на първо четене в парламентарната комисия по транспорт през тази седмица. Депутатите намалиха максималната скорост за движение по магистралите от 140 км/ч на 130 км/ч и решиха пътната полиция да има достъп до общинските камери. Пред Радио София изп.-директор на Асоциацията за квалификация на..

публикувано на 11.04.25 в 17:46

Продължава набирането на доброволци за проекта "Геномът на България"

Продължава набирането на доброволци в първия мащабен български проект за цялостно геномно секвениране “Геномът на България“ . Проектът цели да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременните българи, която ще бъде използвана и в бъдещи научни медицински изследвания. Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на..

публикувано на 11.04.25 в 17:40
Рени Янкова

Демократични ценности и философия: защо хуманитаристиката винаги ще бъде важна

Институтът за изучаване на американска философия и семиотика засилва своята дейност в София. На 12 април ще бъде открит Института за изследване на американска философия и семиотика. Това е една млада организация, създадена през последните три месеца. “Всичко започна изключително случайно. Ние сме хора от различни образователни и академични..

публикувано на 11.04.25 в 17:17

В "Оборище" готвят протест в защита на зам.-кмета Божидар Емануилов

Стоян Михалев се оттегля за 3 седмици. След масовото недоволство, което предизвика смяната на зам.-кмет в столичния район "Оборище", представители на протестиращите граждани се срещнаха с районния кмет Георги Кузмов, Божидар Емануилов, Стоян Михалев и представители от ДСБ. В "Оборище" готвят протест в защита на зам.-кмета Божидар Емануилов. На срещата от..

публикувано на 11.04.25 в 16:50
Снимка от протест срещу безумията по пътищата на 08.07.2024 г. в памет на Ани и Явор и всички погубени животи на пътя

"България няма деца за убиване" утре пред сградата на Министерския съвет

Утре (12 април 2025 г.), в София ще се проведе протест "България няма деца за убиване“. Целта е да се даде гласност на този национален проблем. Протестът се организира от "Заедно срещу безумията по пътищата - Инициативен комитет“, Сдружение "Искаме справедливост и сигурност на пътя" и др. Те отново ще отправят искания за безопасност на пътя и..

публикувано на 11.04.25 в 16:28