Младежки работници, служители на младежки центрове или НПО, дори действащи учители могат безплатно да получат допълнителна компетентност и умения, ако кандидатстват и станат участници в т.нар. Академия за младежки работници "Мисия Ментор".
За целта организаторите от сдружение "Ре-Акт" търсят хора, които започват или имат някакъв опит за работа с млади хора (от 13-15 до 30 години), взаимодействат с тях на терен, по места, обясни пред БНР-Радио София Любен Георгиев от организацията:
"Когато дадеш голям диапазон на действие и свобода, младите хора изказват мненията си, предлагат и новаторски идеи. Младежките работници ще бъдат групови ментори, не индивидуални, участниците в Академията ще менторират неформални младежки групи. Може да изпълняват функция на консултант, на ръководител на екип или да бъдат част от самия екип. Искаме да предоставим работещ инструмент от гледна точка на оскъдността на ресурси и други предизвикателства. Младеж, които е реализирал някаква инициатива, има по-широк хоризонт пред себе си. Има самочувствие и перспективи. Със знания и практически действия искаме да насърчим поколение от млади хора, които са по-отракани и инициативни. Убедени сме, че ефектът е дълготраен".
По думите на Георгиев, младежката работа не е нещо ново за България. Имаме младежки домове, в които деца и младежи се занимават в областта на изкуствата, често пъти към общински центрове и читалища. Но не само в малки селища, а и в по-големи градове понякога е трудно да се намерят хора за младежки работници.
В това отношение финландската система е една от най-добрите, Сърбия също е по-развита от нас.
Младежкият работник "ползва много шапки", устойчивостта е важна за такъв човек. Той не налага решения, а слуша младите хора и заедно с тях реализира нещо, обясни още Любен Георгиев.
Срокът за кандидатстване в Академия за младежки работници "Мисия Ментор" вероятно ще се удължи от края на януари до средата на февруари.
Обучението ще е 3-степенно и започва в края на февруари.
Чуйте разговора на Лили Големинова.
Новият министър на образованието Красимир Вълчев обяви като един от приоритетите си промяната на учебните програми. Според него те не работят по най-добрия начин. Министър Вълчев ще изработи и концепция как да изглеждат. Предвиждат се също и промени в оценяването на учениците.Новият министър на образованието планира да осигури повече свободно време..
20% ДДС при продажба на новопостроено жилище ще заплащат физическите лица, ако влязат в сила промени в Закона за ДДС. Предложението е одобрено от служебното правителство и внесено в Народното събрание. 20% ДДС ще се заплаща и за имоти, продадени в рамките на първите 5 години след получаване на разрешение за ползване. Пред Радио София..
За културния туризъм и неговото развитие в България е разговорът с Ивелина Кючукова, директор на ОКИ “Красно село“ . Поводът е, че в класация на „Ню Йорк Таймс“ бе включена страната ни, като една от забележителните дестинации, които да се посетят през 2025 година. "Това е една много престижна класация, селекция на туристически..
Национален Синдикат на пожарникарите и спасителите “Огнеборец” отбеляза 25-годишен юбилей. “На 18 януари нашата организация навърши 25 години от основаването си. Да си пожарникар и спасител не е професия, това е призвания и ако нямаш заложеното с себе си, инстинкта да помагаш на хората, изпаднали в беда при пожар, природно бедствие или ПТП, просто..
Временни паркинги ще бъдат обособени в част от училищните дворове в Перник в дните на Международния фестивал на маскарадните игри "Сурва", който ще се проведе от 24 до 26 януари. За да се осигурят достатъчно места, движението по част от улиците в града ще бъде еднопосочно, като на една от лентите също ще може да се паркира. Заради рекордния брой..
Националната служба за охрана (НСО) търси да назначи 30 нови служители на сержантски длъжности – 20 за охранители и 10 за шофьори. Изискването за кандидатите за длъжностите „младши сътрудник”- охранител и „младши сътрудник“- шофьор, е да са със завършено поне средно образование, като кандидатурите се подават от 21 януари до 26 февруари, включително...
Памела Костадинова е последна година студент в Нов български университет, специалност “Актьорско майсторство“. Макар все още да не е завършила образованието си, тя вече има участие в няколко филма, които сме гледали на малкия екран. При гостуването си в предаването "Добър вечер, София“ тя разказа какво я мотивира в избора ѝ театралното..