За културния туризъм и неговото развитие в България е разговорът с Ивелина Кючукова, директор на ОКИ “Красно село“.
Поводът е, че в класация на „Ню Йорк Таймс“ бе включена страната ни, като една от забележителните дестинации, които да се посетят през 2025 година.
"Това е една много престижна класация, селекция на туристически дестинации. Много хора са абонирани за това списание, включително и онлайн, не само в Щатите, но и по света. Аз също съм го получавала и чела", казва тя.
"Прави впечатление, че една голяма част от посочените дестинации са или градове, които са свързани с някакъв определен жанр в изкуството – литература, кухня или джаз, но има природни резервати, има плажове и много малко са представени цялостно държави, страни като Никарагуа и България“, посочи тя и допълни, че има известна нотка разочарование в това, че информацията, подадена за страната ни, е от времето на "Балкантурист“ и посещаваните градове тогава от чуждестранните туристи – София, Рилски манастир, Пловдив и Велико Търново.
"Няма лошо, аз дори не знам, кой е подал тази информация, но това показва нещо много притеснително, за което ние, експертите - говорим от много години, че България няма лице“, изтъкна Кючукова.
Според нея има основно противоречие, свързано с определена екзотика, преживявания и определена идентичност – това, което не можеш да видиш на друго място.
"И тук, пак по стар балкантуристки обичай, основните ни референции са как се повишават туристическите нощувки. Тук ще използвам една поговорка, че от сън спомен няма и никой платежоспособен турист не отива някъде само, за да спи в еди-кой си хотел. Има и такъв вид туризъм, но ние не можем да ги учудим с нашите хотели, както се разбира, не можем да ги привлечем и с нашите плажове, които отдавна не са толкова екзотични“, коментира тя.
“Можем да отбележим българската идентичност в това, с което можем да сме интересни за света – дали това би било опера, кукери, природни богатства – нещо, което наистина, никъде хората не могат да видят", отбеляза още Ивелина Кючукова.
Има много работа по това, каза още експертът и допълни:
“Разчитам много на новия министър на туризма, който се е занимавал с култура и е способен да предизвика подобен тип анализ и да започна да се популяризира една история за България, много по-атрактивна и привлекателна за платежоспособни туристи.“
Изключително остарял е начинът, по който музеите подреждат своите експозиции. Част от тях не предлагат и каталози за сувенирите, тема изключително много дискутирана в последните двайсет години. Има няколко конференции на ЮНЕСКО, в които се говори за културния туризъм, прилежащата икономика и свързани занаяти, а в България има все повече места, в които хората намират някаква автентична ниша, която разработват и има голям успех, но според мен това трябва да е обект на една национална политика“, поясни още Ивелина Кючукова.
Публични лекции, свързани с българската история и цивилизация, организира ОКИ „Красно село“ – с поглед върху историческите източници и археологията, а към самите лектори могат да се задават и въпроси за по-широка дискусия. На 22 януари ще предстои поредната лекция от 18.00 часа.
Още интересни аспекти от разговора, чуйте в звуковия файл.
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..
Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..
За седма поредна година Община Елин Пелин организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории - “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...
На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г. По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..