Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да бъдат увеличени средствата за онкоболните, настояват лекари и пациентски организации

Снимка: Златина Петкова

15 милиона лева годишно е прогнозната стойност необходима за биомаркерна диагоностика на онкологичните заболявания у нас. Това е 0, 02 процента от целия бюджет на Националата здравноосигурителна каса за година, а същевременно за 2025 година са предвидени до 5 милиона лева за подобни изследвания. Това обедини за пореден път пациентски организации и лекари, които настояват средствата да бъдат увеличени, за да се прилагат ефективни и прецизни терапии за онкоболните.

След като от миналата година Румъния пое изцяло финансирането на биомаркерните изследвания за онкозаболявания, България остана единствената страна в ЕС, която не отделя публичен ресурс за това. Боряна Ботева, председател на УС на Сдружение за развитие на българското здравеопазване, пояснява повече:

"Към настоящия момент около 40 лекарствени продукта за 60 индикации се покриват от Здравната каса като лечение, но за съжаление, биомаркерната диагностика не се покрива от Здравната каса, за момента тя покрива само един биомаркер за рак на гърдата.“

Националната здравноосигурителна каса заплаща само едно изследване за рак на гърдата /HER-2/. Голяма част от пациентите трябва сами да осигурят и заплатят биомаркерните тестове, а за част от тях изследванията се покриват чрез временни дарителски програми от фармацевтичните компании, тъй като без тези изследвания лечението на пациентите не може да бъде предписано от лекар и заплатено от НЗОК. За някои индикации, поради нуждата да се тестват няколко биомаркера, сумата, която пациентът и неговите близки трябва да заплатят, е от няколко стотин до няколко хиляди лева.

На практика пациентите не могат да получат нито един от тези лекарствени продукти, ако предварително не се направят един или няколко от необходимите биомаркерни изследвания, нужни, за да се избере най-подходящата за съответния пациент терапия. 

А в момента съвременното лечение на онкологичните заболявания е изцяло в сферата на персонализираната и прецизираната медицина.

“Вече не говорим за рак на гърдата, а за рак на гърдата с определен хистохематологчен резултат и определен генетичен профил. Като именно тези характеристики са ключови в терапевтичния подход“, подчерта д-р Любомир Балабански, молекулярен генетик.

Той допълни, че по негови лични наблюдения един от всеки трима пациенти не може сам да заплати биомаркерната диагностика. 

През 2024 г. е изработена и внесена амбулаторна процедура, предложение към НЗОК, което е представено пред Надзорния съвет, за да бъдат финансирани биомаркерните изследвания, но до момента този проект не е разгледан, каза от своя страна адв. Силвия Величкова, представител на пациентите в Надзорния съвет на касата:

“Никой не застава открито против тези предложения. Аз мисля, че причините са две – първата е, че няма смислени аргументи НЗОК да продължи да не заплаща за биомаркерна диагностика. Втората е, че никой не желае открито да каже и да заяви позиция, че е против онкоболните да получат правилно и ефективно лечение.

За пореден път виждаме как Здравната каса се грижи за бюджета си в ущърб на пациента, този подход обаче не й спестява никакви средства, а напротив – я натоварва с повече разходи. Средствата, които прогнозно ще бъдат необходими за изследване на всички онкоболни, за всички биомаркери за 1 година, ще бъдат приблизително 15 милиона лева, това представлява 0,02 процента от годишните разходи на НЗОК“.

Адв. Пламен Таушанов, председател на УС на Българска асоциация за закрила на пациентите пък смята, че НЗОК не се интересува от качеството на предоставената медицинска помощ:

"Повече от 10 години с представители на Министерство на финансите и други представители на държавата се обсъжда, че Здравната каса трябва да се интересува от качеството на предоставената медицинска помощ, а не просто едни пари как да бъдат изразходвани и усвоени“, изтъкна той.

Чуйте репортажа на Златина Петкова в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ако вниманието и умът на детето са привлечени от нещо друго интересно, то ще остави телефона

Рубен Лазарев: Интерпретирайки, детето развива критично мислене

Лятната ваканция е за учениците, но не и за техните телефони. Взирането в екрана и скролването са още по-интензивни при младите хора. За съжаление, телефонът за много подрастващи се е превърнал в своеобразен лидер и ние, възрастните трябва да контролираме в някаква степен информацията, която детето приема с такова устройство - първо,..

публикувано на 03.07.25 в 17:31

С второто си издание фестивалът "Девет слона" става международен

В рамките на десет дни - от 10 до 20 юли, фестивалът за изкуство в града "Девет слона" ще предложи програма от събития от различни сфери на изкуството, всяко от които ще се вписва в сложния и противоречив пейзаж на съвременния град. Във второто издание фестивала е и продължението на един фантастичен разговор между жители и артисти, поети,..

публикувано на 03.07.25 в 16:41
Снимки: insait.ai

INSAIT праща специализанти в легендарна лаборатория на Масачузетския технологичен институт

Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет стартира съвместна програма с Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) към Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL). Началото беше поставено на официална церемония в София Тех Парк. MIT е №1 в света по..

публикувано на 03.07.25 в 15:50
Д-р Ивайло Лазов е сериозно разтревожен

Графикът на пернишкото АГ-отделение е до 8 юли, без кадри ще бъде затворено

АГ-отделението в пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова" е пред затваряне заради липса на достатъчно кадри. Командированите от София акушерки този месец са в отпуск и не се знае дали ще се върнат. Директорът на болницата е подал оставка, но проблемът не може да реши който и да застане на този пост, коментира пред БНР-Радио София  д-р Ивайло..

публикувано на 03.07.25 в 15:18
Христо Велев

Cairos AI - българската иновация, която превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации

Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..

публикувано на 03.07.25 в 13:18
Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров

Посланията на поезията и музиката за глобалните човешки проблеми

Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и едноименния фестивал и ролята на изкуството като платформа за споделяне на социални и политически..

публикувано на 03.07.25 в 13:12
Проф. Амелия Личева с новата си стихосбирка

В "Крепости срещу страха" проф. Амелия Личева изследва формите на страха

Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния, екзистенциалния, а също и страховете, породени от времето, в което живеем. Страхове, свързани с..

публикувано на 03.07.25 в 10:19