Диригент ще бъде Любомир Денев-син, а публиката ще чуе нестандартни инструментални съчетания – гъдулка и виола, кавал и валдхорна, класическа китара и тамбура. Той е един от талантливите млади диригенти, композитори и аранжори, доказали се у нас и в чужбина. Автор е на концертна, филмова музика и множество оркестрации и аранжименти.
Солисти са Гергана Димитрова (вокал), Христина Белева (гъдулка), Димитър Христов (тамбура), Борис Костадинов (пиано) и самия Костадин Генчев (кавал).
Костадин Генчев е композитор, аранжор и изпълнител в Оркестъра за народна музика на БНР от 1993 до сега. Пред Радио София той сподели, чеименно в смесването на етно музиката с класическата музика намира своя път.
"Концертът "Петолиния и вдъхновения“ е на 70% класическа музика с добавка и свеж полъх от фолклорната ни музика, с гостуването на мои колеги и приятели, с които работим от дълги години заедно“, каза Костадин Генчев.
За първи път публиката ще чуе "Малка сюита за кавал, корна и кларинет“. Творбата е в три части и разкрива богатството на музикалните диалози между тези инструменти. Концертната програма включва и други премиерни произведения, всяко от които разказва собствена история. Композицията "Петел играорец“, лиричната пиеса "Полъх от южното море“ в характерния 5/8 ритъм. Особено място заема и песента "Писмо ти е дошло“, изпълнена от Гергана Димитрова с аранжимент, който преплита класическо звучене с мелодичната традиция на Пиринско. В програмата ще прозвучи и "Шопско скерцо“ – композиция за соло пиано, представена от 12-годишния Борис Костадинов.
"Аз поканих моя приятел Любомир Денев-син да дирижира музиката. Моята идея като цяло беше да поканим млади музиканти, някои от тях са още ученици в Музикалното училище, други са студенти в Академията, да се сблъскат с фолклора, с неравноделните ритми в музика, която не е лесна и за тях е голямо предизвикателство", посочи Костадин Генчев.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..