Учениците в община Перник няма да учат на 24 януари. Денят е обявен за неучебен заради 31-ия Международен фестивал на маскарадните игри "Сурва”. Един от акцентите в програмата на фестивала е младежката "Сурвакариада", в която участват ученици от пернишките училища.
Близо 1500 ученици от 22 училища в община Перник ще вземат участие в най-мащабното младежко маскарадно дефиле в страната. "Сурвакариадата" ще се проведе в петък. Тя води началото си от 2000 година, като тогава се е провеждала под формата на детски карнавал. В първото му издание участват три детски градини и седем училища. С годините интересът расте и макар че сурвакарската традиция е характерна предимно за селата в региона, младежката "Сурвакариада" е живото доказателство за това как чрез младите хора маскарадната традиция намира почва и в града.
От 2023 година "Сурвакариадата" има конкурсен характер, а наградите за участниците са Златен, Сребърен и Бронзов глагорец.
На петия ден от началото на кризата с боклука в столичните райони "Красно село" и "Люлин", общинската фирма "Софекострой" се включи в сметоизвозването. Камиони на столичното предприятие за третиране на отпадъците продължават да извозват натрупания боклук, но общата картина в двата района показва препълнени контейнери. Доброволци се включиха в..
Затворници с леки присъди ще се включат в почистването на боклука в столичния район "Красно село". Това заяви на форум, посветен на управлението на градските отпадъци, министърът на правосъдието Георги Георгиев. Той обясни, че кметът на района е потърсил съдействие от него. Доброволци чистят столичния район "Красно село" А кметът на..
Таксиметровите шофьори настояват за актуализация на цените на услугата в София . Те са внесли такова искане в Столичната община, но за момента нямат отговор. Надявам се общината да разгледа темата, като срокът за това е 31 октомври, посочи пред БНР Красимир Цветков - председател на Националния таксиметров синдикат. Той уточни какво показват..
От днес “Топлофикация Перник” започва поетапно пускане на отоплението. Парното ще се пуска по график, като с предимство са детските градини и училищата. Очаква се до четвъртък отоплението да бъде пуснато към всички абонати. В сгради, в които вътрешната отоплителна инсталация не е запълнена поради продължаващи ремонти в някои от жилищата, парното няма..
Съседни на София общини изразиха готовност да помогнат за извозването на боклука от районите "Красно село“ и "Люлин“. Това са Елин Пелин, Ботевград и Панагюрище. Дотук се стигна след като изтекоха договорите за сметоизвозване в двата района, където от понеделник техника и екипи на Завода за боклук извозват отпадъците. " 70 процента от..
Община Панагюрище може да помогне на Столичната община със специализиран автомобил, който да събира контейнери за отпадъци. На територията на Панагюрище няма да се складира софийски боклук, заяви кметът Желязко Гагов: "Става въпрос за предоставяне на автомобил, който да събира така наречените бобри. Но, очакваме писмото от страна на Столичната..
Заем от 3 млн. лв. за закупуване на техника за "Софекострой" предлага групата на "Спаси София" в Столичния общински съвет. Доклад, който днес са внесли за разглеждане, аргументира необходимостта от разширяване на капацитета на общинското дружество, за да може да се изпълнят дейностите по сметопочистване и сметоизвозване, най-вече в районите..