Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В книгата "Весталка на операта" на Ангел Антонов описва

Райна Кабаиванска – царствена, изискана, една от най-големите в света на операта

Авторът и книгата

От 2023 г. тенорът Ангел Антонов е солист в състава на Националната опера в София. Завършил е оперно пеене в Неапол при Луиджи Джордано Орсини. И е написал книга за Райна Кабаиванска, която се нарича "Весталка на операта".

"Много рядко такива книги се пишат от певци. А ние познаваме процеса, знаем какво се случва; от друга страна големите оперни певци са вдъхновение за нас", обясни той в началото на разговора ни.

А интересът му към Райна Кабаиванска датира отдавна. Още като ученик във Френската гимназия в родната му Варна той, заедно с няколко съученици, прави първия сайт на (за) Райна Кабаиванска. Този сайт е забелязан от френското издание "Света на операта" и е рефериран там. Когато след време се среща с голямата ни оперна певица, тя възкликва „значи вие сте тази мистериозна личност, създала сайта“.

Ангел Антонов е гледал Райна Кабаиванска на сцена извън България за първи път през 2008-а в Тулуза, в ролята на графинята в "Дама Пика" от Чайковски.

Когато завършва книгата, Ангел изпраща копие на продуцента на Кабаиванска за одобрение, но шест месеца той така и не стига до нея. Тогава заедно с издателя решават да напечатат само едно копие „със снимки, с всичко, в пълния блясък на книгата“. Така и правят, а тази специална книга вече стига до Райна Кабаиванска, която я прочита и е развълнувана и очарована и дава свето съгласие.

Снимка: Васила Балевска

Кое го е впечатлило най-много, за да реши да пише книга за нея.

„…Нейната кариера започва в края на 50-те, и то в каква конкуренция, представете си! Когато Райна Кабаиванска дебютира в "Метрополитън", все още са пеели Рената Тебалди и Биргит Нилсен, след това идват Мирела Френи, Монсерат Кабайе, Джоан Съдърланд. Райна Кабаиванска е една от тях повече от пет десетилетия.

Ние винаги я възприемаме като българска певица със световна кариера. В Италия Райна Кабаиванска е едно от първите имена, които самите италианци дават за пример, когато ги попиташ за големи оперни звезди. И Гена Димитрова също, разбира се."

Книгата е написана увлекателно, в нея Ангел Антонов се е старал да разкаже с респект историята на живота на Райна Кабаиванска, която е трябвало да се научи да преодолява много големи препятствия и да устоява. 

"Доколкото знам, за нея няма издадена книга досега. Фотоалбуми – да, много при това и не само на български" – отбеляза той и разказва как сега за 90-годишния юбилей на оперната прима в Италия издали прекрасен албум с много снимки, който струвал 1500 евро. И след като много от почитателите на Райна Кабаиванска изразили своето недоволство, цената била намалена на 1000.

"Написал съм как в САЩ тя е имала огромен успех през първите 15 години от кариерата си. Една вечер след представление Райна Кабаиванска отива навечеря в руски ресторант в Ню Йорк и вижда как мъж и жена стават от една маса и започват да ѝ махат. Представете си – това са Салвадор Дали и Гала, които са я гледали на сцената и са я разпознали. Толкова е била прочута, че когато ражда дъщеря си, "Ню Йорк Таймс" пише, че „сопраното от Метрополитен Кабаиванска е родила своето първо дете в Модена“. След това обаче тя започва да отказва поканите (с малки изключения, като един спектакъл на „Евгени Онегин“ с Емил Чакъров), които продължават да пристигат и почти не пътува отвъд океана, за да бъде близо до семейството си и дъщеря си."

Авторът разказва за младата, красива и стройна Райна Кабаиванска, която е имала глас с красив тембър, „сребрист“ и как постепенно изгражда своята изумителна артистичност, насищайки всяка дума, всеки миг със съдържание. За да се превърне в една от най-големите в света на операта.

"Когато я види човек на сцената или се срещна с нея някъде, поразява нейната изисканост и царственост. Личности като нея сякаш отварят един друг свят пред нас", развълнувано обясни Ангел Антонов.

За всичко останало и защо заглавието е "Весталка на операта" – чуйте в разговора на Лили Големинова с оперния певец и автор на книгата (чийто предговор е написан от проф. Боянка Арнаудова, един от признатите експерти в тази сфера у нас).

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 01.04.25: Нещо в образованието не върви добре - какво и защо?

Продължава седмицата, в която коментатори във "Форум" са  Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание днес, бяха: Успешен ли беше тестът на системата BG-Alert заедно със..

публикувано на 01.04.25 в 18:50

EU CodeWeek в София на 3 април с участници от над 40 страни

На 3 април София ще бъде домакин на първата международна среща на консорциума EU CodeWeek - една от водещите европейски инициативи за насърчаване на дигиталното образование и повишаване на дигиталните умения. В срещата ще участват представители на Европейската комисия, Министерството на образованието и Министерството на иновациите и..

публикувано на 01.04.25 в 17:50
Проф. Борислава Танева

"Деца свирят на деца" музика от проф. Борислава Танева

Поредица от концерти само с българска музика в Първо студио на Българското национално радио (БНР) третира една изключително важна тема - създаването на музика за деца в творби за инструмент и оркестър. Посока, в която отдавна твори и пише наистина уникални Малки концерти за различни инструменти и оркестър   проф. Борислава Танева . Тя бе гост в..

публикувано на 01.04.25 в 17:25
Ясен Цветков

Законът за доброволчеството трябва да създаде правила, условия и организация

Парламентарната комисия по правни и конституционни въпроси в края на февруари прие на първо четене три законопроекта за насърчаване на доброволчеството. Предстои работна група да избере и обедини най-подходящите текстове за защита и насърчаване на доброволческата дейност в България. В момента в страната няма правна рамка, която да гарантира..

публикувано на 01.04.25 в 16:14
Хубен Черкелов

Този път за изложбата си Хубен Черкелов е вдъхновен от Захари Зограф

Хубен Черкелов е един от най-известните художници отвъд Океана, а и не само. През 1998 г. завършва Националната художествена академия, специалност “Живопис“, както и  майсторски клас по живопис при Йорг Имендорф в Амстердам (1995). Председател е на Клуба на (вечно) младия художник към СБХ (1992). Съосновател на групата „“Нови Радикални..

публикувано на 01.04.25 в 15:39

Инициативата за раница при кризи е добра, но не е нещо ново за нас

Днешният едновременен тест на сиренната система и Bg Alert е преминал успешно . Данните се обработват, но съобщението е излъчено над 98% от територията на цялата страна. За 2% няма информация от клетките на мобилните оператори. За 2025 г. е насрочен още един такъв двоен тест и той ще е в първия работен ден на октомври . Това съобщи..

публикувано на 01.04.25 в 15:19

Младите не бива да се страхуват да нарушават статуквото, смятат артистите от "Конфликт"

"Конфликт" е театрално дружество , което създава, продуцира и организира събития в сферата на изкуствата с акцент върху театъра. Дългосрочната им цел е да провокират, да задават въпроси, да разбудят хората и да върнат критичното мислене, разсъжденията и любовта към изкуствата в ежедневието на обществото. Основано е от режисьора Александър Христов..

публикувано на 01.04.25 в 14:09