Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 31 януари, от 19.00 часа

Концерт "Деца свирят на деца" ще се състои в СГХГ

Ина Кънчева и двама от младите музиканти разказаха в "Радиокафе"

Снимка: Радио София

“Деца свирят на деца“ е наречен концерта, който ще се проведе в Софийската градска художествена галерия (СГХГ), в последния ден на месец януари. Той е свързан с една от най-важните мисии на фондация “Културни перспективи“ - да развива потенциала на млади артисти и да им дава поле за изява.
"В нашата вече позната и обичана серия концерти - "Деца свирят на деца”, представяме настоящи и нови стипендианти, които вече дават сериозна заявка за ярко присъствие на националната и международна сцена и които ще продължаваме да следваме с обич. Дълбоко вярваме, че на децата - бъдещи артисти или публика, изкуството трябва да се представя на най-високо ниво и по най-автентичен начин. Тези техни съратници са избрали един труден път, по който вървят отдадено, следвайки мечтите си и дерзаейки за изключителни постижения“, разкриват организаторите.

В предаването "Радиокафе“ повече разказаха Ина Кънчева и двама от четиримата участници в музикалната инициатива – Анджелина Денчева - сопран, бъдеща певица и Филип Ангелов – пианист, ученици в 7 и 9 клас.

Останалите двама са баритонът Кристиян Менев и виолончелистът Дарин Ламбрев.

Ина Кънчева разказа поотделно за всеки един от участниците:

“С Анжелина се занимавам от осем години и я подкрепяме всячески, всички, които сме във фондацията, включително Зорница Гетова, Мария Софиянска се занимават с нейното формиране като пианист. Тя дори спечели първа награда "Светослав Обретенов“, пише, композира, изобщо има много таланти и интереси. Наблюдавам от няколко години с огромен интерес всичко, което прави Филип, беше ми направило силно впечатление неговото свирене на няколко музикални форума, където го слушах, съответно той кандидатства за нашата стипендия. Дарин Ламбрев беше наш стипендиант през миналата година, ще продължаваме да го подкрепяме. Кристиян Менев забелязах, докато бях в журито на един конкурс за млади таланти в секцията за оперно пеене, там ме впечатли много, получи Гран При. И той също се извисява над другите с огромната си радост, специално в пеенето. Иначе той е едно момче, което обожава да рита футбол, много забавен, с чувство за хумор, учи в русенското музикално училище при Адриана Николова, има вече много спечелени конкурси. На сцената някак си той се преобразява, това силно ме привлече. В него има една автентичност, една спонтанност много силна и ще бъде отличен също със стипендия. Дарин Ламбрев ежемесечно посещава реномирани учители в Германия, а ние подпомагахме неговата учебна такса, през цялата изминала година“, посочи Ина Кънчева.

“Струва ми се, че има много талантливи деца, но те нямат истинско средище. А ние като музиканти, които сме се утвърдили с успех и много контакти, мисля, че сме длъжни да помогнем на следващите, да им създадем среда, в която и те помежду си да общуват, да се учат на камерна музика, да музицират заедно, без негативизъм или низки страсти помежду им, а по-скоро музиката да ги събира, защото те са едно ядро на бъдещата истинска интелигенция на България“, изтъкна тя.

"Музиката изисква от много ранно детство едно посвещение, което е различно. Те се формират паралелно в академична среда, като другите деца, но всъщност, часове от техния живот преминават в огромен труд и учене. По този начин, чрез този концерт, аз искам да ги представя на техните връстници, защото те са истински вдъхновители“, каза Ина Кънчева.

Концертът е последен от програмата на фестивала Culturama. Програмата можете да видите тук.

Чуйте какво мислят малките участници за музиката, която обичат. 


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15