Блиц от изпълнителни заповеди беляза началото на втория мандат на Доналд Тръмп. Серията от действия цели желание за тотална промяна на курса в страната и то бърза промяна. В същото време коментатори от ляво започнаха да припомнят предупреждението на Джо Байдън в края на мандата за опасността от олигархия. И това е логично след като видяхме промяната в йерархията във Вашингтон с някои от най-богатите хора в света смени в Капитолия заели места, които обикновено са отредени за избрани от народа законодатели.
След изборите през ноември стана ясно, че републиканците спечелиха както Белия Дом, така и Конгреса. Отделно и мнозинството във Върховния съд е консервативно. При такъв пейзаж Тръмп би могъл да действа и по традиционния начин - с предлагане на закон, който да бъде приет и да циментира неговите политики, но той избра краткия маршрут, който обаче крие опасности. Породилата най-голям шок изпълнителна заповед за отнемане правото на гражданство на дете, родено в Съединените Щати с родители, които са недокументирани имигранти.
Ответната реакция на мярката за правото на гражданство при раждане последва веднага с аргумента, че това противоречи на 14-тата поправка, която гласи, че всеки роден в Щатите е американски гражданин. Има и решение на Върховния съд по дело с въпроса дали дете родено в Щатите с родители китайци, на които е забранено да имат гражданство, има американско гражданство. Въпросът по това дело е решен през 1898 г. е с отговор “да”. Логично последваха дела от коалиция от щати, които бяха мотивирани, че тази изпълнителна заповед противоречи на Конституцията. Резултатът- федерален съдия взе решение с действие в цялата страна, което възпира заповедта за период от две седмици. Заповедта бе наречена “крещящо неконституционна.” От лагера на Тръмп казват, че администрацията има право да забранява даване на гражданство, защото нелегалните имигранти не са под юрисдикцията на САЩ.
В Щатите се смята, че на година се раждат около 153 хиляди деца от родители, които са недокументирани. Един от мотивите на завелите иска е, че някои от индивидите с отнето гражданство биха могли да останат без каквото и да гражданство и като цяло попадналите под ударите на изпълнителната заповед биха изпаднали в постоянна позиция на нестабилност като да се стигне до създаването на нова подкласа в Америка. Завелите делото щати казват също, че може да се стигне до ситуация, в която грижите за такива деца да изискват повече средства. От администрацията на Тръмп отговориха, че изпълнителната заповед не изисква от местните власти да плащат за социални грижи на такива деца. Отделно аргументът на администрацията е, че както стоят нещата в момента се позволява нелегална имиграция. Надеждата им ако се стигне до Върховния съд, който е с консервативно мнозинство да се реши в тяхна полза.
Междувременно виждаме информация за рейдове от властите като в Нюарк Ню Джърси кметът там казва, че агенти без да представят заповед са задържали множество хора, сред които американски граждани и ветеран от американската армия.
Тръмп оправда или намали присъдите на участвали в нападението на Капитолия на 2021-ва. Имаше очакване това да се случи, но не всички помилвания бяха приети позитивно, включително и от негови съпартийци. В същото време започна и ново разследване в конгреса на това, което се е случило на 6-ти януари.
Темата за 6ти януари се върна отново, но с тези помилвания Тръмп припомня на хората действията от този ден, запечатани ясно на клипове и това може да доведе до повече критика към него. От друга страна се появиха коментари, че се изпраща сигнал към по-екстремни съмишленици на Тръмп за оправдана саморазправа, при която да се използва насилие. Някои от ключовите освободени фигури вече започнаха да говорят за търсене на възмездие, което е притеснително. Експерти, които изучават екстремизма са притеснени от посланието, което помилванията изпращат към въоръжени групи с крайни антиправителствени нагласи.
Републиканци в Камарата на представителите обявиха нова подкомисия за разследване на 6-ти януари. Подобно разследване имаше и преди, когато демократите контролираха Камарата на представителите, но сега републиканците казват, че целят да разкрият цялата истина. Не е точно ясно какво имат предвид, но преди съмишленици на Тръмп прокарваха недоказани твърдения, че хора от ФБР са подстрекали нападенията, както и представители на крайно леви фракции. Другата цел би могла да се подкопае доверието е някои от членовете на комисиите в предишния конгрес. Самият Тръмп каза, че демократите са “унищожили” доказателства за този ден и допълни, че тогава като президент е наредил на 10 хиляди униформени да са Капитолия. Виждаме и процес по пренаписване на историята тук.
Тръмп премахна протекциите на федерално ниво, но подобно действие може да окаже влияние и на частния сектор. В заповедта са намеква, че частните компании биха могли да бъдат съдени, но няма подробности. При всички положения очаква се засилване на аргументите за забрана за вземане предвид на расата при наемане, особено след решение на Върховния съд през 2023-та, с което се забрани при приемане на студенти да се взема предвид расата им.
Тръмп отмени изпълнителна заповед на Линдън Джонсън от 1965-а. Отмяната й предизвика моментална критика с аргумента, че действието на Тръмп премахва протекции срещу дискриминация за милиони американци и че е удар по гражданските права. Какъв е мотивът на Тръмп за отмяната й? Че подобни протекции за “дискриминационни” и че намалява тежестта на личните постижения. От друга страна някои големи бизнеси също критикуваха тази протекция с мотива, че ги лишава от наемането на кандидати с идеални качества. Бизнеси и консервативни коментатори критикуваха съществуващи подобни протекциите като казваха, че те са създавали натиск за наемане на “квоти,” но всъщност законово не е разрешено наличието на квоти.
Познат рефрен от Тръмп по отношение на НАТО. Този път той каза, Щатите пазят НАТО, докато НАТО не пази Щатите. Освен това той поиска пет процента от БВП на страните членки да е за отбрана, което е голям скок от сегашната цел от два процента. Очакван сантимент към НАТО от Тръмп.
А що се отнася до Украйна Тръмп иска да види край на войната и даже заплаши руския президент Владимир Путин с нови санкции, но има и готовност за диалог. Въпросът от една страна е какво предлага Тръмп - дали предложението в името на края на войната Украйна да отстъпи от територия ще се приеме от украинския президент Володимир Зеленски? От друга западния свят, включително Щатите не искат да изглежда така сякаш да налагат мнение на Украйна. Но при всички случаи продължаващата война не изглежда скоро да приключи и също няма страна, която може да обяви, че е победител. Нещата са зациклени и има интерес към приключване. Предстои да видим дали бизнесменските умения Тръмп ще се окажат подходящи за случая.
Повече подробности може да чуете в звуковия файл.Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..