След като участва на три фестивала в Лондон, Кайро и Калкута, след като в София откри последната "Киномания" (през ноември 2024-та), третият филм на режисьора Милко Лазаров тръгва по кината в цялата страна на 21 февруари.
За "Стадото" (с международно заглавие “TARIKA”) Лазаров е разчитал на екипа с който е работил и по предишните си филми "Отчуждение" и "Ага".
Във филма участват Захари Бахаров (бащата), Весела Вълчева (Тарика), Иван Бърнев, Иван Савов, Христос Стергиоглу, Марко Ноков и други.
"Добрата стара битка между доброто и злото. Достатъчно е ние нищо да не правим, за да може злото да напомпа мускули. Това ме е вълнувало, това ме е водило във всичките ми филми. Такива теми ме замислят от дете – отбеляза пред БНР-Радио София режисьорът, който е събрал много награди от кинофоруми. – Невидимото винаги ме е привличало повече от видимото. Тук, в "Стадото" се опитах да бъда по-рационален."
Филмът е дебютен за Весела Вълчева.
"Тя е уникално създание в живота. Още като я видях, знаех, че ще я поканя. Сега учи оперно пеене в музикалното училище. Непредсказуема е, малко е свенлива за артистка, но стои великолепно пред камерата", не пести хвалби Лазаров.
По думите на режисьора предстои избухване на криза (у нас). Хората нямат нужда от култура (в световен план). Отдалечаването от бога, и то от който и да е бог, е огромен проблем.
"Опасенията ми са, че ние (човечеството) се отметнахме нанякъде. Вече има не само собствено мнение, но и собствени факти и това ме притеснява. Трябва да разберем от какво да се спасяваме, какво ни има...", посочи Лазаров.
От негова гледна точка "Стадото" има хепиенд. В трите съвсем различни фестивала (Лондон, Калкута и Кайро) хората възприемат филма еднакво.
Фестивалният живот лентата продължава. Поканите са десетки.
Чуйте целия разговор на Гергана Пейкова.
Четвърто издание на фестивала ARTIS : Ваня Пешева – създател на фестивала (слушаме я в звуковия файл и за концерта ѝ във Виена) и младата участничка Йоана Милкова: "Динамиката и в нашите професионални сфери е изключителна. На откриването гостите бяха много интересни (подробности в звуковия файл). Класическата програма преля в импровизации на Георги..
Катя Стоева от Ботаническата градина БАН е куратор на тропическата ѝ част и ни кани да я посетим: "Растенията са в основата на живота на Земята. В момента при нас всичко цъфти. Експозицията ни е посветена сега на мушкатата, показваме много нови сортове. Паркът също е много красив и приятен. Във всеки човек е заложена любовта към цветята, природата...
Д-р инж. Анна Петракиева, заместник-изпълнителен директор в Агенцията по горите и преподавател по горска педагогика в Лесотехническия университет ни представя образователна инициатива „Лесовъд за един ден“, в рамките на която са предвидени състезателни игри за деца и родители, свързани с гората и горската професия: "Горската педагогика е..
Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..
Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..
Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава, се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...