През изминалата 2024 г. се навършиха 110 години от рождението на гениалния български артист, най-великият оперен бас на 20-и век, Борис Христов. Той е роден в Пловдив, но отраства на столичната улица “Самуил“ 43, откъдето на 18 май 1942 г. поема към голямата си мечта за световната оперна сцена.
В предаването "Радиокафе“ гостува Елена Драгостинова – директор на Къща-музей "Борис Христов“, за да разкаже как в емблематичната сграда се съхраняват по волята на дарителя, различни артефакти и реликви свързани с творческия път на уникалната ни оперна звезда и в едно с това се превръща в средище на културния живот.
“Когато преди време отправих едно писмо към генералния директор на Българското национално радио (БНР), подчертах огромната роля на радиото в съхраняването на най-големите ценности на българската култура и в поставянето на еталони за бъдещите поколения“, разкри Драгостинова.
По думите й, изминалата 2024 г. е била посветена на много събития, в които са свързали работата си много музиканти, продуценти, обединени около личността на Борис Христов.
“Защото той е наистина обединяваща фигура. Това е един талант, който притежава необикновени качества не само като музикант, но и като човек. Винаги, когато говоря за Борис Христов, подчертавам неговата роля като щедър дарител, велик оперен артист и благороден педагог“, изтъкна Елена Драгостинова и допълни:
“Всичко, което съхраняваме в Национален музей "Борис Христов“, е свързано с ролята му в различни посоки и във всеки един експонат се крият толкова много истории, че е достатъчно да си помислиш, ако например се спреш пред креслото, на което той е сядал, за да чака своята любима – Пенка Касабова, сестра на поета Гео Милев, да погледнеш това кресло и да си помислиш за огромната любов на певеца, за неговата готовност да не замине за Италия, но всъщност и за необикновената му съдба, че е намерил човека, който да го подтикне напред и оттам-нататък той да се развива и да върви по пътя на големия артист, с триумфите по цял свят“.
Какви възможности предоставя музеят, за да могат да се изявяват младите дарования?
“Това са нашите програми, които са регулярни. В музея "Борис Христов“ има един месечен афиш, чрез който ние вървим със своя музикална програма, като големите културни институти, имаме своята продуцентска дейност и доста от първите стъпки на младите изпълнители се случват в този музей“, подчерта Драгостинова.
Тя съобщи, че в културния афиш на музея всеки месец се включва и представянето на книги, концерти и изложби.
Как Националният музей "Борис Христов" успява да обедини множество културни институции по света, ще чуете в нейния разказ.
През 2025 г. e в процес на разработка дигитална платформа на Къща-музей "Борис Христов" в София, която ще даде възможност на всички посетители сами да направят своята разходка в света на великия български оперен артист.
Чуйте още подробности за бъдещите инициативи и събития в програмата на музея, от разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
В последните години темата за еврозоната буди различни дискусии. Дезинформацията около приемането на единната европейска валута у нас е един от основните проблеми, пред който е изправено обществото. Преди дни Икономическият и социален съвет на Република България проведе дискусия на тема "Финансовата грамотност като фактор за инвестиции, доходи и..
Мая Цанева от сдружение "Безопасни детски площадки" разказа пред БНР-Радио София за подета инициатива в с. Слатино, община Бобошево, с цел изграждането на спортна площадка в подкрепа на Пенсионерски клуб "Здраве". "Оттам ни потърси председателят на клуба и ни изпрати видеопослание как възрастните хора спортуват", посочи Цанева. По..
Намаляване на случаите на домови кражби у нас отчитат от Националната полиция. От МВР допълват, че е важно хората да наблюдават ставащото в блоковете, когато знаят, че съседите им отсъстват, както и да осигурят входовете на жилищата си с добри заключващи механизми. Инспектор Росен Белишки от Главна дирекция "Национална полиция" обясни, че в..
Преди година и половина в родно издателство се ражда идеята да се създаде книга за Черно море. Обединява ги едно убеждение - че за да обичаш природата, трябва първо да я познаваш. Не абстрактната природа, а тази, която е съвсем близо до нас. "От опита ни по книжни изложения по света знаехме, че има прекрасни примери за детски издания, които..
Много хора са осъзнали колко е различен животът с домашен любимец. И много хора могат да кажат: "Имам куче". Само един човек обаче не само ходи с дрехи, на които го е изписал, но и от няколко години поддържа едноименен Youtube канал. Той е актьорът Иван Пасков и повече от 15 години "се занимава с тези прекрасни същества". Обича..
Благотворителната кампания "Да влезеш в обувките на Дядо Коледа" се организира за пореден път. На всеки ще се стори странно появата на Дядо Коледа почти в средата на годината, но тя се провежда 3 пъти в годината и понеже е доказала ефективността си, името е запазено дори когато става дума за детски желания за 1 юни. Това разказа пред..
В 18.00 часа тази вечер, в централното фоайе на Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий", актьорът Димитър Маринов ще представи своите книги - "Към сцената" и "Към екрана". След събитието, Маринов ще разговаря с почитателите си. Представянето на книгите е част от националното турне на актъьора под надслов "Идвам при вас". Димитър Маринов..