Само 6 на сто от българите оценяват личния си стандарт на живот като по-скоро висок (все пак има ръст от 2%), малко над половината го определят за среден (53%), а 28 на сто смятат, че водят нисък стандарт на живот.
Това показва национално представително социологическо проучване на изследователския център "Тренд" по поръчка на най-голямата академия за финанси и инвестиции у нас (Finance Academy).
Анкетата се прави за втора поредна година и цели да се видят предизвикателства пред финансовата грамотност и инвестиционните навици на нашите сънародници.
Резултатите от проучването, проведено през декември м.г., представи и коментира пред БНР-Радио София Николай Георгиев - оперативен директор на "Финансова академия".
"Макар и на няма съществени промени в усещанията на хората, можем да кажем, че 2024-та е била добра година."
Хората, които успяват да спестяват са се увеличили с 2% спрямо 2023-а и достигат почти една четвърт (24%). Само 8 от сто инвестират – три пъти по-малко от средния показател за Европейския съюз. 73% живеят от заплата до заплата без да могат да спестят средства.
84 на сто от българите разчитат само на доходи от заплата и/или пенсия.
Малко е изненадващо, но онлайн банкиране използват само 45 процента.
Едва 11 на сто вярват, че вдигане на данъците ще повиши качеството им на живот, докато 68% вярват в обратното.
В сравнение с допитването преди година, българите, които очакват животът им да се подобри през 2025-а са с 4 % по-малко (28%). 45 на сто от допитаните са изразили очакване да запазят стандарта си на живот.
Чуйте разговора на Невена Николова.
Конкурс, насочен към инициативи за предотвратяване на раздялата между деца и техните близки и осигуряване на ранна подкрепа за семейства в уязвими ситуации е обявила фондация "Работилница за граждански инициативи". Подкрепени ще бъдат инициативи, които развиват уменията, знанията и увереността на родителите – чрез обучения, срещи, създаване..
Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевични бури. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, в Югоизточна България от север-североизток. Максималните температури ще са от..
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..