Само 6 на сто от българите оценяват личния си стандарт на живот като по-скоро висок (все пак има ръст от 2%), малко над половината го определят за среден (53%), а 28 на сто смятат, че водят нисък стандарт на живот.
Това показва национално представително социологическо проучване на изследователския център "Тренд" по поръчка на най-голямата академия за финанси и инвестиции у нас (Finance Academy).
Анкетата се прави за втора поредна година и цели да се видят предизвикателства пред финансовата грамотност и инвестиционните навици на нашите сънародници.
Резултатите от проучването, проведено през декември м.г., представи и коментира пред БНР-Радио София Николай Георгиев - оперативен директор на "Финансова академия".
"Макар и на няма съществени промени в усещанията на хората, можем да кажем, че 2024-та е била добра година."
Хората, които успяват да спестяват са се увеличили с 2% спрямо 2023-а и достигат почти една четвърт (24%). Само 8 от сто инвестират – три пъти по-малко от средния показател за Европейския съюз. 73% живеят от заплата до заплата без да могат да спестят средства.
84 на сто от българите разчитат само на доходи от заплата и/или пенсия.
Малко е изненадващо, но онлайн банкиране използват само 45 процента.
Едва 11 на сто вярват, че вдигане на данъците ще повиши качеството им на живот, докато 68% вярват в обратното.
В сравнение с допитването преди година, българите, които очакват животът им да се подобри през 2025-а са с 4 % по-малко (28%). 45 на сто от допитаните са изразили очакване да запазят стандарта си на живот.
Чуйте разговора на Невена Николова.
Гости тази седмица в предаването "Форум" са политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев, които заедно с водещия Константин Лавсов обсъдиха следните теми: Председателят на Народното събрание върна предложението за проведане на референдум за въвеждане на еврото, иницииран от президента Румен Радев - реакции; Ще използва ли ситуацията президентът..
Националният политехнически музей (НПТМ) отбелязва своя 68-и рожден ден. По този повод музеят кани жителите и гостите на столицата да заповядат на откриването на новата временна изложба “Из миналото на родната електроника“. Експонатите в изложбата са специално дарение по повод рождения ден на НПТМ. Изложбата представя българска електроника,..
Макар и озаглавена "Интимно" , изложбата, която ще бъде открита на 15 май в Къщата на София , представя творец с глобален отпечатък – в изкуството, не в екологичен смисъл, разбира се. "Познавам Албена Христова от много години - разказа пред БНР-Радио София изкуствоведът Албена Ненкова. - Нашето познанство прерасна в партньорство,..
Фондация "BCause: в помощ за благотворителността“ обявява конкурс за неправителствени организации в обществена полза, обединяващи родители и/или здравни специалисти. Чрез конкурса „Детско здраве“ фондацията финансира организации със средства от "Фонд за лечение и рехабилитация на деца". Крайният срок за подаване на проектите е 15 май. България е сред..
Битовите абонати няма да излизат на свободния пазар на ток от 1 юли 2025 г., както се планираше, реши на първо четене парламентът. Преди второто четене работна група ще уточни с колко години ще бъде отложена тази либерализация. “Решението беше дълбоко неправилно, но пък беше дълбоко очаквано. Това е, за съжаление, ситуацията. Това правителство още в..
До края на годината да бъде направена първа копка на разширението на залата за художествена гимнастика на спортен комплекс “Раковски”. Тази амбициозна задача си постави министърът на младежта и спорта Иван Пешев при представянето на идейния проект днес. "Щастлив съм, че само няколко дни преди 17 май (Ден на българския спорт) можем да обявим проекта за..
Второто издание на Голямата диктовка "Пазител на българския език" ще се проведе на 22 май 2025 г. от 11:00 ч. в три от читалните на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" (НБКМ). Темата е посветена на Годината на глаголицата – най-старата славянска азбука, от която произхожда кирилицата. "Идеята за отбелязване на Година на..