До 1 февруари в София се провежда Националната конференция по хирургия на гърдата, посветена на темата "Съвременно мултидисциплинарно поведение при карцином на гърдата".
Събитието е с международно участие и събира водещи специалисти в областта на хирургията, онкологията и мултидисциплинарното лечение.
Специалисти и учени ще разгледат иновативните технологии и методи за лечение на карцинома на гърдата, както и мултидисциплинарни подходи и взаимодействие между хирурзи, онколози, лъчетерапевти, изследователи и практици по образна диагностика, нуклеарна медицина и патология.
На форума ще има кръгла маса, посветена на проект за промени в стандарта и клиничните пътеки, по които се работи при диагностиката и лечението на най-честото злокачествено заболяване в света - рака на гърдата.
За съжаление, в страната има населени места, където няма базисни неща за скрининг – няма достатъчно специалисти или нужната апаратура, отбеляза пред БНР-Радио София проф. Свилен Маслянков - ръководител направление "Лечение на доброкачествени и злокачествени заболявания на гърдата" в Клиниката по хирургия на УМБАЛ "Александровска" и организатор на форума.
Той се надява научното събитие да бъде повод за обръщане на внимание към проблема от страна на здравните институции и да се даде тласък на превенцията.
Много европейски страни вече са въвели качествен противораков скрининг и резултатите са налице, допълни проф. Маслянков.
Специалистът припомни методи за самостоятелно отриване на проблем (бучка и др.) и подчерта, че ракът на гърдата е най-чест между петата и шестата възрастова декада. Затова след 50 г. жените трябва да ходят на мамография на всеки 2 години. При наличие на повече рискови фактори – и по-често.
За успешно потискане и лечение на заболяването е много важно прилагането на комплексен подход от мултидисциплирнарен екип.
Чуйте разговора на Катя Василева за още подробности по темата.
Зачестилите противообществени прояви на агресивни младежки групи, известни като “локали” провокира Министерство на правосъдието да започне подготовка за изцяло нов закон за детското правосъдие. Действащият в момента закон е от края на 50-те години на ХХ век, а според правосъдния министър, съвременните проблеми трябва да бъдат решавани със съвременно..
В началото на новата седмица, водещият на предаването "Форум" Лъчезар Христов разговаря с Георги Иванов - основател и изпълнителен директор на Noble Hire и журналиста Ивайло Илиев по следните теми : След протестите срещу еврото – при засилено полицейско присъствие, без размирици, изводите плюс заявка за нови протести в сряда; Протестът..
В срок от един месец, считано от 23 май са публикувани за обществено обсъждане промени в Закона за предучилищното и училищното образование . Въвежда се и забрана на мобилни телефони в училищата, разширяват правомощията на учителите за налагане на по-голям набор от предупредителни мерки при неприемливо поведение от страна на учениците. “Относно..
Общо 10 026 деца са приети в първи клас на първо класиране в София , като от тях 8900 са приети по първо желание и 1126 по второ или по-ниско желание. Некласираните деца са 682, съобщиха от Столичната община. Родителите на всички кандидатстващи деца ще бъдат уведомени по имейл. Всички класирани деца трябва да бъдат записани в..
Столицата също се включи с официална програма, с която отдаде почит пред подвига на поета, публициста и революционера Христо Ботев, както и на неговата чета и всички, отдали живота си за свободна и независима България. Традиционно честването се проведе пред бюст-паметника на националния ни герой в Борисовата градина. Тази година пред бюст паметника на..
Вълнуващо пътуване в света на звездите от границите на митичното и сетивното до отвъд хоризонта предлага Националният етнографски музей (НЕМ) при БАН в новата си временна експозиция, озаглавена "Звездното небе – митология и наука" . Изложбата събира под един покрив културно и научно наследство в областта на астрономията и космонавтиката,..
В три поредни недели - 8, 15 и 22 юни, от 11.00 часа, магията на Бусинската керамика ще очарова деца и родители в Ихтиман. Събитието се реализира чрез проект "Традиции - да играем с глина" и ще се проведе в Народно читалище "Слънце 1879" в града. Посетителите ще могат да участват в керамични и грънчарски работилници, както и да присъстват на..