Роден с името Димитър Христов Чорбаджийски (1890-1967), Чудомир се появява за първи път в печата през 1907 г., когато негови карикатури и римувани злободневки са публикувани във всекидневника "Балканска трибуна“. Следват първите му фейлетони, разкази, епиграми. Но творецът далеч не е само това.
В новата си книга за Чудомир, проф. д.и.н. Вера Бонева изследва автора в „неговата самоидентификация като "въобщественик" – творческа личност, ангажирана изцяло и всеотдайно с няколко роли – живопис, белетристика, краезнание, обществена дейност."
Пред Радио София проф. Бонева сподели, че книгата е посветена на нейната майка Елена Бонева, която е начална учителка.
"В първите години, когато аз вече можех да чета, тя донесе едно кратко издание на Чудомир вкъщи. Сложи го небрежно някъде, аз го намерих и го изчетох. Оттогава съм голям почитател на Чудомир. Той винаги е бил част от моето всекидневие като писател, с който си връщам оптимистичната гледна точка в живота“, каза проф. Вера Бонева.
"Въобщественик: Книга за Чудомир“ застъпва по-малко известните факти от живота на автора, както педагогическата и краеведската му дейност, така и наставничеството му спрямо млади творци, и пътуванията му в чужбина. Разгледан е и проблема за завещанията на твореца. В монографията са използвани и факти от архивите за любовните и семейни отношения със съпругата на Чудомир - Мара Чорбаджийска.
В книгата, проф. Бонева обръща внимание и на факта, че Чудомир е професионален художник.
"Той е завършил Художествената академия. Работил е 13 години като гимназиален учител в Казанлък по изобразително изкуство. Това е един от приносите на книгата. Това беше период от биографията му, който, общо взето, беше неизвестен. Изведнъж става известен като писател, а той цял живот рисува. Създал е обем от творби, като най-силният му жанр е акварелът“, посочи проф. Бонева.
Тя добави и друг малко известен факт – Чудомир е участвал във всички войни, които води България през първата половина на 20 век.
"Той обаче не пише, не споменава, няма в писмата му, в архива му, почти нищо няма. Просто мълчи изцяло за този травматичен период от живота му. Има художествени творби от фронта, от Първата световна война в Националния военноисторически музей, но те са такива "чудомировски“ – няма загинали, те са битови“, обясни проф. Вера Бонева.
В книгата са представени и очерци за музеите на Чудомир в Казанлък и с. Турия, както и за документалното му наследство в Държавна агенция "Архиви".
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Проф. Вера Бонева е историк, университетски преподавател, публицист, експерт по Възраждане, музеология и управление на висшето образование. Преподава в ШУ "Епископ Константин Преславски”, ВТУ "Св. св. Кирил и Методий", УниБИТ – София. Автор е на 20 книги и на над 200 статии в областите на научните й интереси. Ангажирана е с инициативи за опазване на културното наследство на България и Европа, и с академични събития, които обогатяват националната ни история от XIX и началото на XX век с нови научни изследвания и издания.
В средата на седмицата във "Форум" коментаторите Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), спряха вниманието си върху след ните теми: Днешните протести на тема Насилие над деца . Дискусиите преди вота на..
"Пътят на музикантите" (Musicorum Via) е името на съвместна инициатива на Българската академия на науките и Националната музикална академия (НМА). Предстои поредица с поредица от концерти, която започва на 7 април в зала "Проф. Марин Дринов“ на БАН. В рамките на академичната година изявени студенти на Музикалната академия ще представят..
Мнозинството от българите ( 55% ) са готови да дарят свой орган на роднина или близък , ако има животоспасяваща нужда, а 19% отговарят, че не биха го направили. По темата за донорството една трета от българите признават, че изобщо не са запознати , а 34% посочват, че "по-скоро не са запознати". 40 на сто биха се съгласили да дарят..
Юлия Спиридонова, е една от най-четените и превежданите български писатели за деца и юноши . Книгите ѝ са превеждани на много езици. Носител е на множество награди като най-четен и обичан автор. Тя е номинирана за пореден път за наградата Астрид Линдгрен тази година . В разговор в предаването "Радиокафе“ тя коментира британския сериал а..
В аулата на Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ от 17:30 часа днес ще има изслушване на кандидатите за омбудсман, организирано от Форум „Гражданско участие“, Националният младежки форум, Български център за нестопанско право и други 9 НПО. Омбудсманът на Република България е..
През месец април Александър Георгиев, Жана Пенчева и Дарио Барето Дамас от артистичния екип STEAM ROOM представят своята нова творба drag ON forever. След премиерата в Стокхолм и българския дебют през 2023 г. спектакълът се завръща на софийска сцена, след това българското турне на представлението продължава с гостуване на публиката в град Габрово, на..
Новата книга на писателката Албена Ненкова "Не, аз благодаря!" стана основа и на моноспектакъла на Бориса Сарафова-Черкелова , носещ същото име. "Не, аз благодаря!" - разказ за малкия човек, намерил убежище в илюзията "театър". Това е на пръв поглед една история за гардеробиерката Невенка, която е останала по случайност сама в дома на..