Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От 5 февруари

Пет артистични двойки в една изложба

Автор: Красимир Терзиев Снимки: Hostgallery

Изложбата "Double-Double“  е втората  от поредица, която ни запознава с артистичните двойки от българското съвременно изкуство. В предаването „Радиокафе“ гостуваха кураторът Ивайло Христов  и творците Калина Димитрова, Петя Денева и Златин Орлов.

Какво се крие зад идеята за поредицата изложби на артистични двойки разказа кураторът на изложбата Ивайло Христов.

"Чисто формално, когато подготвяхме програмата ни за зимния сезон, за мен и съпругата ми, с която дълги години живеем и работим заедно, беше много интересно да разберем как се случва този творчески, артистичен процес при други известни наши колеги, които по един или друг начин са свързани не само в изкуството, но и в живота. За начало поканихме пет двойки, след това темата стана интересна и решихме да продължим. В българското изкуство имаме много значими и със сериозно присъствие артисти, с експозициите правим кратък обзор, или акцент, върху някои от двойките“, посочи той.

Втората изложба от поредицата, наречена "Double-Double"  се открива на 5 февруари, с участието на пет нови артистични тандема.

"Още когато подготвяхме първото издание при дискусията с първите артисти възникна въпрос към нас - дали изложбата е целенасочена и защо участват като двойки само мъже и жени. Албена Баева и Рене Бекман бяха първите, които поставиха въпроса. В процес на развитие, решихме да направим второ издание.
Живеем в съвременен свят и е важно изкуството, което артистите създават да носи своето послание, а по-малко важно е тяхното житейско съжителство", допълни Ивайло Христов.

Във второто издание участват Красимир Терзиев и Калина Димитрова, Зара Александрова и Зоран Георгиев със своя творба от Берлин, Ангелика Радева и Златин Орлов, Спартак Йорданов и Ралица Тонева, които участват с видео проект и Петя Денева и Теодора Дончева, които участват със съвместна интересна творба – живописен диптих.

Златин Орлов, Петя Денева, Калина Димитрова, Ивайло Христов

"Участниците имаха пълна свобода в избора на творбата или общо произведение, с които да участват. За нас това беше много важно, освен акцента върху творческите двойки и по-различния творчески процес при тях, от този на другите художници, с това, че те обсъждат заедно, творят, влияят си един на друг", поясни кураторът.

Художниците Калина Димитрова и Красимир Терзиев разказаха, че участват със свои работи, които показват не за първи пат пред публика, но много добре илюстрират вижданията им в света на изкуството.

Красимир Терзиев представя в работата си производно на двуизмерна фотография, която в съчетание с техниката фотограметрия, създава един 3D модел на въображаем свят, като цялата тематика съвпадна с периода на пандемията.  Фотограметрията представлява фотографска техника, която заснема един обект, така че да го обиколи триизмерно от всички страни, след което снимките се обработват на компютър, с определен софтуер, който прави обекта триизмерен, обясни Калина Димитрова.

Тази фотографска техника се използва за заснемането на археологични разкопки.

Илюстрациите на автора представят дома, в който живеем, който в онзи период трябваше да бъде "Нашит дом, нашата крепост" и по някакъв начин трябваше да постави една сигурност и котва в онова време, разказа художничката. Онова, което я е вдъхновило да представи в нейните творби, е нежната и прекрасна поезия  на Александър Габровски.

"Той ме впечатли с това как чрез словото преобръща света. Стихотворението, върху което работих, разказваше за звезди, които “падат в небето“ (не на земята), бяха също много нетрадиционни – желатин, който обработих и направих във форма за показване, след което се оказа, че той прилича на много други материи. Поставени едни до други нещата на Красимир и моите започнаха да звучат много близко и много еднакво, като един или събиращ се, или разпадащ се свят.

В разговора на Лили Големинова ще  разберете какво са подготвили останалите участници от двойките  в предстоящата изложба, която ще може да се види от 5 февруари в Hostgallery.

Автор: Златин Орлов

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Минералната вода в центъра на София спира за профилактика

На 4 февруари 2025 г. във връзка с извършване на техническа профилактика временно ще бъде преустановено водоподаването към чешмите на водоналивния кът на находище с минерална вода „София – Център“, съобщават от Столичната община. Предвижда се профилактиката да се извърши от 10:00 до 10:15 ч. По това време ще бъде спряно водоподаването към..

публикувано на 03.02.25 в 16:58

Спектакълът на Ива Свещарова "Ако Афродита е чудовище" - с втора премиера

Новият спектакъл на Ива Свещарова "Ако Афродита беше чудовище" вече е с насрочена втора премиера. Свещарова е сред най-значимите артисти в съвременната ни хореография. Тя е носителка на награда "Икар" за съвременен танц и пърформанс и е един от създателите и организаторите на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс..

публикувано на 03.02.25 в 16:40
Маг. фарм. Стефан Минков

За укрепване на имунитета решете след консултация, не от реклами

В момента, когато някои области минават през грипна епидемия, има засилено търсене и потребяване на имуностимуланти. Най-добре е те да се приемат след препоръка от специалист – лекар или фармацевт. Със сигурност е оправдано вземането на някои от продуктите, включително и лекарствени – те възпрепятстват усложнения при грипна инфекция. Това..

публикувано на 03.02.25 в 16:12

Водните загуби в София са най-малко, но пък 10% от водата се краде

По последни данни от НИМХ в България има завишение на водните ресурси. Само повърхностните  запаси са със средни годишни обеми от 17,7 млрд. куб м. Консумацията е около 5 млрд. кубика. Кризата с безводието в някои градове е като поговорката "Вода газим, жадни ходим" , коментира пред БНР-Радио София проф. Петър Калинков..

публикувано на 03.02.25 в 15:19
Юлиян Петров

Синдикат "Образование" предлага грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари

Грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари, която да се слее с междусрочната ваканция на 5 февруари. Това предлагат от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" с цел превенция на грипа. Регионалните инспекции по здравеопазването имат невярна информация за истинския процент заболели ученици, защото огромна част от учениците са в..

публикувано на 03.02.25 в 14:07

Чудомировото дело във "Въобщественик: Книга за Чудомир" на проф. Вера Бонева

"Въобщественик: Книга за Чудомир“ е монография на проф. д.и.н. Вера Бонева за по-слабо интерпретирани аспекти на Чудомировото дело. Роден с името Димитър Христов Чорбаджийски (1890-1967), Чудомир се появява за първи път в печата през 1907 г., когато негови карикатури и римувани злободневки са публикувани във всекидневника "Балканска трибуна“. Следват..

публикувано на 03.02.25 в 12:41

Президентът свиква Съвета за национална сигурност заради упойващите вещества сред младите

На 18 февруари президентът Румен Радев свиква заседание на Консултативния съвет за национална сигурност, съобщи прессекретариатът на държавния глава. Темата на заседанието е "Рискове и заплахи пред националната сигурност, произтичащи от разпространението на наркотични и упойващи вещества сред подрастващото поколение и злоупотребата с тях".

публикувано на 03.02.25 в 12:11