Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От 5 февруари

Пет артистични двойки в една изложба

Автор: Красимир Терзиев Снимки: Hostgallery

Изложбата "Double-Double“  е втората  от поредица, която ни запознава с артистичните двойки от българското съвременно изкуство. В предаването „Радиокафе“ гостуваха кураторът Ивайло Христов  и творците Калина Димитрова, Петя Денева и Златин Орлов.

Какво се крие зад идеята за поредицата изложби на артистични двойки разказа кураторът на изложбата Ивайло Христов.

"Чисто формално, когато подготвяхме програмата ни за зимния сезон, за мен и съпругата ми, с която дълги години живеем и работим заедно, беше много интересно да разберем как се случва този творчески, артистичен процес при други известни наши колеги, които по един или друг начин са свързани не само в изкуството, но и в живота. За начало поканихме пет двойки, след това темата стана интересна и решихме да продължим. В българското изкуство имаме много значими и със сериозно присъствие артисти, с експозициите правим кратък обзор, или акцент, върху някои от двойките“, посочи той.

Втората изложба от поредицата, наречена "Double-Double"  се открива на 5 февруари, с участието на пет нови артистични тандема.

"Още когато подготвяхме първото издание при дискусията с първите артисти възникна въпрос към нас - дали изложбата е целенасочена и защо участват като двойки само мъже и жени. Албена Баева и Рене Бекман бяха първите, които поставиха въпроса. В процес на развитие, решихме да направим второ издание.
Живеем в съвременен свят и е важно изкуството, което артистите създават да носи своето послание, а по-малко важно е тяхното житейско съжителство", допълни Ивайло Христов.

Във второто издание участват Красимир Терзиев и Калина Димитрова, Зара Александрова и Зоран Георгиев със своя творба от Берлин, Ангелика Радева и Златин Орлов, Спартак Йорданов и Ралица Тонева, които участват с видео проект и Петя Денева и Теодора Дончева, които участват със съвместна интересна творба – живописен диптих.

Златин Орлов, Петя Денева, Калина Димитрова, Ивайло Христов

"Участниците имаха пълна свобода в избора на творбата или общо произведение, с които да участват. За нас това беше много важно, освен акцента върху творческите двойки и по-различния творчески процес при тях, от този на другите художници, с това, че те обсъждат заедно, творят, влияят си един на друг", поясни кураторът.

Художниците Калина Димитрова и Красимир Терзиев разказаха, че участват със свои работи, които показват не за първи пат пред публика, но много добре илюстрират вижданията им в света на изкуството.

Красимир Терзиев представя в работата си производно на двуизмерна фотография, която в съчетание с техниката фотограметрия, създава един 3D модел на въображаем свят, като цялата тематика съвпадна с периода на пандемията.  Фотограметрията представлява фотографска техника, която заснема един обект, така че да го обиколи триизмерно от всички страни, след което снимките се обработват на компютър, с определен софтуер, който прави обекта триизмерен, обясни Калина Димитрова.

Тази фотографска техника се използва за заснемането на археологични разкопки.

Илюстрациите на автора представят дома, в който живеем, който в онзи период трябваше да бъде "Нашит дом, нашата крепост" и по някакъв начин трябваше да постави една сигурност и котва в онова време, разказа художничката. Онова, което я е вдъхновило да представи в нейните творби, е нежната и прекрасна поезия  на Александър Габровски.

"Той ме впечатли с това как чрез словото преобръща света. Стихотворението, върху което работих, разказваше за звезди, които “падат в небето“ (не на земята), бяха също много нетрадиционни – желатин, който обработих и направих във форма за показване, след което се оказа, че той прилича на много други материи. Поставени едни до други нещата на Красимир и моите започнаха да звучат много близко и много еднакво, като един или събиращ се, или разпадащ се свят.

В разговора на Лили Големинова ще  разберете какво са подготвили останалите участници от двойките  в предстоящата изложба, която ще може да се види от 5 февруари в Hostgallery.

Автор: Златин Орлов

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Няма готови решения, те идват от самата общност

BoostBalance – балансът в работа - родителство - доброволчество, който не включва изперкване. С нас е Емануела Иванова от TimeHeroes: "Общата тема се роди в екипа, когато в екипа започнаха да се раждат деца. Като родители и професионалисти се сблъскахме с едни и същи неща. Започваш да се усещаш, че не можеш да провеждаш нормален разговор с..

публикувано на 05.04.25 в 10:59

Когато учените се изявяват и като актьори

Театралният спектакъл „Космосът на чудесата“ с премиера на 10 април в София.  Спектакълът е създаден в рамките на европейския проект Please ASK! за продуциране на театрални произведения в сътрудничество с учени, комуникатори на науката и научни институти.  Гостуват ни  Димитър Узунов – артистичен директор и  д-р Владимир Божилов – научен..

публикувано на 05.04.25 в 10:00

Софиянци участват в почистване на споделените публични пространства

Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в  Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..

обновено на 04.04.25 в 19:26

"Форум", 04.04.25: Жертви по пътищата, рейтинг на партиите, часът по религия

В края на работната седмица, на 4 април във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), коментираха по следните теми: Пътищата в България , култура на шофиране и спазване на правилата и санкциите. Човешки жертви..

публикувано на 04.04.25 в 18:35

Как да наваксаме изоставането в превенцията и защитата на деца от насилие, според НМД

Държавните институции и законодателството ни изостават драстично от съвременните форми на превенция и защита на децата. Гражданската нетърпимост към насилието над деца се увеличава. Това се посочва в Отворено писмо на Национална мрежа за децата (НМД) до държавните институции и медиите във връзка със случаите на насилие над деца в..

публикувано на 04.04.25 в 17:34
Йордан Господинов и Боян Бочев

Над 850 състезатели по таекуондо идват на международния турнир "Turbo Trophy"

На 12 април ще се проведе Петото издание на Международния турнир "Turbo Trophy" , организиран от Българската федерация по таекуондо и Таекуондо Клуб Турбо . "Предишните издания на състезанието превърнаха “Turbo Trophy" в празник на спорта и успяха да зарадват стотици състезатели и хиляди привърженици на Олимпийското таекуондо в България и на..

публикувано на 04.04.25 в 17:25
Любомир Стефанов

Любомир Стефанов: След влизане в еврозоната политиците ще се чудят за дневния си ред

Проблемът на българските партии, особено на тези в опозиция, е, че не знаят какво ще правят на 2 януари 2026 г . Това ги кара да правят резки движения, които говорят за тяхна безпомощност на въображението. Това коментира пред БНР-Радио София политологът д-р Любомир Стефанов . И още: " Партиите свикнаха да се явяват често на избори и..

публикувано на 04.04.25 в 16:40