Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Анук" - интерактивен куклен театър с отношение към планетата

Снимка: Сдружение „Приключения с кораб“

Екипът на Сдружение "Приключения с кораб" създаде нов куклен спектакъл с музика на живо "Анук", който запознава децата с магичния живот на студения север и легендите на коренното население от инуити.

Анук е смело инуитско момче, живеещо в Арктика, което преодолява много предизвикателства, за да помогне на своя приятел – мече. Поуката от историята е, че желанието да притежаваш повече може да бъде пагубно за теб самия, за общността и за планетата.Маргарита Петрова, Милена Великова и Здравка КантареваКукленият спектакъл е създаден от артистите Маргарита Петрова – актриса и драматург, Здравка Кантарева – художник и сценограф и Милена Великова – композитор и музикант, които вдъхновени от срещите си с децата, създават интерактивни спектакли и концерти с приключенски истории.

Запазена марка на Сдружение "Приключения с кораб" е музиката на живо и този нов спектакъл продължава по този начин. Идеята е да се покаже на публиката - деца и родители, симбиозата между различните изкуства - музикално, театрално, изобразително и приложно изкуство, и това как те си взаимодействат и придават цялост на преживяването.

Инуитската култура е крие в себе си много магия, много е близо до природата, но също така, Анук е и съвременно дете и показва индиректно как да се справят децата с ежедневните проблеми и как всички сме свързани.
Оказва се, че дори и в игрите децата си приличат и макар да живее далече Анук също играе на игри като българските деца - като скачане, “Сол и Пипер”.

"Освен че ще запазим тази линия, всеки от героите да има характерна за него песен и да го представим чрез песен. Ще има и звукова атмосфера, благодарение на която ще се потопят деца и родители в звуковата среда, в която живеят инуитите", казва Милена Великова.

Децата ще се запознаят и с различни музикални инструменти. Такъв е т.нар. "бръмбазък", който е забавен за децата и ще могат да свирят с него и в творческите ателиета, които сдружението организира и в самия интерактивен спектакъл.

"Постепенно започнахме да включваме децата в нашите спектакли. Те пеят отделни песни, които сме подбрали, свирят на перкусионни инструменти. Така че да могат да усетят това преживяване", казва Милена Великова. 

"Това е най-сладкото - общуването с публиката. Да можеш да направиш така, че заедно да създавате историята. Да творите вълшебни светове", обяснява Маргарита Петрова.

Интересното е, че куклите в спектакъла са направени от рециклирани материали, като са използвани и кукли от театър на сенките, като в представлението те показват магичният свят и неговите митични животни от легендите.

Предстоящите представления и концерти на Сдружение "Приключения с кораб" през 2025 г. ще бъдат обявени на страницата Приключения с кораб.
Проектът "Анук" – куклено-музикално представление и творческо ателие“ се реализира с финансовата подкрепа на Министерство на културата.

Чуйте целия разговор на Лили Големинова в звуковия файл.  

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

През фестивала оглеждаме живота си

Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..

публикувано на 09.02.25 в 11:56
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова

Толерантността се възпитава

Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..

публикувано на 09.02.25 в 10:51

Нещо се случва, но не е наяве и в диалог с местните общности

Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..

публикувано на 09.02.25 в 09:51

Художникът трябва да умее да беседва с природата

Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..

публикувано на 09.02.25 в 09:27

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00