Пътеводител. Така издателите наричат сборника с 366 медитации, обединени под заглавието "Черната книга – медитации за всеки ден".
Всъщност книгата, поне корицата на български, не е черна.
Авторът ѝ Свами Тиртха е индолог, роден с името Geza Racs през 1959 г. в Будапеща. В продължение на 15 години изнася лекции по санскрит и индология. През 1996 основава Ведическо училище в унгарската столица, където при отворени врати се изнасят програми по хиндуистка философия и култура. Свами Тиртха живее в малък ашрам в Унгария, пътува много, води лекции и беседи на духовни теми. Автор е на 4 книги. Световно признание му носи именно "Черната книга - медитации за всеки ден", написана преди 3 години.
Пиарите обичат да представят Свами Тиртха като любим автор на Роби Уилямс и Боно, но това не може просто да си го измислят, ако музикантите не са го казали, нали?
Всички камо млади търсим отговори и дълбокото значение на много понятия и ценности, обясни пред БНР-Радио София индологът монах. Така е започнал и той да се интересува от по-висши идеали, от това да бъде по-добро и духовно извисено човешко общество.
По пътя към хармонията в живота си той се среща със своя учител. След години практика се присъединява към един монашески орден.
Преди около 30 години за пръв път идва в София и – по думите му – пътуването му и досега продължава да е интересно.
"Опитвам се да живея според думите си и да говоря според живота си. Да създам хармония между теория и практика", отбеляза Свами Тиртха. И изреди някои от своите принципи в живота.
"Използвам универсален език – от сърце към сърце. И това много помага. Докосването до душата е предпоставка за разбиране.
Човешкото същество се изправя пред универсални предизвикателства. Но има и фундаментални принципи, които остават с векове, независимо от промените.
Първата крачка за човек е да разбере, че не е постигнал съвършенство.
Ако сме удовлетворени от това, което имаме, нямаме мотивация за промени."
В момента Свами Тиртха подготвя още 2 книги, които приближават до светлината и биха довършили духовното пътуване.
За превода съдейства Виктор Францес, който разказа и своя път към тази тематика, как е започнал да намира отговори на много свои въпроси именно когато е започнал да чете книги от тази област.
В разговора на Лили Големинова ще чуете защо тази книга е "черна, как сме свързани с известните хора и защо с готовност отговаря, че е удовлетворен от живота, но не и дали е щастлив.
Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..
Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...
Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..