Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

София приема мюзикъла "Парижката Света Богородица"


От 6-ти до 11-ти февруари - за няколко дни българската публика ще има възможността да се докосне до прочутите песни “Belle”, “Danse mon Esmeralda” и “Le temps des cathédrales”, изпълнени на френски език, които са част от мюзикъла “Парижката Света Богородица”.

През февруари 2016 г., създателите обявяват, че възраждат оригиналната версия на мюзикъла. Световната премиера се състои още през същата година в Palais des Congrès в Париж, където има грандиозен успех. 

В предаването “Радиокафе” гостуваха Елхаида Дани, която изпълнява ролята на Есмералда и продуцентът на мюзикъла Никола Талар. С превода в ефир блестящо се справи Мария-Александра Кюркчиева, която е част от организаторите.

“През 1998 г. баща ми започна да работи върху мюзикъла, а аз се присъединих през 2000-та година”, каза Никола Талар. Това е в самото начало на мюзикъла на сцена.Той разказа, че всичко започва в Париж и продължава в Канада. Бащата на Никола Талар е създателят и основен продуцент на мюзикъла. За серията от спектакли в София, трупата се връща след 6-месечен гастрол в Китай, където са имали над 100 спектакъла.

Преди 20 години във Франция не е имало легендарен мюзикъл от такава висота. Заглавието е избрано заради романа на Виктор Юго. Успехът на спектакъла е толкова грандиозен, че дори влиза в “Книгата за рекорди на Гинес” за най-много продадени билети. “Обиколили сме толкова много държави. Толкова много зрители са видели този спектакъл. Днес сме и в България за първи път”, посочи Никола Талар.

В днешния състав, трупата има няколко основни фигури - Люк Пламондон (либретист), Рикардо Кочанте (композитор), сценичен режисьор е Жил Махо, Мартино Мюлер е хореограф а сценографията е поверена на Кристиан Рац.

Елхаида Дани се включва в трупата, в ролята на Есмералда, през 2015 г., след прослушване, борейки се с огромна конкуренция, която отстранява стъпка по стъпка в рамките на една година, преди да получи ролята.

Елхаида Дани има и интересен произход - тя е родом от Албания, но като много други албанци от над 10 години живее в Италия. От момента, когато става част от трупата обаче, тя обикаля целия свят.

Разбира се, има и Балканска връзка с България - като 16-17-годишна започва да идва в страната ни, заедно с баща си, явявайки се на различни състезания. Пътуват от Албания с личния си автомобил, а в страната ни посещават не само София, но и много други градове.

“Чувствам се изключително близка с България, защото имаме много общо. Ние сме Балкански народи, не само храната, музиката, но и като цяло. Още тогава се влюбих във вашата страна”, казва тя.
В спектакъла солистите са десетина, а всички други около 30 артисти, са акробати и танцьори.

Честотата на представленията им е такава, че понякога имат по две изпълнения на ден, но всички са професионалисти и с голямо уважение и отговорност подхождат към всеки спектакъл.

Чуйте целия разговор на Лили Големинова в звуковия файл.

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Апостол Дянков

Военните разходи могат да са от полза за климата и различни сектори

Държавите членки на НАТО, сред които и България, ще трябва да отделят по 5% от своя БВП в разходи за отбрана или до 950 млрд. долара годишно. Това бе потвърдено след срещата на върха на НАТО преди месец. Ангажиментът, приет в декларацията от срещата, включва 3,5% от БВП на всяка страна за директни инвестиции във въоръжение. Допълнителни..

публикувано на 31.07.25 в 18:39

От НМД са недоволни от пренебрежение при обсъждане на ЗПУО

След заседанието на парламентарната Комисия по образование и наука, от Национална мрежа за децата (НМД) изпратиха отворено писмо , с което изразява сериозна загриженост относно начина, по който са обсъдени и прокарани измененията в Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО). Над 800 становища и над 2100 страници коментари..

публикувано на 31.07.25 в 17:33

Не промените в тестовете, а вдъхновяващите учители ще подобрят резултатите на учениците

Министерството на образованието и науката (МОН) предлага изпити с повече практически задачи с цел да бъде ограничена "културата на заучаване" и да се помогне на децата да усвояват умения за живота и професиите на бъдещето. Идеите за промени в гимназиален етап са публикувани за обществено обсъждане на сайта на министерството.  Предлага..

публикувано на 31.07.25 в 16:41
Снимки: ИПИ

Леко се влошава Индексът на съответствие между професионалното образование и профила на икономиката

През последните години няма радикална промяна в Индекса, с който се  измерва съотношението между планирания прием на ученици по професионални специалности и реалната заетост на хора с професионална квалификация в различни сектори. Това се отчита в ново изследване на Института за пазарна икономика (ИПИ). Стойността на индекса намалява..

публикувано на 31.07.25 в 15:24
Зуека е видимо добър и с четката

jazZouek на фестивала в Банско

Всички познаваме Васил Василев - Зуека като един от най-талантливите и ярки актьори (и импровизатори) на сцената. Знаем, че от няколко години той живее в Испания и рисува. Изложбите му доказват, че талант и умения има и на тази арт територия. В това можете да се убедите по време на Банско джаз фестивал , защото през всички фестивални дни там..

публикувано на 31.07.25 в 13:05
Архив

Безплатни педиатрични прегледи за ромчета от кв. "Филиповци" и Самоков

150 деца от семейства с нисък социално-икономически статус и ограничен достъп до медицинска грижа в столичния квартал “Филиповци“ и квартал “Седми” в град Самоков ще бъдат прегледани безплатно от педиатър. “Нашата организация работи вече от 25 години и винаги е изпълнявала т.нар. здравно-социални проекти, насочени към грижа за здравето. Целевата група..

публикувано на 31.07.25 в 12:43

Извършват оценка и технически анализ на подлезните пространства в София

По предложение на общинските съветници от групата на “Продължаваме промяната – Демократична България“ Цветелина Заркин и Димитър Петров ще се извърши оценка и технически анализ на подлезните пространства, ще се идентифицират местата, където има пълна липса на достъп, а също така ще се изготви план за цялостно подобряване на достъпността. За около..

публикувано на 31.07.25 в 12:29