Цял свят използва китайски стоки и продукти, но не бива да забравяме, че и там технологиите са с произход от Европа.
Световните интереси в сектора на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ), на изкуствения интелект, в днешния бизнес режим на работа изискват ново мислене, нова политика.
Това трябва да се осъзнае в България и от европейските институции и по отношение на курса, който пое президентът Тръмп, и спрямо силната конкуренция от Китай.
Сътресенията, свързани с цените, мигрантите и безработицата на Стария континент, поставят на дневен ред грижата и подпомагането на местното производство.
Това коментира пред БНР-Радио София Светослав Младенов, член на УС на Сдружение "Соларна енергия България". И припомни, че тревогите за положението в Европа и нуждата от реформи са показани нееднозначно и в доклада на Марио Драги.
Младенов подчерта, че всъщност докладът е направен за икономиките на Западна и Централна Европа.
"Нас ни няма. Когато се говори за автомобилната индустрия, например, става дума главно за Германия. Но авточасти се произвеждат и в България."
Според Младенов, политиката на митата и всякакви други ограничения са свързани с хора, ресурси, с развитие и пазари.
"Вече има договореност в Турция да се произвеждат китайски електромобили. Как може да се конкурираш с превозни средства на цени около 10 хиляди долара?"
97% от соларните паркове за изпълнени с китайски панели. За да се стигне до тази зависимост допринесе политиката в Европа, която разчита на по-евтините продукти и òтказа от подкрепа за местното производство, допълни Светослав Младенов.
Чуйте разговора с него в звуковия файл.
Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..
Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..
Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава, се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...
С „Маргаритка“ на мач. 11-14 април: футболни фенове от различни агитки се обединяват в името на децата. Събитието ни го представя Йордан Жечев: "Инициативата е да предаден любовта си към отбора. "Маргаритка" е социален проект - децата да имат достъп до качествено възпитание. Обиколихме фенклубовете на 16-те отбора в Първа лига. Стиснахме си ръцете за..
"Великден в града" – започва великденски базар в Градската градина. Подробностите от Теодора Бреме, организатор: "Постарали сме се нашите посетители да се потопят в празничното настроение. Днес сме подготвили кори с яйца за малките, а утре ще правим венци. Продължаваме до Велики понеделник. Всеки ден има програма с кулинарни изненади и ателиета за..
Историческа възстановка на живи картини от Априлското въстание в Северния парк с доц.д-р инж. Георги Маринов: "За съжаление малко е лошо времето, но това не ни пречи. Участниците са облечени и чакаме общината да реши точния час, чакаме да се посъбере малко публика, правим го за децата. Правим живи картини - първоначално селско ежедневие, нападение..