Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зачестяват делата срещу Столичната община заради неподдържаната градска среда

Разбитите тротоари са предизвикателство за всички
Снимка: Георги Нейков

Зимните месеци са особено предизвикателни за придвижване по улиците и булевардите. Пешеходците сякаш са по-засегнати, не само заради метеорологичните условия, но и заради затрудненията, които присъстват в градска среда. Ето защо не е изненадващо, че пред кабинетите на ортопед-травматолозите има струпване на пострадали след падане.

“В този сезон най-чести са т.нар. мекотъканни травми на крайниците - това са контузии, разтягане и навяхване на стави, мускули и сухожилия. При по-сериозни падания се стига и до счупвания на кости, като локализация най-чести са травмите на глезена, коляното и китката”, казва ортопедът д-р Георги Йовчев.

Ортопедът допълни, че ако можем да станем и да продължим да вървим на собствен ход, това означава, че травмата е лекостепенна, но едни от симптомите, които показват, по-сериозно нараняване, когато трябва да потърсим лекар е силна болка, която не намалява с часове, голям оток, както и появата на синина, което пък е индикация за хематом и някакъв излив на кръв.

Когато има видима деформация на крака или ръката, когато има ограничени движения на някоя става, когато има ненормална подвижност, когато загубим опора на крайника - трябва да се потърси задължително лекарска помощ. 

И след като научихме кои са най-честите наранявания, присъщи за т.нар.„градски“ травматизъм, сега ще погледнем на темата и през призмата на съдебната практика. В някои случаи паданията на граждани са резултат от тротоари и настилки, които са в лошо състояние.

Задължението, което има местната власт към изграждането и поддържането на пешеходна инфраструктура, не винаги отговарят на реалността и през последните години не се рядкост делата, спечелени от граждани, които Столичната община трябва да обезщети за причинените щети.

Зачестиха делата, относно неподдържаната градска среда, което води до изплащане на обезщетения от страна на Столичната община, тъй като има доста спечелени такива дела и от юридическа гледна точка не са особено сложни за спечелване, коментира адвокат Георги Славов.

Правните основания за завеждане на иск срещу Столичната община е да има щета, някакво действие, провокирано от неподдържаната градска среда. Например, спънал се е човек, паднал е и си е счупил ръка, крак, зъби или нещо от този сорт.

Дори не е нужно да има такава щета, изискваща лекарска намеса. Разбира се, тогава също може да се заведе дело, но искът е различен.

Чуйте детайли по темата в разговорите на Златина Петкова в двата звукови файла
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
От добрата идеята до реализацията няма пречки, стига желание да има

"Форум", 03.04.25: Изберете: "Съсипаха я тая държава" или градивна гражданска активност

На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..

публикувано на 03.04.25 в 18:40

Иванка Динева: През последната година са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации

Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..

публикувано на 03.04.25 в 17:20

Младите хора са все по-съпричастни към доброволчество и каузи

Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..

публикувано на 03.04.25 в 16:51

Ще стане ли София инвеститор за общинските жилища?

В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС)  да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..

публикувано на 03.04.25 в 15:56

Вторият албум на "Новините в джаза" е със сертификат за произход

Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..

публикувано на 03.04.25 в 15:15

Ученически рисунки и истории на емблематични софийски сгради

Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..

публикувано на 03.04.25 в 14:02

"Визията за Витоша" ще внесе промени до и в планината още тази година

Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..

публикувано на 03.04.25 в 13:31