Целта е да бъдат съкратени сроковете за реакция и оптимизация на разходите при извършване на улични ремонти, да се повиши оперативността, гъвкавостта и ефективността на планиране. Предвижда се в него да работят 51 души.
Пред Радио София, един от вносителите на доклада – общинският съветник от "Възраждане“ Деян Николов обясни, че в момента София е разделена на три части и се подписват рамкови договори със строителни компании, които имат ангажимент да поддържат пътната инфраструктура, в това число и маркировката, и знаците.
"Основният проблем, който имаме е, че качеството и времето за реакция на тези компании е далеч под задоволителното. Подписват се рамкови договори за 4 години. Това излиза на Столичната община около 25 млн. лева. Само че, в момента, в който трябва да се направи нещо, например да се обнови някоя пешеходна пътека, сами разбирате, че това са големи компании и за тях подобен малък ремонт не е приоритет“, каза Николов.
По думите му, има случаи, в които Столичната община чака с месеци за извършването на подобни, малки ремонти. В договорите са заложени минимални неустойки, отбеляза Деян Николов. Със създаването на общинско предприятие „Софийски улици“, Столичната община ще заплаща същите средства, каквито и досега, но ще се подобри качеството и бързината на работата, посочи той.
"Коренно различно е да можеш да се обадиш на свое собствено общинско предприятие, на което това му е фокусът и то ще реагира веднага на всеки сигнал“, изтъкна Деян Николов.
Общинският съветник от ВМРО Карлос Контрера е един от противниците за създаването на общинското предприятие. Пред Радио София той коментира доклада от политическата му гледна точка.
"Виждаме една трайна колаборация и през този доклад между ПП-ДБ-"Спаси София“ и "Възраждане“, което е политически Франкенщайн. Това е политическият нюанс. От гледна точка на доклада – създава се поредният общински мастодонт, който всяка година ще пристига със сметка на един лист А4 и ще иска пари от бюджета, които еднолично ще се харчат само и единствено по разпореждане на кмета на общината, респективно на зам.-кмета по транспорт“, каза Контрера.
Според него, създаването на общинско предприятие "Софийски улици“ ще струва на Столичната община 3 млн. лева повече, отколкото с външни фирми.
"Каквато и структура да се занимава с тази пътна маркировка, ако няма изключително строг контрол и санкции от самата община, няма да се получи. Затова, за мен е по-добре да се назначат инспектори, които да се ротират в различните райони на София и да осъществяват качествен контрол. В договорите с външните изпълнители да бъдат заложени много по-високи санкции. Тогава ние ще постигнем и по-добра цена, и по-добро качество“, обясни Карлос Контрера.
Докладът за създаването на общинско предприятие "Софийски улици", заедно с Правилник за дейността на новата структура, все още не е гласуван в Столичния общински съвет.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Новата седмица започва с нови коментатори във "Форум". До петък новините и тенденциите в обществото ще анализират Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание, бяха: Конкурсът..
Изложбата на Иван Кънчев "Кръгът. Човече, къде си?" в галерия "Българи" дава повод на своите посетители да се замислят и потопят в света на твореца. Повече в предаването “Радиокафе“ разказа кураторът, проф. Аксиния Джурова. “Иван Кънчев в последните години се извиси много над българската сцена и завоюва много награди по света в..
Академията на Министерството на вътрешните работи днес отвори врати за всички, които искаха да разберат как протича един учебен ден във висшето училище, да видят демонстрации, да научат повече за образованието и подготовката във факултет "Полиция" . Програмата включваше информативна лекция с участието на преподаватели, които разясниха..
Част от държавно-финансирания прием по медицина да се обвърже със сключването на договор за задължителна реализация в лечебно заведение в страната, предвижда проект за промяна в правителствено постановление на министъра на образованието Красимир Вълчев, публикуван за обществено обсъждане. Целта е да се гарантира, че държавата заплаща..
"Градоскоп" е колаборация на различни експерти , фокусирани върху градската среда и нейното преобразуване - накратко - двигател за градско преобразуване, съставен от различни специалисти с различен фокус и различна експертиза. В екипа на "Градоскоп" Ина Вълканова е архитект и урбанист, Павел Янчев, също урбанист, Анета Василева, която се..
Майсторите, извършващи домашни ремонти, са длъжни да издават касови бележки, когато плащането за извършените от тях услуги е в брой, с дебитна/кредитна карта, ваучер и др. Анализ на риска от укриване на печалби и доходи в този бранш показва, че в над 60% от ремонтите и подобренията на дома – майсторите не предоставят финансов документ при..
На 1 април 2025 г., от 11.00 часа, ще бъде извършено тестване на Националната система за ранно предупреждение и оповестяване. Тестването на алармата ще бъде в София, Бургас, Варна, Кърджали, Монтана, Пазарджик, Плевен, Пловдив, Русе, Смолян, Враца, Стара Загора, общинските центрове в тези области, както и общини в областите Видин, Перник и..