Целта е да бъдат съкратени сроковете за реакция и оптимизация на разходите при извършване на улични ремонти, да се повиши оперативността, гъвкавостта и ефективността на планиране. Предвижда се в него да работят 51 души.
Пред Радио София, един от вносителите на доклада – общинският съветник от "Възраждане“ Деян Николов обясни, че в момента София е разделена на три части и се подписват рамкови договори със строителни компании, които имат ангажимент да поддържат пътната инфраструктура, в това число и маркировката, и знаците.
"Основният проблем, който имаме е, че качеството и времето за реакция на тези компании е далеч под задоволителното. Подписват се рамкови договори за 4 години. Това излиза на Столичната община около 25 млн. лева. Само че, в момента, в който трябва да се направи нещо, например да се обнови някоя пешеходна пътека, сами разбирате, че това са големи компании и за тях подобен малък ремонт не е приоритет“, каза Николов.
По думите му, има случаи, в които Столичната община чака с месеци за извършването на подобни, малки ремонти. В договорите са заложени минимални неустойки, отбеляза Деян Николов. Със създаването на общинско предприятие „Софийски улици“, Столичната община ще заплаща същите средства, каквито и досега, но ще се подобри качеството и бързината на работата, посочи той.
"Коренно различно е да можеш да се обадиш на свое собствено общинско предприятие, на което това му е фокусът и то ще реагира веднага на всеки сигнал“, изтъкна Деян Николов.
Общинският съветник от ВМРО Карлос Контрера е един от противниците за създаването на общинското предприятие. Пред Радио София той коментира доклада от политическата му гледна точка.
"Виждаме една трайна колаборация и през този доклад между ПП-ДБ-"Спаси София“ и "Възраждане“, което е политически Франкенщайн. Това е политическият нюанс. От гледна точка на доклада – създава се поредният общински мастодонт, който всяка година ще пристига със сметка на един лист А4 и ще иска пари от бюджета, които еднолично ще се харчат само и единствено по разпореждане на кмета на общината, респективно на зам.-кмета по транспорт“, каза Контрера.
Според него, създаването на общинско предприятие "Софийски улици“ ще струва на Столичната община 3 млн. лева повече, отколкото с външни фирми.
"Каквато и структура да се занимава с тази пътна маркировка, ако няма изключително строг контрол и санкции от самата община, няма да се получи. Затова, за мен е по-добре да се назначат инспектори, които да се ротират в различните райони на София и да осъществяват качествен контрол. В договорите с външните изпълнители да бъдат заложени много по-високи санкции. Тогава ние ще постигнем и по-добра цена, и по-добро качество“, обясни Карлос Контрера.
Докладът за създаването на общинско предприятие "Софийски улици", заедно с Правилник за дейността на новата структура, все още не е гласуван в Столичния общински съвет.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Потребителската платформа “Halo, Inspector” обяви пореден общ бойкот на магазините и услугите в Хърватия на 7 февруари, заради рекордно високите цени, последван от седемдневен бойкот на една-единствена търговска верига, който започва на 8 февруари. Босна и Херцеговина (БиХ), Сърбия, Северна Македония и Косово също ще се присъединят към бойкота. За..
Неприетият държавен бюджет бави закупуването и доставянето на ядрено-магнитен резонанс за кюстендилската болница, въпреки че процедурите по доставката са финализирани, съобщи управителят на здравното заведение Димитър Стоилов. Доставянето на скъпата апаратура, финансирана от здравното министерство, трябваше да стане по Нова година. От..
Днес над по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево. Значителна облачност ще има над югозападните райони, Източния Предбалкан и по крайбрежието на морето, съобщиха от НИМХ. Само на отделни места там ще превали слаб сняг, по южното крайбрежие дъжд и сняг. Ще духа слаб до умерен източен, в Източна България северен вятър. Максималните температури..
В края на седмицата водещият на предаването “Форум” прави обобщение на по-съществените събития през седмицата, които са провокирали някакъв дебат в обществото. Заедно със седмичните гости Яница Петкова-анализатор от социологическа агенция "Мяра" и доц. Александър Христов – комуникационен експерт, преподавател, председател на Българската федерация на PR..
Изпълнена с драматургични взаимовръзки е и следващата програма от сезона на Симфоничния оркестър на Българското национално радио. Концертът е в петък и е под мотото „Любов и драми“. На пулта ще застане главният диригент на оркестъра Константин Илиевски, за когото това е втори сезон на тази позиция, но и първият изцяло програмиран от него. Ето..
По-рано през деня стана ясно, че Столичната община е предприела стъпки за съвместна работа с Националния институт за недвижимо културно наследство за актуализация на документацията на Цeнтралната минерална баня . Ще бъде извършено сериозно обследване на цялата сграда, както и на конструктивното ѝ състояние. При установена нужда от аварийно укрепване,..
И след като научихме кои са най-честите наранявания, присъщи за т.нар.„градски“ травматизъм, сега ще погледнем на темата и през призмата на съдебната практика. В някои случаи паданията на граждани са резултат от тротоари и настилки, които са в лошо състояние. Задължението, което има местната власт към изграждането и поддържането на пешеходна..