В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история.
Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“. Музикантът, който само с едно чуване можел да разучи и най-сложното произведение, в антрактите на концертите си играел с колички зад кулисите и бил готов да подпре цигулката на футболната врата, за да порита с момчетата. Може би затова майка му го бранела от възторжените почитателки, които мечтаели да го завъртят в обятията си. Тя съзнавала, че синът ѝ е абсолютно непригоден да се справи в живота и го предпазвала от любовта, защото не знаела как ще се отрази на свиренето му. Оскърбени, дамите от всички възрасти обвинявали майката-орлица, че е алчна и иска да си осигури охолен живот като използва гения на сина си.
Като дете-чудо някои го сравняват с Паганини, други с Моцарт, но и едните, и другите са прави. На 9 години Абаджиев завършва Музикалната академия в България, изпълнявайки сол-минорната соната на Бах и концерта за цигулка от Бетовен. С което става най-малкият студент в историята на българското висше образование, На 12 години – Брюкселската консерватория със златен медал. Предлагат му да стане белгийки поданик. „Няма начин, ние сме българи”, простичко отговаря Васко.
Ако се чудите кой е Васко Абаджиев и с какво е толкова значим, чуйте звуковия файл. Ще се изпълните с гордост и малко тъга.
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...
Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..
Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни. Темите са многообразни - от исторически до..
Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..
Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..
За последните 10 дни на остров Санторини са усетени над 6400 труса. Как учените разчитат цялата ситуация и до какви дългосрочни последствия може да доведе? Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на столицата" е доц. Пламена Райкова, ръководител на Департамент "Сеизмология и сеизмично инженерство" към Националния институт по..