Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как учените разчитат трусовете в Санторини?

Остров Санторини в очакване на следващ трус
Снимка: ЕПА/БГНЕС

За последните 10 дни на остров Санторини са усетени над 6400 труса.
Как учените разчитат цялата ситуация и до какви дългосрочни последствия може да доведе?

Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на столицата" е доц. Пламена Райкова, ръководител на Департамент "Сеизмология и сеизмично инженерство" към Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН.

"За момента това, което наблюдаваме, е поредица от много събития с приблизително еднаква сила и локация. Повечето поредици от такъв тип в сеизмологията продължават месеци наред. Дали тази ще се прояви по този начин, никой не може да каже окончателно. Множеството  събития са с магнитуд 4-5-а степен, умерен магнитуд, но тъй като са изключително много, са осезаеми за хората", посочи доц. Райкова.

Тя уточни, че в района са наблюдавани и друг път такъв тип събития с умерен магнитуд, но с такава интензивност от огнището, където се реализират събитията, не са наблюдавани за толкова кратък период от време.

В повечето случаи земетресенията се реализират в близост или по разлом на повърхността, по някаква структура, която е свързана с отслабване на земната повърхност там. Специално тази поредица, която е много концентрирана на едно място, не е по разлом. В близост има две структури, но самата тя не се реализира по тази особеност, затова цялата реализация е много интересна и непредсказуема, изтъкна сеизмологът.

Може ли да се търси връзка с вулканичната активност в района има ли опасност от някакво взаимодействие?

"Доколкото знам, вулканът там от много години не е активен. Самите острови се водят вулканични, земетресенията, наблюдавани в момента, са изцяло тектонични. Събитията, които се реализират при едно вулканично изригване, имат съвсем различна честота и колегите биха могли да различат този тип събития едно от друго, за да кажат, че те са тремори, които може би ще са прогноза за някаква вулканична активност", подчерта експертът.

Какви хипотези поставят на преден план учените в момента, можем ли да направим някакъв аналог за Балканите от всички тези събития, ще се отрази ли ситуацията по някакъв начин тук, какво означава терминът “разтягане на земната кора“, който е широко дискутиран напоследък?
Чуйте повече от разговора на Елисавета Белеганска в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отново слънчево, но са възможни и леки превалявания

През днешния ден преди обяд по-значителна облачност ще има над източните райони, като превалявания все още ще има в Североизточна България. В останалата част от страната ще бъде слънчево, съобщават синоптиците от Националния институт по метеорология и хидрология. След обяд главно над планинските райони ще се развие купеста облачност и на отделни..

публикувано на 24.07.25 в 06:45

Читалището в район "Връбница" в очакване на сериозни ремонти

На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..

публикувано на 23.07.25 в 17:37

Инициатива се бори с премахването на достъпа до стари видеоигри

Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила.    Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..

публикувано на 23.07.25 в 16:41

33 звездни истории в книгата "Заведи ме в теб"

Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..

публикувано на 23.07.25 в 16:21
Доц. Иво Инджов

Доц. Иво Инджов: Протестите събуждат енергията да се противодейства на злоупотребите във властта

  Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..

публикувано на 23.07.25 в 15:42

Изменение на ПУП може да помогне за довършването на бул. “Т. Каблешков”

Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..

публикувано на 23.07.25 в 14:25

Нови масивни каменни структури откриха археолози на Кокалянски Урвич

Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век.  Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина  Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..

публикувано на 23.07.25 в 12:39