Националната мрежа за децата (НМД) подготвя 14-ото издание на мониторинговия доклад "Бележник 2025".
НМД е най-голямото у нас обединение на близо 130 граждански организации и активисти, които работят в полза на децата в България. Инициативата им е традиционна и ще се проведе с участието на експерти, деца, младежи, родители и професионалисти в сферата на образованието, здравеопазването и социалните дейности.
Както всяка година експертното проучване ще се базира на информацията, предоставена от над 25 национални и местни институции, включително министерства.
По традиция, заедно с експертното мнение, своята оценка могат да дадат деца, младежи, родители и професионалисти (учители, здравни и социални работници и др.). Анкетите вече са достъпни за попълване.
Въпросниците са анонимни, всеки раздел отнема около 5 минути, като участниците могат сами да изберат дали да дадат своето мнение за една, няколко или за всички области. Оценките се поставят както в училище – 2 е най-ниската, а 6 – най-високата.
Всеки може да се включи като постави оценка от 2 до 6, както в училище, за свършеното от държавата през последната година.
НМД отправя покана към деца, младежи, родители и експерти, работещи с деца, да се включат в анкетите за “Бележник 2025”. Деца и младежи до 18 г. могат да дадат своето мнение през формата тук:
Всички възрастни могат да дадат своето мнение през формата тук:
Повече разказа пред БНР-Радио София Белла Дамянова, координатор "Политики за децата" в НМД.
"Това е един мониторингов доклад, който се опитва да проследи тенденциите по детските политики в най-различни области. Имаме девет тематични направления, които засягаме всяка година, а анкетата е нещо много важно за нас, чрез което се опитваме да достигнем до максимален брой хора. Нямаме претенциите да бъде национално представено изследване, но все пак успяваме да откроим някои тенденции", посочи тя.
По думите ѝ, анкетата е насочена както към възрастни – обикновени граждани, родители в тяхната функция като такива, професионалисти, които директно работят с деца, така и към младежите, които са много важна част от обществото.
Накратко Белла Дамянова анализира какво включват 9-те важни направления, които обхваща мониторинга:
"Засягаме голямата тема за младежкото участие, тоест, доколко младите хора са въвлечени във взимането на решения? Другата голяма област е благосъстоянието – до каква степен държавата подкрепя хората в страната – говорим за социални помощи, социално включване, нива на бедност, демографска картина и анализ на базата на нея, защита на детето от всички форми на насилие, с оглед на притеснителните тенденции.
Друга област е детското здраве, огромна област, в която се опитваме да включим много теми – за психичното здраве, здравословното хранене, Национална детска болница, която все още нямаме в България.
Следваща голяма област, която няма как да изключим е образованието, както и спорта, културата и свободното време, също така правосъдието и ранното детски развитие, което е неминуема част от работата ни с най-малките“.
Резултатите ще бъдат анализирани и включени в новото издание на мониторинговия доклад наред с анализа на автори. Изводите и препоръките в ежегодното издание отново ще бъдат представени и пред депутатите в ресорните комисии в парламента.
"Насочваме ги към политиците, към хората, които реално биха имали желанието да си свършат работата за това, за което са избрани", подчерта още Белла Дамянова.
През 2024 г. "Бележник"-ът събра рекорден брой мнения от младежи, родители и професионалисти. Над 3200 души от цялата страна дадоха своите оценки - 1474 деца и 1765 възрастни.
Официалното представяне на резултатите от "Бележник 2025" ще се случи в края на април т.г..
Повече информация за “Бележник”, както и предходните издания на доклада, ще откриете в сайта на Национална мрежа за децата.
Чуйте разговора на Петя Калнакова в звуковия файл.
В края на януари 2025 г. Главна инспекция по труда започна интензивни проверки в строителния сектор заради наблюдавания голям обем от извършване на строително-монтажни работи и допуснатите трудови злополуки в сектора. Кампанията ще продължи до края на март 2025 г. От началото на кампанията са посетени 383 строителни обекта, на които са заварени..
В началото на седмицата фокусът на вниманието на водещата на "Форум" Елена Пъневска и нейните коментатори тази седмица - д-р Наталия Футекова и Ангел Георгиев, са привлечени от различни злободневни теми. Ето, някои от тях: Забрана на търговията с вейпове - част от целта да се регулира безконтролното предлагане на цигари и алкохол на деца;..
Подготовка за еврозоната: общини променят десетки наредби и правилници, за да преминат от лева към еврото. Преминаването от лев към евро вече виждаме в няколко общински администрации. Изискването за актуализиране на всички общински наредби, правилници, инструкции и подзаконови нормативни актове и актове на държавните органи трябва да се случи до 24..
За масов отказ от пазаруване в супермаркетите призоваха граждански организации. Организаторите апелират към бойкот на хранителните магазини този четвъртък, 13 февруари, по примера на някои от съседните ни държави, които проведоха такива акции, а при други предстои (Гърция, в Румъния и Косово се провеждат днес). Всичко започна в края на януари,..
Четири фрапиращи лекции за живота обещават организаторите на среща-семинар "Надскачане" , която предстои на 12 февруари. "Първите лектори ще ви обърнат поне една представа за живота и ще дадат поне една мотивация да осъзнаете, че можете всичко", твърдят от фондация "Деси, къде си?". Новият проект на организацията под наслов "Новите..
Зачестиха случаите на опасни обществени прояви от хора с психични проблеми. Правните аспекти на проблема коментира адвокат Силвия Петкова. Първият проблем, който тя идентифицира е недостатъчност на местата в специализираните психиатрични болници и недостатъчност на специалистите лекари - психиатри. Показателен пример за този проблем е..
Психиатричната помощ у нас е недофинансирана, призна здравният министър доц. д-р Силви Кирилов. Той обеща повече пари за тази дейност през 2025 г. По думите му не се предвижда създаване на психиатрични клинични пътеки. Финансирането остава за сметка на здравното министерство. Категорично е необходима реформа в психиатричната помощ в страната. От над..