Националната мрежа за децата (НМД) подготвя 14-ото издание на мониторинговия доклад "Бележник 2025".
НМД е най-голямото у нас обединение на близо 130 граждански организации и активисти, които работят в полза на децата в България. Инициативата им е традиционна и ще се проведе с участието на експерти, деца, младежи, родители и професионалисти в сферата на образованието, здравеопазването и социалните дейности.
Както всяка година експертното проучване ще се базира на информацията, предоставена от над 25 национални и местни институции, включително министерства.
По традиция, заедно с експертното мнение, своята оценка могат да дадат деца, младежи, родители и професионалисти (учители, здравни и социални работници и др.). Анкетите вече са достъпни за попълване.
Въпросниците са анонимни, всеки раздел отнема около 5 минути, като участниците могат сами да изберат дали да дадат своето мнение за една, няколко или за всички области. Оценките се поставят както в училище – 2 е най-ниската, а 6 – най-високата.
Всеки може да се включи като постави оценка от 2 до 6, както в училище, за свършеното от държавата през последната година.
НМД отправя покана към деца, младежи, родители и експерти, работещи с деца, да се включат в анкетите за “Бележник 2025”. Деца и младежи до 18 г. могат да дадат своето мнение през формата тук:
Всички възрастни могат да дадат своето мнение през формата тук:
Повече разказа пред БНР-Радио София Белла Дамянова, координатор "Политики за децата" в НМД.
"Това е един мониторингов доклад, който се опитва да проследи тенденциите по детските политики в най-различни области. Имаме девет тематични направления, които засягаме всяка година, а анкетата е нещо много важно за нас, чрез което се опитваме да достигнем до максимален брой хора. Нямаме претенциите да бъде национално представено изследване, но все пак успяваме да откроим някои тенденции", посочи тя.
По думите ѝ, анкетата е насочена както към възрастни – обикновени граждани, родители в тяхната функция като такива, професионалисти, които директно работят с деца, така и към младежите, които са много важна част от обществото.
Накратко Белла Дамянова анализира какво включват 9-те важни направления, които обхваща мониторинга:
"Засягаме голямата тема за младежкото участие, тоест, доколко младите хора са въвлечени във взимането на решения? Другата голяма област е благосъстоянието – до каква степен държавата подкрепя хората в страната – говорим за социални помощи, социално включване, нива на бедност, демографска картина и анализ на базата на нея, защита на детето от всички форми на насилие, с оглед на притеснителните тенденции.
Друга област е детското здраве, огромна област, в която се опитваме да включим много теми – за психичното здраве, здравословното хранене, Национална детска болница, която все още нямаме в България.
Следваща голяма област, която няма как да изключим е образованието, както и спорта, културата и свободното време, също така правосъдието и ранното детски развитие, което е неминуема част от работата ни с най-малките“.
Резултатите ще бъдат анализирани и включени в новото издание на мониторинговия доклад наред с анализа на автори. Изводите и препоръките в ежегодното издание отново ще бъдат представени и пред депутатите в ресорните комисии в парламента.
"Насочваме ги към политиците, към хората, които реално биха имали желанието да си свършат работата за това, за което са избрани", подчерта още Белла Дамянова.
През 2024 г. "Бележник"-ът събра рекорден брой мнения от младежи, родители и професионалисти. Над 3200 души от цялата страна дадоха своите оценки - 1474 деца и 1765 възрастни.
Официалното представяне на резултатите от "Бележник 2025" ще се случи в края на април т.г..
Повече информация за “Бележник”, както и предходните издания на доклада, ще откриете в сайта на Национална мрежа за децата.
Чуйте разговора на Петя Калнакова в звуковия файл.
Лятната ваканция е за учениците, но не и за техните телефони. Взирането в екрана и скролването са още по-интензивни при младите хора. За съжаление, телефонът за много подрастващи се е превърнал в своеобразен лидер и ние, възрастните трябва да контролираме в някаква степен информацията, която детето приема с такова устройство - първо,..
В рамките на десет дни - от 10 до 20 юли, фестивалът за изкуство в града "Девет слона" ще предложи програма от събития от различни сфери на изкуството, всяко от които ще се вписва в сложния и противоречив пейзаж на съвременния град. Във второто издание фестивала е и продължението на един фантастичен разговор между жители и артисти, поети,..
Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет стартира съвместна програма с Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) към Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL). Началото беше поставено на официална церемония в София Тех Парк. MIT е №1 в света по..
АГ-отделението в пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова" е пред затваряне заради липса на достатъчно кадри. Командированите от София акушерки този месец са в отпуск и не се знае дали ще се върнат. Директорът на болницата е подал оставка, но проблемът не може да реши който и да застане на този пост, коментира пред БНР-Радио София д-р Ивайло..
Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..
Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и едноименния фестивал и ролята на изкуството като платформа за споделяне на социални и политически..
Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния, екзистенциалния, а също и страховете, породени от времето, в което живеем. Страхове, свързани с..