Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Седмицата в САЩ:

Новият подход на Вашингтон спрямо Москва не се приема радушно от ЕС и Украйна

Пийт Хегсет с генералния секретар на НАТО Марк Рюте
Снимка: Ройтерс

Американският президент Доналд Тръмп тази седмица разговаря с руския президент Владимир Путин и украинския президент Володимир Зеленски. Очакванията са за среща между двамата в търсене на разрешение на войната в Украйна.

Сигналите, които Вашингтон изпраща са за нов подход, критикуван както в Украйна, така и в Европа.

Визитата на Пийт Хегсет в щаба на НАТО в сряда бе първото му излизане на глобалната сцена в ролята му на американски министър на отбраната. Той изрази породила критика позиция.

От речта на Хегсет стана ясно, че новата администрация в Белия дом отхвърля някои от ключовите цели на Украйна. Военният министър каза, че не е реалистично да се иска възстановяването на границите на Украйна преди анексирането от Русия на Крим през 2014-а, както и Украйна да стане някога член на НАТО. Трето, той постави условия за мироопазващи сили и посочи че Европа, а не Америка трябва да плати големия дял от цената на оръжията и цената за възстановяването на Украйна.

Отделно Тръмп говори за среща с Путин, но не става ясно до колко Украйна и Европа ще имат думата в едни преговори.

Днес чуваме и украинския президент да казва, че страната му никога няма да признае окупираните територии като руски и че иска да е в НАТО.

Администрацията на Тръмп показва нов подход на международната сцена, но нещата изглежда не се развиват така както на администрацията се иска. Видяхме това с предложението на Тръмп за Газа и сега с коментарите за Украйна.

Последните официални изказвания от Щатите по въпроса за Украйна породиха критики в Европа.

Дори някои съпартийци на Тръмп пряко изразиха несъгласие. В социалните мрежи републиканецът Дон Бейкън написа, че трябва да има морална яснота, кой е започнал войната, че ще има последствия за възнаграждаване на лидер, който е нахлул в друга страна, че Тръмп е клекнал пред Путин. Тази позиция се припокрива с коментари на демократи, които определят стъпките като капитулация и предателство спрямо Украйна.

Говори се и за премахването на отдел във ФБР, който се занимава със санкции спрямо руски олигарси.  За демократите подходът, който поема администрацията на Тръмп при преговорите е ужасен с правенето на отстъпки още преди започване на самите преговори. Чуват се и призиви Украйна да заеме централно място в тези преговори.

След Хегсет, самият Тръмп каза пред репортери в Белия дом, че не вижда как страна в позицията на Русия би позволила Украйна да се присъедини към НАТО.

Вижда се някаква промяна на тона след негативните реакции, прибавят се коментари, че Украйна ще има място в преговорите.
На подобни неясни позиции или сменяне на позиции обаче не се гледа много позитивно в момент на война.

Подробности по тези темичуйте в анализа на Младен Петков - лектор и координатор в магистърската програма по Комуникации в университета "Джонс Хопкинс".

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Innovation Explorer: от екстремния ни свят, Тръмп и Китай до Антарктида

Най-модерните постижения на човечеството и иновации в един екстремен свят – нашия. Това ще предложи 11-ото издание на ежегодния международен форум за иновации Innovation Explorer, което ще се проведе в София на 25 февруари . Сред темите в програмата на събитието изпъкват: екстремни климатични бедствия, екстремен изкуствен интелект,..

публикувано на 14.02.25 в 19:58
Изображението е илюстративно.

"Форум", 14.02.25: По-важно от красотата е жената да се поддържа, но това не става с ботокс

В последното издание на "Форум" за тази седмица Елена Пъневска провокира коментарната двойка доц. Наталия Футекова и Ангел Георгиев по следните новини и теми: Продължава да тече вторият етап на Националната АНТИСПИН кампания , в цялата страна се организират образователни беседи в училищата, обучение на младежи, разпространение на информационни..

публикувано на 14.02.25 в 18:05
Залата е разпродадена

Теодосий Спасов и Иван Шопов ще изпълнят импровизации и композиции от албума "InFusion"

Теодосий Спасов и Иван Шопов  ще предложат приятен концерт в съботната вечер (15.2.2025), озаглавен като техния общ албум "InFusion"  ("Вливане"). Световноизвестният кавалджия разказа как преди години на един джаз фестивал във Варна са се пресекли пътищата на двамата. " Беше откритие и за него, и за мен това да се съберем и всеки..

публикувано на 14.02.25 в 17:47

В любовта са нужни малко думи и още по-малко прилагателни

В деня на любовта и виното – 14 февруари, в студиото на Радио София гостуваха четирима съвременни поети - Виолета Кунева, Лора Младенова, Иван Брегов и Петър Чухов. Съществува ли наистина любов? "Това е някаква огромна потребност за емоция и материя, и когато са съвместими, може пък и да съществува. Дали ти е нужен някой до теб, срещу теб или..

публикувано на 14.02.25 в 16:48

Дигитални предприемачи и лектори от 20 страни идват на форум в София

Мащабно експо с доставчици на електронни услуги , десетки лектори, включително и от големи световни платформи , и зона за среща със 100 маси за контакти с партньори и клиенти обещава третото издание на форума (Balkan eCommerce Summit 2025) , който ще се проведе в края на април т.г. (29 и 30.04 .2025). Балканският регион е много..

публикувано на 14.02.25 в 16:14

Историята на първото училище "по художество", днес НХА, разказана в изложба

Връзката между Царска България и художественото образование, за първото училище по “художество“ представя  изложбата “Академията в Княжество и Царство България“ , която може да се види в галерия “Академия“ на Националната художествена академия до 9 март 2025 година. В предаването “Радиокафе“ гостува кураторът д-р Милена Балчева-Божкова,..

публикувано на 14.02.25 в 15:47
Петър Ганев

Петър Ганев: Отлагането на бюджета със седмица намалява ролята на срещата с еврогрупата

Срокът за бюджета (14 февруари) беше даден от самото правителство и отлагането със седмица може да не е фатално, но не е добър сигнал, коментира пред БНР-Радио София Петър Ганев , старши икономист в Института за пазарна икономика (ИПИ). Очевидно има промяна в плановете, нещо не е станало навреме, но по-притеснителното е че на среща с..

публикувано на 14.02.25 в 15:16