Най-модерните постижения на човечеството и иновации в един екстремен свят – нашия.
Това ще предложи 11-ото издание на ежегодния международен форум за иновации Innovation Explorer, което ще се проведе в София на 25 февруари.
Сред темите в програмата на събитието изпъкват: екстремни климатични бедствия, екстремен изкуствен интелект, екстремни геополитически промени...
Светът се променя, адаптира, оцелява. Как това се отразява на човешкото здраве.
"Започваме с втория президентски мандат на Доналд Тръмп – съобщи пред БНР-Радио София Леона Асланова, организатор на събитието. – Лекторът Даръл Уест, старши сътрудник по изследвания на управлението в института "Брукингс" ще изрази мнението си за това как управлението на Тръмп в Щатите ще се отрази на отношението към Европа, технологиите, киберпрестъпленията и т.н."
Следващият лектор д-р Робърт Аткинсън – президент на Фондация за информационни технологии и иновации, ще разгледа състоянието на китайските иновации в напредналите сектори, дали и защо азиатската страна ще изпревари САЩ.
Ще участват и други известни лектори (Дийпти Пахва - Станфорд, Орен Симаниян от Израел, Джо Дънливи, български екоактивисти, климатолози, метеоролози, журналисти и др.), които ще ни връщат във фабриките за изкуствен интелект и ще говорят за това дали какво ни очаква скоро и в не толко близкото бъдеще.
"Ние сме свидетели на две индустриални революции – и цифровизация и тази с изкуствения интелект. Особен интерес предизвикват региони като Индия и Африка. Европа все тича като изоставащ. Трябва да се отваряме очите и да сравняваме.
Както всяка година, очакваме 1000-1200 гости. Билетите са почти разпродадени. Интересът очевидно е огромен."
При откриването специални гости ще бъдат Йорданка Чобанова - ръководител на представителството на Европейската комисия в София, Росен Плевнелиев - президент на Република България (2012 – 2017 г), Бойко Таков - изпълнителен директор на Агенцията за насърчаване на малките и средни предприятия, и други.
Чуйте още подробности в разговора на Лъчезар Христов.


Малко преди Нощта на театрите (15 ноември) представяме старите софийски театри. В началото на 1882 пожар опустошава паянтовата сграда, където през деня е Народно събрание, а вечерта в нея играе първата любителска театрална трупа. На мястото на сегашната СГХГ се помещава друг дървен театър, за който вече сме говорили тук. В 1888 пловдивската трупа остава..
Хиляди българи преди четвърт век се обединяват в искането си да остане Родопската теснолинейка. Преди 11 години едно тогава 20-годишно момче, Кристиан Ваклинов успява и вече сме в навечерието на излизането на книгата му, посветена на Родопската теснолинейка. Ето го пред микрофона на фена на теснолинейката и автор на поредицата Боян Бочев:
За богатия и пъстър живот на изпълнителката на „Любовта е море“, която след триумфа си във Вегас се обръща към духовното, става дума в „Адресите на любовта“. Лиана Антонова е певица, актриса, писателка и легендарна столична красавица. С втория си съпруг, изключителния саксофонист Ангел Везнев, гастролират в Австрия, Германия, Швейцария,..
FesTEAval е посветен на чая и чайните традиции от цял свят. За поредното му издание сме с Николай Кандиларов: "Зимата е най-популярна за чай за българина. Но има промяна, има развитие на чаената култура в София. Има интерес, в АйТи сектора особено. Като цяло зеленият чай е по-популярен. Неправилно използваме думата чай за билковите отвари - те трябва..
Театрите ден и нощ - започваме с 13-та " Нощ на театрите " с гостуването на Мария Панайотова и Катерина Миланова:
Кампания "Направи го" - регистрирай бременност до края 2026 и спечели всичко за бебето безплатно за 1 година. Разказът е на Дани Старидолска: "В кампанията, която е целогодишна, всяко семейство може да се запише на сайта ни и да разкаже личната си история: "реших да имам дете сега, защото". Историите остават за целите на кампанията и няма да се..
Изложба "Спирка София: Пазарни дни” - втори фотографски проект от серията, посветена на мултижанровия район около Женски пазар и неговото опознаване. Гостува ни авторът ѝ, журналистът Константин Вълков: "Малко е сложно да снимаш Женския пазар, той е град в града. Едва ли не на всеки ъгъл има нещо цветно. Именно това създава големи проблеми - в..