Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книгата "Самата аз" - извън баналните представи за звездата Катрин Деньов

Преводачът на изданието Гриша Атанасов
Снимка: Мария Бояджиева

Мемоарната книга „Самата аз“ събира съкровените мисли на актрисата Катрин Деньов, записани между безкрайните часове усилена работа във филмите “Тристана”, “Танцьорка в мрака”, “Индокитай” и други шедьоври на киното.

В края на книгата, която предстои да излезе тази седмица, е публикувано и пространно интервю, в което тя прави още интересни признания пред френския журналист, режисьор, сценарист и кинокритик Паскал Боницер. Преводач на изданието е Гриша Атанасов, който гостува в предаването “Радиокафе”.

Емоционалните преживявания, сложните отношения с режисьорите, колегите, личните грижи, мисли и усещания насред главоломния успех - е фокусът в изданието.

“Има много книги с нейни интервюта и мемоари, но тази заема особено място, защото не е точно мемоарна книга, а става дума за записки, които тя си е водила по време на снимките на някои от най-големите си филми”, разказва Гриша Атанасов и обяснява, че тези записки си ги е водила, когато е имала възможност, а това е било предимно в чужбина, когато е имало много време между отделните снимки. 

Бележките са водени, докато е снимала само седем от над стоте филма, в които актрисата е участвала. 
По думите на преводача, тази книга е важно допълнение към историята на киното от втората половина на ХХ век, която актрисата, заедно със София Лорен, пише.

Записките показват самата Катрин Деньов отвътре, както и снимките на тези големи филми, отвътре. “Катрин Деньов излиза извън баналните представи за кино звезда”.

Наричана е “ледена красавица”, заради аристократичното ѝ излъчване и визия, с които е родена. “Тя, учудващо, остава донякъде хладна и дистанцирана, и с един едновременно аналитичен, но в същото време и много поетичен поглед към детайлите, към атмосферата, към хората.

Любопитното е, че няма у нея никаква злонамереност, претенциозност, капризност, каквито често виждаме у кинозвездите. Тя мисли много за целия филм, вниква в подробностите, в сценария. Мисли много за режисьорите, за своите партньори и всичко това записва между снимките или когато се прибере в хотелската си стая”.
Кадър от филма Госпожиците от Рошфор, където си партнира със сестра си
В записките на Катрин Деньов можем да научим много за деликатната ѝ връзка и любов с децата ѝ, както и за любимата ѝ сестра Франсоаз Дорлеак, която става кинозвезда по-рано от нея (сестра и е с 1.5 години по-голяма).

Франсоаз загива на 25 години и Катрин преживява смъртта ѝ много тежко, като години наред не спира да “общува” ментално с нея. Това е и причината името ѝ да се среща често в записките.

Още за новата книга чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Когато учените се изявяват и като актьори

Театралният спектакъл „Космосът на чудесата“ с премиера на 10 април в София.  Спектакълът е създаден в рамките на европейския проект Please ASK! за продуциране на театрални произведения в сътрудничество с учени, комуникатори на науката и научни институти.  Гостуват ни  Димитър Узунов – артистичен директор и  д-р Владимир Божилов – научен..

публикувано на 05.04.25 в 10:00

Софиянци участват в почистване на споделените публични пространства

Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в  Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..

обновено на 04.04.25 в 19:26

"Форум", 04.04.25: Жертви по пътищата, рейтинг на партиите, часът по религия

В края на работната седмица, на 4 април във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), коментираха по следните теми: Пътищата в България , култура на шофиране и спазване на правилата и санкциите. Човешки жертви..

публикувано на 04.04.25 в 18:35

Как да наваксаме изоставането в превенцията и защитата на деца от насилие, според НМД

Държавните институции и законодателството ни изостават драстично от съвременните форми на превенция и защита на децата. Гражданската нетърпимост към насилието над деца се увеличава. Това се посочва в Отворено писмо на Национална мрежа за децата (НМД) до държавните институции и медиите във връзка със случаите на насилие над деца в..

публикувано на 04.04.25 в 17:34
Йордан Господинов и Боян Бочев

Над 850 състезатели по таекуондо идват на международния турнир "Turbo Trophy"

На 12 април ще се проведе Петото издание на Международния турнир "Turbo Trophy" , организиран от Българската федерация по таекуондо и Таекуондо Клуб Турбо . "Предишните издания на състезанието превърнаха “Turbo Trophy" в празник на спорта и успяха да зарадват стотици състезатели и хиляди привърженици на Олимпийското таекуондо в България и на..

публикувано на 04.04.25 в 17:25
Любомир Стефанов

Любомир Стефанов: След влизане в еврозоната политиците ще се чудят за дневния си ред

Проблемът на българските партии, особено на тези в опозиция, е, че не знаят какво ще правят на 2 януари 2026 г . Това ги кара да правят резки движения, които говорят за тяхна безпомощност на въображението. Това коментира пред БНР-Радио София политологът д-р Любомир Стефанов . И още: " Партиите свикнаха да се явяват често на избори и..

публикувано на 04.04.25 в 16:40
Студентите от ФМЖК - млади и щастливи по своему

Щастието не е в богатството, а в грижата и споделянето

Темата за щастието вълнува всички хора - независимо от възрастта или къде се намират по света. То е нещо субективно, но има и обективни критерии, по които може да бъде измерено или обсъдено.  Кога се чувстваме истински щастливи, какво влияе на усещането ни за удовлетворение, зависи ли щастието ни от това, което имаме, или от начина, по който..

публикувано на 04.04.25 в 16:00