Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книгата "Самата аз" - извън баналните представи за звездата Катрин Деньов

Преводачът на изданието Гриша Атанасов
Снимка: Мария Бояджиева

Мемоарната книга „Самата аз“ събира съкровените мисли на актрисата Катрин Деньов, записани между безкрайните часове усилена работа във филмите “Тристана”, “Танцьорка в мрака”, “Индокитай” и други шедьоври на киното.

В края на книгата, която предстои да излезе тази седмица, е публикувано и пространно интервю, в което тя прави още интересни признания пред френския журналист, режисьор, сценарист и кинокритик Паскал Боницер. Преводач на изданието е Гриша Атанасов, който гостува в предаването “Радиокафе”.

Емоционалните преживявания, сложните отношения с режисьорите, колегите, личните грижи, мисли и усещания насред главоломния успех - е фокусът в изданието.

“Има много книги с нейни интервюта и мемоари, но тази заема особено място, защото не е точно мемоарна книга, а става дума за записки, които тя си е водила по време на снимките на някои от най-големите си филми”, разказва Гриша Атанасов и обяснява, че тези записки си ги е водила, когато е имала възможност, а това е било предимно в чужбина, когато е имало много време между отделните снимки. 

Бележките са водени, докато е снимала само седем от над стоте филма, в които актрисата е участвала. 
По думите на преводача, тази книга е важно допълнение към историята на киното от втората половина на ХХ век, която актрисата, заедно със София Лорен, пише.

Записките показват самата Катрин Деньов отвътре, както и снимките на тези големи филми, отвътре. “Катрин Деньов излиза извън баналните представи за кино звезда”.

Наричана е “ледена красавица”, заради аристократичното ѝ излъчване и визия, с които е родена. “Тя, учудващо, остава донякъде хладна и дистанцирана, и с един едновременно аналитичен, но в същото време и много поетичен поглед към детайлите, към атмосферата, към хората.

Любопитното е, че няма у нея никаква злонамереност, претенциозност, капризност, каквито често виждаме у кинозвездите. Тя мисли много за целия филм, вниква в подробностите, в сценария. Мисли много за режисьорите, за своите партньори и всичко това записва между снимките или когато се прибере в хотелската си стая”.
Кадър от филма Госпожиците от Рошфор, където си партнира със сестра си
В записките на Катрин Деньов можем да научим много за деликатната ѝ връзка и любов с децата ѝ, както и за любимата ѝ сестра Франсоаз Дорлеак, която става кинозвезда по-рано от нея (сестра и е с 1.5 години по-голяма).

Франсоаз загива на 25 години и Катрин преживява смъртта ѝ много тежко, като години наред не спира да “общува” ментално с нея. Това е и причината името ѝ да се среща често в записките.

Още за новата книга чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Офицери и войници от Втора българска армия в превзетата Одринска крепост

Това е прекрасен празник и то преди всичко на ценности, защото храбростта не е изначално дадена

Много българи преоткриват 6 май като Ден на българската армия и Ден на храбростта. През последните години заради коронавируса и заради това, че празникът съвпадна с Великденските празници, нямаше военен парад. Тази година обаче имаше голям интерес.   “Това е прекрасен празник и то преди всичко на ценности, защото храбростта не е изначално дадена. Тя е..

публикувано на 06.05.25 в 18:35

Бременните жени са сред най-уязвимите групи по отношение на изменението в климата

Експерти алармират, че бременните жени са сред най-уязвимите групи към климатичните промени.  “Действително бременните жени са сред най-уязвимите групи по отношение на изменението в климата. Когато правим оценка върху един среден човек, трябва да се съобразим, че има и уязвими групи”, казва д-р Зорница Спасова - главен асистент в Националния център по..

публикувано на 06.05.25 в 18:27
Акордеонистът Исус Ангелов

Исус Ангелов: Избрах акордеона, защото ме грабна като звук

В Световния ден на акордеона, който се отбелязва от 2009 г. по инициатива на Международната конфедерация на акордеонистите (CIA), се срещаме с Исус Ангелов - един от емблематичните музиканти на София, акордеонистът, който сме виждали доста често в града, на различни места с неговите импровизирани изпълнения. Музикантът организира често и..

публикувано на 06.05.25 в 15:58

Стотици граждани се стекоха на площад "Княз Александър I“ за честването на празника на Българската армия

След като през миналата година военният парад не се състоя, заради съвпадението с великденските празници, тази година той премина при засилен интерес. Стотици граждани се стекоха на площад "Княз Александър I“, за да присъстват на честването на празника на Българската армия и Ден на храбростта. В парада се включиха над 700 военнослужещи в 8..

публикувано на 06.05.25 в 14:35

Изложба разказва за "Светът на дирижаблите: Българската одисея в облаците"

Съвместен мултимедиен фотографски проект на Националния исторически музей (НИМ) и Регионален исторически музей-Ямбол озаглавен "Светът на дирижаблите: Българската одисея в облаците" ще се открие на 13-и май, от 16.00 ч., в Националния исторически музей. Експозицията е   базирана на книгата “ AIRSHIPS – DESIGNED FOR GREATNESS“  на проф...

публикувано на 06.05.25 в 14:14
Проф. Венцислав Мутафчийски

Медиците на ВМА са символ на съвременен героизъм

С гордост мога да кажа, че медиците на ВМА са символ на съвременен героизъм - както в болничните звена, така и в международните мисии зад граница, където са доказали своята компетентност, хуманност и смелост. Това каза по повод 6 май - Ден на храбростта и празник на Българската армия генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, директор на болницата. “В..

публикувано на 06.05.25 в 13:59
Марин Вардолов - Мичо

Марин Вардолов представя в изложба с поп арт портрети на големи български актьори

"Моите стъпки стоят по пясъка" е изложба, с поредица от поп арт портрети на едни от най-емблематичните български актьори. Автор е художник-сценографът Марин Вардолов - Мичо, който е и автор на различни декори за театрални, оперни и оперетни сцени, графични плакати за постановки и скулптури от дърво, арт инсталации и арт портрети. В края на..

публикувано на 06.05.25 в 12:35