Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От 1 до 9 март 2025 г.

Музиканти от няколко континента в Международния клавирен конкурс "Панчо Владигеров"

За първи Националната музикална академия ще бъде домакин на конкурса

Снимка: НМА "Проф. Панчо Владигеров"

Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров“ ще посрещне едни от най-добрите млади пианисти от цял свят. За първи висшето училище ще бъде домакин на Международния клавирен конкурс "Панчо Владигеров", който ще се проведе от 1 до 9 март 2025 г.

Идеята за международен конкурс за пианисти на името на Панчо Владигеров възниква в началото на 70-те години, когато той все още е жив. Първоначалният проект предвижда София да стане неговия център. След това за провеждането на конкурса е избран град Шумен.

Първият международен конкурс се провежда през 1986 г., като в него се включват 22 пианисти от 7 страни. След няколко издания, конкурсът спира да се реализира.

Пред Радио София ректорът на Националната музикална академия проф. д-р Сава Димитров обясни, че за първи път тази година Академията е не само домакин, но и организатор на конкурса.

Проф. д-р Сава Димитров

"Аз много обичам приемствеността. Обичам отношението към хората, които са съграждали, да бъде такова, че те да останат доволни от това, че конкурсът намира нов дом. Говоря за последните организатори на конкурса – проф. Минчо Минчев и проф. Людмил Ангелов. Те са били в основата на това, през 1997 г, конкурсът да заживее наново, да стигне до своя пореден път“, каза проф. Димитров.

По време на откриването на 1 март 2025 г., ученици от музикалните училища в страната ще представят произведения на проф. Панчо Владигеров. Той е преподавал четири десетилетия в Националната музикална академия и е възпитал поколения композитори и изпълнители.

"Апликации за конкурса са подали повече от 70 участници, което за този международен конкурс е абсолютен рекорд. Целият конкурс ще бъде качен на стрийминг платформа, така че ще може да бъде видян и от хора, които не са в залата, и от хора, които проявяват интерес към високото клавирно изкуство", посочи проф. д-р Сава Димитров.

Той добави, че участниците, които са допуснати до присъствените турове са общо 24. Те са от различни държави от няколко континента.

Надпреварата се провежда под патронажа на председателя на Народното събрание и е организиран в партньорство с Министерството на културата и Столичната община.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: Национална музикална академия "Проф. Панчо Владигеров“

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
От добрата идеята до реализацията няма пречки, стига желание да има

"Форум", 03.04.25: Изберете: "Съсипаха я тая държава" или градивна гражданска активност

На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..

публикувано на 03.04.25 в 18:40

Иванка Динева: През последната година са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации

Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..

публикувано на 03.04.25 в 17:20

Младите хора са все по-съпричастни към доброволчество и каузи

Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..

публикувано на 03.04.25 в 16:51

Ще стане ли София инвеститор за общинските жилища?

В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС)  да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..

публикувано на 03.04.25 в 15:56

Вторият албум на "Новините в джаза" е със сертификат за произход

Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..

публикувано на 03.04.25 в 15:15

Ученически рисунки и истории на емблематични софийски сгради

Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..

публикувано на 03.04.25 в 14:02

"Визията за Витоша" ще внесе промени до и в планината още тази година

Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..

публикувано на 03.04.25 в 13:31