Идеята за международен конкурс за пианисти на името на Панчо Владигеров възниква в началото на 70-те години, когато той все още е жив. Първоначалният проект предвижда София да стане неговия център. След това за провеждането на конкурса е избран град Шумен.
Първият международен конкурс се провежда през 1986 г., като в него се включват 22 пианисти от 7 страни. След няколко издания, конкурсът спира да се реализира.
Пред Радио София ректорът на Националната музикална академия проф. д-р Сава Димитров обясни, че за първи път тази година Академията е не само домакин, но и организатор на конкурса.
"Аз много обичам приемствеността. Обичам отношението към хората, които са съграждали, да бъде такова, че те да останат доволни от това, че конкурсът намира нов дом. Говоря за последните организатори на конкурса – проф. Минчо Минчев и проф. Людмил Ангелов. Те са били в основата на това, през 1997 г, конкурсът да заживее наново, да стигне до своя пореден път“, каза проф. Димитров.
По време на откриването на 1 март 2025 г., ученици от музикалните училища в страната ще представят произведения на проф. Панчо Владигеров. Той е преподавал четири десетилетия в Националната музикална академия и е възпитал поколения композитори и изпълнители.
"Апликации за конкурса са подали повече от 70 участници, което за този международен конкурс е абсолютен рекорд. Целият конкурс ще бъде качен на стрийминг платформа, така че ще може да бъде видян и от хора, които не са в залата, и от хора, които проявяват интерес към високото клавирно изкуство", посочи проф. д-р Сава Димитров.
Той добави, че участниците, които са допуснати до присъствените турове са общо 24. Те са от различни държави от няколко континента.
Надпреварата се провежда под патронажа на председателя на Народното събрание и е организиран в партньорство с Министерството на културата и Столичната община.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: Национална музикална академия "Проф. Панчо Владигеров“
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..
Сигурна съм, че всички са чували името на Найден Геров: възрожденец, писател, езиковед и фолклорист. Делото на неговия живот е „Речник на българския език“. А жената на неговия живот е Мария, също от сой. Потомка на рода Пулиеви и Евлоги и Христо Георгиеви, сродена с даскал Ботьо Петков, бащата на Христо Ботев. Т я също блести със собствена светлина..
Лора Младенова oт „Невидими животни” за благотворителния концерт-протест срещу насилието над животни , събиращ българските изпълнители на Благотворителен концерт-протест срещу насилието над животни събира българските изпълнители на 18 май от 18:00 часа в Концертната зала на Военния клуб в София с вход свободен: "Идеята дойде от певицата Тина, към..
Славея Сурчева ни кани на поредната „Нощ на музеите“ в НВИМ с атрактивна програма и вход свободен за външната и постоянната хронологична експозиция. В късните часове на деня посетителите ще имат възможността да разгледат една от най-богатите музейни колекции в страната и да съхранят този спомен със селфи в специално обособен за целта кът. Екипът..