Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адаптираха два наръчника за климатичните промени за нуждите на българското образование

Юлия Мишкова – старши специалист по "Управление на проекти“
Снимка: Радио София

Образователната платформа prepodavame.bg адаптира два международни наръчника, създадени по инициатива на Office for Climate education (Офис за климатично образование) - международна организация под егидата на ЮНЕСКО със седалище във Франция, чиито цели са  да подкрепя образованието, свързано с климата чрез създаване на образователни ресурси и обучения на педагози.

През октомври 2024 г. Николас Вог, специалист от организацията, проведе тридневно обучение за учители в България по покана на екипа на платформата.

Наръчниците “Климатът в нашите ръце: Климатичните промени и земята” и "Климатът в нашите ръце: Океанът и криосферата"“ са създадени от експерти, които работят в сферата на климатичните промени, някои от тях са автори или редактори на IPCC докладите – най-големите доклади, които излизат ежегодно във връзка с климатичните промени и са разработени съвместно с голям екип от педагози, така че да създават пространство за осмисляне на всички данни и научна информация, по един достъпен и ангажиращ за учениците начин“, обясни Юлия Мишкова, старши специалист по "Управление на проекти“ за образователната платформа.

“Наръчниците са изключително ценни от една страна, заради научната основа, на която стъпват - в тях са описани подробно съвременните разбирания за климата и факторите, които му влияят. Това ще помогне на всеки учител, който не се чувства уверен, да работи с учениците си по темата, която е толкова важна.

От друга страна, всички предложения за дейности с ученици ги поставят в активна роля - казуси, ролеви игри, идеи за проектна дейност. Това е нещо, което учителите в страната търсят и се радвам, че открихме и адаптирахме точно тези ресурси”,  поясни още Юлия Мишкова.

“Нито един ресурс не задължава да го правиш така, както е описано, но всеки има свободата и пространството, стига да има желание, да го адаптира по свой начин. Предоставят се изключително ценни насоки и много практически реални идеи, които поставят учениците в активна, учеща роля, а не просто в пасивни получатели на знание“, изтъкна експертът.

Дейностите в наръчниците са подходящи за ученици от 9 до 15-годишна възраст. 

Подходът е интердисциплинарен - обединява природни науки и социални науки, изкуства и спорт. Това ги прави ценен източник на идеи за преподавателите в страната, търсещи качествени ресурси за STEM п реподаване.

Изданията съдържат теми за значението на почвата, как хранителните навици и производството на храна влияят на климата, какво е въглероден отпечатък и как можем да му влияем, за парниковия ефект и парникови газове, за топенето на ледниците и други.

Посветени на влиянието на климата върху земята, океаните и ледниците и са част  от глобална инициатива за стимулиране на образованието за устойчиво развитие от 2022 г. Налични на пет езика, а вече и на български език.

Преводите са редактирани и съобразени с българските учебни програми от Светослав Митков от БАН и от Цветелина Семерджиева, учител по природни науки.

Наръчниците могат да бъдат свалени безплатно на следния адрес https://prepodavame.bg/ebooks/.

На 22 февруари предстои безплатно обучение за педагозите в страната, на което ще бъдат представите по-подробно двата наръчника.

За повече подробности, чуйте разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Павел Балев

Животът на диригента или как Павел Балев дирижира българска музика в Китай

Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..

публикувано на 12.04.25 в 19:29

Софийски разкази - Нови сведения за сладкарница “Цар Освободител”

Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..

публикувано на 12.04.25 в 16:00
Копривщица - Дантелената къща

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, части първа и втора

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..

публикувано на 12.04.25 в 15:00
Дина Шнайдерман и Емил Камиларов

Адресите на любовта - Дина Шнайдерман и Емил Камиларов

Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава,  се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...

публикувано на 12.04.25 в 14:00

Истинските фенове на истинските отбори

С „Маргаритка“ на мач. 11-14 април: футболни фенове от различни агитки се обединяват в името на децата. Събитието ни го представя Йордан Жечев: "Инициативата е да предаден любовта си към отбора. "Маргаритка" е социален проект - децата да имат достъп до качествено възпитание. Обиколихме фенклубовете на 16-те отбора в Първа лига. Стиснахме си ръцете за..

публикувано на 12.04.25 в 11:41

Градински Великден

"Великден в града" – започва великденски базар в Градската градина. Подробностите от Теодора Бреме, организатор: "Постарали сме се нашите посетители да се потопят в празничното настроение. Днес сме подготвили кори с яйца за малките, а утре ще правим венци. Продължаваме до Велики понеделник. Всеки ден има програма с кулинарни изненади и ателиета за..

публикувано на 12.04.25 в 11:22

100 души с жени и деца и 4 оръдия

Историческа възстановка на живи картини от Априлското въстание в Северния парк с доц.д-р инж. Георги Маринов: "За съжаление малко е лошо времето, но това не ни пречи. Участниците са облечени и чакаме общината да реши точния час, чакаме да се посъбере малко публика, правим го за децата. Правим живи картини - първоначално селско ежедневие, нападение..

публикувано на 12.04.25 в 11:10