Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Надежда Бобчева: Зелените площи са повече от 52% от територията на София

Снимка: Столична община

В София има над 1 млн. дървета и зелените площи са повече от 52% от територията на града.

За да се подобрява тяхното качество и достъпност за хората, визията на Столичната община предвижда нови инвестиции в следното:
• Увеличаване на интензивността и качеството на поддръжката за запазване на всички видове зелени площи и растителност чрез използване на професионална техника и по-високи изисквания и контрол на изпълнителите.
• Ремонт и възстановяване на съществуващата зелена инфраструктура, включително паркове и градини, чрез инвестиции в качествени материали и по-добра грижа за растителността.
• Създаване на нови зелени пространства, паркове и градини, както и възстановяване на изоставени и занемарени зелени площи, с цел увеличаване на общата достъпна за хората зелена площ в града.

Надежда Бачева на форума Снимка: Столична община

Това е изтъкнала Надежда Бобчева – зам.-кмет по направление "Зелена система, екология и земеползване" при участието си  на международна конференция в Загреб.

В събитието са участвали и представители на водещи европейски градове в областта на зеления преход, които са представили своя опит за решаване на проблемите, с които се сблъсква хърватската столица, като управление на отпадъците и производство на енергия от отпадъци, уличен трафик и устойчив обществен транспорт.

Кметът на Загреб Томислав Томашевич е оценил високо опита и стратегията на София за управление на зелената инфраструктура като системно решение за подобряването на качеството на живота в столицата.

Сред примерите, които Бобчева е посочила като част от хоризонталната координация, са градоустройство, гражданско участие, контролна дейност, благоустрояване на училищните дворове, управление на отпадъците и на качеството на въздуха, децентрализация и други.

На срещата са обсъдени възможностите за сътрудничество между София и Загреб за осъществяване на съвместни проекти, както и за участие и подкрепа на инициативи, представящи по подходящ начин българската икономика и култура в Хърватия, допълват от Столичната община.
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Недвижими имоти

180% скок при цените на имотите в София: Пред какви проблеми обаче се изправят столичани?

"За 10-годишен период цените на жилищните имоти в България са се увеличили с близо 150%. В София този ръст е още по-изразен – надхвърля 180%. Цените в столицата почти са се устроили".  Тези данни изнесе Десислава Попова, модератор на форума "София - днес и утре". "Данните на Агенцията по вписванията показаха поредно силно тримесечие за..

публикувано на 22.10.25 в 11:08

Продължава конференцията "Обществените медии - силата на аргументите" в София

В София продължава Годишната конференция на Международната асоциация на обществените медии, организирана от Българското национално радио под надслов: "Обществените медии - силата на аргументите".  Сред основните теми вчера беше как да бъде запазено и поддържано доверието на обществото към медиите. Доверието в обществените медии - ключът към тяхното..

публикувано на 22.10.25 в 08:54
Военна академия - парк

30 дка от парка на Военната академия ще се превърнат в парк за столичани

Столичният кмет Васил Терзиев и началникът на Военната академия “Г. С. Раковски" генерал-майор Стойко Прокопиев подписаха споразумение за сътрудничество, съобщават от пресцентъра на Столичната община. Документът беше подписан във възстановените "Царски зали" на Академията, изградени през 1892 г. Споразумението предвижда разширяване на сътрудничеството..

публикувано на 21.10.25 в 16:53
Иво Илиев

Бившият зам. градски прокурор на София Иво Илиев е бил нападнат с чук

Бившият заместник градски прокурор на София Иво Илиев е нападнат снощи пред дома му. Софийската градска прокуратура е уведомена за случая, каза говорителят Десислава Петрова. Образувано е досъдебно производство за опит за убийство. Към момента за случая се знае малко, защото и от МВР, и от прокуратурата отказват подробности...

публикувано на 21.10.25 в 13:37
Красимир Вълчев

След инцидента в 94 СУ: Просветният министър свиква извънредно съвещание с началниците на РУО

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев свиква извънредно съвещание с началниците на регионалните управления на образованието за сигурността в училищата. На срещата ще бъде направен преглед на системите и мерките за безопасност и нуждата от тяхното засилване. Съвещанието е свикано след днешния инцидент, при който 15-годишен..

публикувано на 21.10.25 в 12:49

Столичната община и мрежата "Въздух за здраве" стартират обучения за по-здравословна градска среда

Серия от специализирани обучения "Чист въздух за здрави деца“ стартират в София. Инициативата е съвместна на Столичната община и лекарската мрежа "Въздух за здраве“. Програмата е насочена към директорите и екипите на училища, детски градини и ясли и цели да изгради реален капацитет в образователните институции за превенция и намаляване на..

публикувано на 21.10.25 в 10:36

Два дни движение в едната тръба на тунела "Големо Бучино"

На 21 и 22 октомври, между 10 ч. и 16 ч. , за ремонт на станция на мобилен оператор временно ще се ограничи движението в тръбата за София на тунела "Големо Бучино" на автомагистрала "Струма" , съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Трафикът ще преминава двупосочно в тръбата за Граничния контролно-пропускателен пункт Кулата – Промахон..

публикувано на 21.10.25 в 08:02