Има ли красота в ефимерното, нетрайното, кратката среща?
Заслужава ли си да правим такова изкуство – което не изглежда създадено да издържи векове напред, което не е шлифовано до блясък, има бръчки като зряла жена или мъж и е крехко като настроенията на вечно търсещата човешка душа?
С тези въпроси ще ни замисли "Tokonomia" и върху тях разговаряхме в предаването "Радиокафе" с Венелина Петкова – идеен двигател на тази изложба.
Свои творби в изложбата ще представят Велина Семерджиева – икебана, Марина Заицина - кусамоно бонсай и Венелина Петкова - Шодо и живопис.
"Осмеляваме се да правим за втори път такова събитие, което обединява икебана и Шодо – японска калиграфия върху тънка източна хартия и кусамоно бонсай, защото вярваме, че има смисъл да се занимаваме с едно по-ефимерно, нетрайно и доста далечно все още, макар и вече известно в България, вид изкуство", посочи тя.
Заглавието на изложбата произлиза от думата "Tokonoma" – дума за ниша в японската чаена церемония, или ритуал, която е предназначена специално за излагане на изкуство – на икебана, цветя за чай, на калиграфия или рисунка, в наши дни може и на предмет, който притежава особена стойности (nomia от гръцки – метод, начин), обясни Петкова.
"Съчетахме двете думи, защото е ясно, че не можем да направим "Tokonoma" в едно такова пространство като новата сцена в Халите, но пък искаме да създадем това чувство за изкуство и известна сакралност, която съдържа идеята за "Tokonoma", допълни още тя.
В неслучайно малката изложба съчетаваме преходно и нетрайно с устойчиво на времето – цвете в авторска керамика, минималистична чабана (цветя за среща на чай) в намерен или компрометиран съд и икебана, която живее само няколко дни, с Шо-творби (Пътят на четката) върху източна хартия, които биха могли да ни надживеят, ако ги ценим и пазим или за няколко минути да изгорят в огъня на печката или огнището, разкриват още организаторите.
Изложбата може да се види на 22 и 23 февруари в Софийски централни хали.
Входът и Фестивала на чая е свободен.
Още подробности чуйте в разговора на Христина Иванова в звуковия файл.
Гости тази седмица в предаването "Форум" са Гергана Костадинова – пиар, директор на агенция "Right Direction” и Димитър Кръчмаров – продуцент, сценарист, част от екипа на спортната страница „Топка е“, които заедно с водещия Лъчезар Христов обсъдиха следните теми: Обществени нагласи около стоте дни на кабинета; Гласуват ли българите и има ли за..
В предаването “Добър вечер, София“ гостува певицата и вокален педагог Венелина Бонева, с която разговаряхме за следването и в Музикалната академия, за настоящите и бъдещи соло и групови музикални проекти. В момента тя е част от групата “The Blues Bakers” . “Освен с талант, всичко е свързано и с работа. От близо три години преподавам на..
Благотворителен турнир “Футбол за невидимите деца” набира средства за спортно-социалната програма на фондация „Конкордия - България“. Турнирът ще се проведе тази година за четвърти път. “Това е нашият благотворителен турнир за отбори от различни компании, които се състезават един срещу друг в името на каузата да подкрепят нашата спортна програма...
Тази година Световният ден за борба с астмата ще бъде отбелязан на 6-и май. По този повод водещи специалисти у нас насочват вниманието към грижата за пациентите с тежка астма - прогресиращо, хронично заболяване, което може да бъде животозастрашаващо. Тежестта на заболяването е значителна както за пациентите, чието качество на живот е нарушено, така..
След няколко научно-популярни книги Ирена Григорова написа и издаде роман. Определят "Последното предсказание" като българско фентъзи, но ако се съди по отзивите – или жанрът е много харесван, или книгата е написана увлекателно. Ирена Григорова е журналистка и работи в БНТ, но толкова обича книгите – а очевидно не само като..
Управляващите задължават пет ведомства да напишат пътна карта за нов пенсионен модел, което трябва да доведе до оздравяване и предвидимост в пенсионната система. “Надявам се, че това няма да е мащабна реформа на пенсионната система, а ще бъде усъвършенстване на пенсионната система, така че да отговаря на съвременните предизвикателства. През 2024..
Пред опасността да не се състои, извънредното заседание на Столичния общински съвет за промяна в състава на Съвета на директорите на “Метрополитен“ и обявяване на публичен подбор за избор на нови членове, все пак се проведе днес. След продължили няколко часови дискусии, общинските съветници в крайна сметка не приеха доклада за това и така потвърдиха..