Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В софийските Централни хали на 22 и 23 февруари

Изложба на преходно и устойчиво изкуство открива Фестивала на чая

“Tokonomia“ е наречена изложбата, която ще открие Фестивала на чая (FesTeaval) в Централни хали.

Има ли красота в ефимерното, нетрайното, кратката среща?
Заслужава ли си да правим такова изкуство – което не изглежда създадено да издържи векове напред, което не е шлифовано до блясък, има бръчки като зряла жена или мъж и е крехко като настроенията на вечно търсещата човешка душа?

С тези въпроси ще ни замисли "Tokonomia" и върху тях разговаряхме в предаването "Радиокафе" с Венелина Петкова – идеен двигател на тази изложба.

Свои творби в изложбата ще представят Велина Семерджиева – икебана, Марина Заицина - кусамоно бонсай и Венелина Петкова - Шодо и  живопис.

"Осмеляваме се да правим за втори път такова събитие, което обединява икебана и Шодо – японска калиграфия върху тънка източна хартия и кусамоно бонсай, защото вярваме, че има смисъл да се занимаваме с едно по-ефимерно, нетрайно и доста далечно все още, макар и вече известно в България, вид изкуство", посочи тя.

Заглавието на изложбата произлиза от думата "Tokonoma" – дума за ниша в японската чаена церемония, или ритуал, която е предназначена специално за излагане на изкуство – на икебана, цветя за чай, на калиграфия или рисунка, в наши дни може и на предмет, който притежава особена стойности (nomia от гръцки – метод, начин), обясни Петкова.

"Съчетахме двете думи, защото е ясно, че не можем да направим "Tokonoma" в едно такова пространство като новата сцена в Халите, но пък искаме да създадем това чувство за изкуство и известна сакралност, която съдържа идеята за "Tokonoma", допълни още тя.

В неслучайно малката изложба съчетаваме преходно и нетрайно с устойчиво на времето – цвете в авторска керамика, минималистична чабана (цветя за среща на чай) в намерен или компрометиран съд и икебана, която живее само няколко дни, с Шо-творби (Пътят на четката) върху източна хартия, които биха могли да ни надживеят, ако ги ценим и пазим или за няколко минути да изгорят в огъня на печката или огнището, разкриват още организаторите.

Изложбата може да се види на 22 и 23 февруари в Софийски централни хали.

Входът и Фестивала на чая е свободен.

Още подробности чуйте в разговора на Христина Иванова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Илиев

"Форум", 21.02.25: Трети отстранен от ОИК районен кмет след последните местни избори

Коментатор във "Форум" днес беше социологът Елена Дариева. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: -   Общинската избирателна комисия отстрани кмета на район "Слатина" Георги Илиев. След местните избори това е третият отстранен от ОИК районен кмет след Георги Кузмов ("Оборище") и Ясен Русев (район..

публикувано на 21.02.25 в 18:55
Ема Цветанова от

“Писателница” - инициативата, която популяризира творческото писане сред младите хора

“Писателница” е инициатива, която се занимава с популяризиране на творческото писане сред младите хора. Инициативата дава възможност на хора с интерес към творческото писане да проявяват своите заложби. “Винаги съм се интересувала от творческо писане. Още от дете. Търсила съм за себе си възможност да изразя този свой талант, да практикувам този свой..

публикувано на 21.02.25 в 18:10
Георги Вулджев

Бюджет 2025 е като този на служебния кабинет, но с "козметични разлики"

Държавният бюджет за 2025 г. предизвика бурни дебати сред политиците. Той е същият, какъвто беше предложен и от служебния кабинет, с "козметични разлики“, коментира пред Радио София икономистът Георги Вулджев от Клуб за икономика и политика. "Пак са предложени много сериозни увеличения на заплати в публичния сектор, особено в сферата на..

публикувано на 21.02.25 в 17:41
Водещият Боян Бочев с част от Ogi 23

Бандата Ogi 23 празнува 20 години на сцена

Бандата Ogi 23 празнуват 20 години на сцена. “Ogi 23 на 20 години, означава, че и аз съм остарял. Странно е. Не помня, кога е бил първият концерт. Някъде по морето е бил”, казва Христо Донев - Ричи , който е новият саксофонист на групата и който още като тийнейджър ги слуша.  Първата песен на групата се казва “Размисли и страсти”, а в..

публикувано на 21.02.25 в 17:41

Помагат ли новите технологии за интеграцията на хора с увреждания?

Конференция на тема “Хората с увреждания и развитието на новите технологии – възможности, рискове и перспективи“ се проведе днес в София, организирана от Глобалното движение за хора с увреждания. Специален гост на събитието беше председателят на Европейския икономически социален комитет Шеймъс Боланд. Как технологиите променят живота на..

публикувано на 21.02.25 в 17:33
Копривщица е едно от огнищата на българското Възраждане

Фестивалът “Зимна приказка в Копривщица” събира почитатели на традициите

На 1 и 2 март в единствения град-музей в България - гр. Копривщица, ще се проведе мини фестивалът “Зимна приказка в Копривщица” .  “Фестивалът трябваше да се проведе през декември, около Коледните празници, но поради забавяне на финансирането му, се отлага за началото на март”, разказва Стоян Павлов - председател на Народно читалище “Хаджи Ненчо..

публикувано на 21.02.25 в 16:31
Пламен Димитров

Пламен Димитров: САЩ и Европа вече имат различна визия за международния ред

Има сигнали за нов световен ред и пренареждане след провелата се конференция по сигурността в Мюнхен и изказванията на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс, който в речта си показа ясно, че Америка на Тръмп се отвръща от Европа. Темата коментира пред Радио София Пламен Димитров от Българското геополитическо дружество. "Ако преди 20 януари,..

публикувано на 21.02.25 в 15:53