Има ли красота в ефимерното, нетрайното, кратката среща?
Заслужава ли си да правим такова изкуство – което не изглежда създадено да издържи векове напред, което не е шлифовано до блясък, има бръчки като зряла жена или мъж и е крехко като настроенията на вечно търсещата човешка душа?
С тези въпроси ще ни замисли "Tokonomia" и върху тях разговаряхме в предаването "Радиокафе" с Венелина Петкова – идеен двигател на тази изложба.
Свои творби в изложбата ще представят Велина Семерджиева – икебана, Марина Заицина - кусамоно бонсай и Венелина Петкова - Шодо и живопис.
"Осмеляваме се да правим за втори път такова събитие, което обединява икебана и Шодо – японска калиграфия върху тънка източна хартия и кусамоно бонсай, защото вярваме, че има смисъл да се занимаваме с едно по-ефимерно, нетрайно и доста далечно все още, макар и вече известно в България, вид изкуство", посочи тя.
Заглавието на изложбата произлиза от думата "Tokonoma" – дума за ниша в японската чаена церемония, или ритуал, която е предназначена специално за излагане на изкуство – на икебана, цветя за чай, на калиграфия или рисунка, в наши дни може и на предмет, който притежава особена стойности (nomia от гръцки – метод, начин), обясни Петкова.
"Съчетахме двете думи, защото е ясно, че не можем да направим "Tokonoma" в едно такова пространство като новата сцена в Халите, но пък искаме да създадем това чувство за изкуство и известна сакралност, която съдържа идеята за "Tokonoma", допълни още тя.
В неслучайно малката изложба съчетаваме преходно и нетрайно с устойчиво на времето – цвете в авторска керамика, минималистична чабана (цветя за среща на чай) в намерен или компрометиран съд и икебана, която живее само няколко дни, с Шо-творби (Пътят на четката) върху източна хартия, които биха могли да ни надживеят, ако ги ценим и пазим или за няколко минути да изгорят в огъня на печката или огнището, разкриват още организаторите.
Изложбата може да се види на 22 и 23 февруари в Софийски централни хали.
Входът и Фестивала на чая е свободен.
Още подробности чуйте в разговора на Христина Иванова в звуковия файл.
В средата на седмицата във "Форум" коментаторите Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), спряха вниманието си върху след ните теми: Днешните протести на тема Насилие над деца . Дискусиите преди вота на..
"Пътят на музикантите" (Musicorum Via) е името на съвместна инициатива на Българската академия на науките и Националната музикална академия (НМА). Предстои поредица с поредица от концерти, която започва на 7 април в зала "Проф. Марин Дринов“ на БАН. В рамките на академичната година изявени студенти на Музикалната академия ще представят..
Мнозинството от българите ( 55% ) са готови да дарят свой орган на роднина или близък , ако има животоспасяваща нужда, а 19% отговарят, че не биха го направили. По темата за донорството една трета от българите признават, че изобщо не са запознати , а 34% посочват, че "по-скоро не са запознати". 40 на сто биха се съгласили да дарят..
Юлия Спиридонова, е една от най-четените и превежданите български писатели за деца и юноши . Книгите ѝ са превеждани на много езици. Носител е на множество награди като най-четен и обичан автор. Тя е номинирана за пореден път за наградата Астрид Линдгрен тази година . В разговор в предаването "Радиокафе“ тя коментира британския сериал а..
В аулата на Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ от 17:30 часа днес ще има изслушване на кандидатите за омбудсман, организирано от Форум „Гражданско участие“, Националният младежки форум, Български център за нестопанско право и други 9 НПО. Омбудсманът на Република България е..
През месец април Александър Георгиев, Жана Пенчева и Дарио Барето Дамас от артистичния екип STEAM ROOM представят своята нова творба drag ON forever. След премиерата в Стокхолм и българския дебют през 2023 г. спектакълът се завръща на софийска сцена, след това българското турне на представлението продължава с гостуване на публиката в град Габрово, на..
Новата книга на писателката Албена Ненкова "Не, аз благодаря!" стана основа и на моноспектакъла на Бориса Сарафова-Черкелова , носещ същото име. "Не, аз благодаря!" - разказ за малкия човек, намерил убежище в илюзията "театър". Това е на пръв поглед една история за гардеробиерката Невенка, която е останала по случайност сама в дома на..