"Есента на ловеца“ е нов съвременен български филм, който тръгва по кината от този уикенд. Филмът е на белгийския режисьор Андре Шандел, чиято съпруга Вера Шандел познаваме от формацията "Сантиментъл суингър“ и множество музикални джаз проекти. Тя е и продуцент на филма.
Филмът третира важни въпроси, касаещи човешките взаимоотношения. На вниманието на зрителя е поставена една житейска история за двама души, които не си говорят. Акцентът е не само върху отчуждението, но и в по-широк житейски контекст – светът, в който живеем, мигрантите, границите, общуването с различните. Проектът за този филм отлежава няколко години, преди да бъде реализиран.
"Идеята дойде от Вера Шандел, която всъщност е общото между България и Белгия. Супер деен човек, софийски бохем“, разказа сценаристът на филма Иван Марков.
"На Андре му беше много интересно българското село, както на всички чужденци, търсеше някаква такава история - хем любовна, хем да покаже селото. Аз пък имах много близки роднини, които се преместиха да живеят на село и ги припознах в това семейство“, разказа сценаристът.
Започвайки да пише сценария ситуацията търпи развитие, появява се история със сирийски мигранти, която решават да включат в лентата.
Действието се развива в Странджа. "Това е свещена гора, не може да правите пикник тук!“, казва главният герой на група бежанци.
Понятието "свещена гора“ показва връзката на местните хора с тяхната земя, която те пазят, но и тя ги пази, разкоза още Иван Марков.
По думите му, нещата не са сложни, сложни ги правим ние. "Мигрантите и те са хора. Повечето от нас са били мигранти, които са търсили по-добър живот“, поясни той.
Във филма ще видим магнетичното присъствие на Димитър Коцев-Шошо, в ролята на корумпиран и зъл представител на реда. Участват актьорите Ивайло Христов и Койна Русева.
С проблемите, които „Есента на ловеца“ поставя на преден план, целта е само една - да накара хората да се обичат, както героите във филма в един момент се преоткриват, изтъква сценаристът Иван Марков.
Чуйте още за филма в разговора на Даниел Ненчев в звуковия файл.
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..