Членовете на Камарата на автомобилните превозвачи в България реагираха остро на предвиденото увеличение на цената на тол таксите и винетките в проектобюджета за 2025 г.
"Това е пореден удар върху транспортния сектор и българските граждани, който идва в момент, когато пътната инфраструктура е в критично лошо състояние, а тол системата продължава да бъде неефективна и несправедлива", се казва в позиция на организацията.
"Неслучайно хората (не само шофьорите) са с отрицателно мнение за поскъпването. Трябва да имаме пътища, за да се събират тол такси. Повишаването на цените ще се плати от ползвателите на услугата на превозвача", коментира пред БНР-Радио София Димитър Димитров, изпълнителен директор на Камарата на автомобилните превозвачи в България (КАПБ).
По думите му, тол системата е справедлив начин за таксуване, но у нас перите никога не стигат и е най-лесно е да се събират допълнително пари. Пътната система обаче много бавно се изгражда, независимо от причините – дали заради некомпетентност или корупция.
На превозвачите са налага да ползват обходи, заради които плащат повече за гориво. Тол такси трябва да се съберат само на автомагистралите.
"Не бива да се сравняваме само с други страни по отношение на цената, а и по отношение на качеството и обхвата на пътищата, по събираната сума. След влизане в Шенген, може да има ползи за страната ни, ако се улови транзитният трафик. В други страни местният трафик и бизнес да се стимулират с отстъпки според изминатото разстояние. Тол системата има недостатъци – например още не е въведена възможността за доброволно плащане на такса, която по една или друга причина не е приета от апаратурата."
Според шефа на КАПБ секторът очаква диалог с МРРБ, преди да се предприемат по-крайни действия.
"Не е момент да се плашим с протести. Отворени сме за диалог."
Дали по-високата цена на винетка и тол такси ще доведе до подобряване качеството на пътната настилка? Този въпрос репортерът Надежда Герова зададе на жителите на софийското село Нови хан, където по техни думи пътната инфраструктура се нуждае от подобряване.
След подаден сигнал от жалбоподателката за инцидент с питбул без намордник и повод , който нападнал момиче и кучето ѝ във вход на блок в "Люлин 4" , от Столичния инспекторат съобщават, че са предприети мерки. Изпратени са данните за удостоверяване на стопанина на агресивното куче като след това ще му бъде съставен акт. Инспекторите..
В летните жеги нищо не дава повече хлад и свежест от водата. Затова и днешното предложение за разходка на Мария Бояджиева е за три водоема близо до София . Първото предложение е само на час път с кола от столицата и на 16 километра от Самоков. Това е язовир „Алино“. Мястото е приятно за разходка, риболов, пикник и отдих. Водоемът се намира на края..
Младите специалисти д-р Анна Кирова и д-р Надя Дзелепи преминаха успешно Европейския изпит по кардиология, съобщиха от Националната кардиологична болница (НКБ), където лекарките работят. Изпитът се провежда от Европейското дружество по кардиология (ESC), като България е пълноправен участник в инициативата от 2021 г. "Тази диплома по..
След като от 10-15 години се говори за създаването на гаранционен фонд в областта на туризма, преди броени дни от ресорното министерство внесоха в Народното събрание законопроект за изменение и допълнение на Закона за туризма. Целта на предвиждания Туристически гаранционен фонд е да се гарантират правата на потребителите на услуги в този..
Константин и Сана Драгови са инструктори във фондация "Изкуството да живееш". Те са двойка както в живота, така и в работата си. Занимават се с йога и медитация. В началото на август организират няколко събития с Гурудев Шри Шри Рави Шанкар . Темата на трите просветляващи вечери в три града в България е " Блаженство сред хаoса ". "Какво е..
Творба от ранния период на световноизвестния художник Христо Явашев-Кристо, създадена в началото на 50-те години на XX век, е част от изложбата с произведения на значими творци от XIX, XX и XXI век, подредена в галерия "Нюанс" до 7 септември. Експозицията е под надслов "Летни акценти 2025 - живопис и рисунка" и в нея могат да се видят..
Истината в цифри изглежда така: над 53 000 сигнала за домашно насилие само през 2024 г. Над 105 жени убити от партньори или членове на семейството им в последните 5 години. Тази истина е провокацията, заради която журналистът Димитър Панайотов и фотографът Александър Николов изминават стотици километри, за да съберат реални истории на..