Членовете на Камарата на автомобилните превозвачи в България реагираха остро на предвиденото увеличение на цената на тол таксите и винетките в проектобюджета за 2025 г.
"Това е пореден удар върху транспортния сектор и българските граждани, който идва в момент, когато пътната инфраструктура е в критично лошо състояние, а тол системата продължава да бъде неефективна и несправедлива", се казва в позиция на организацията.
"Неслучайно хората (не само шофьорите) са с отрицателно мнение за поскъпването. Трябва да имаме пътища, за да се събират тол такси. Повишаването на цените ще се плати от ползвателите на услугата на превозвача", коментира пред БНР-Радио София Димитър Димитров, изпълнителен директор на Камарата на автомобилните превозвачи в България (КАПБ).
По думите му, тол системата е справедлив начин за таксуване, но у нас перите никога не стигат и е най-лесно е да се събират допълнително пари. Пътната система обаче много бавно се изгражда, независимо от причините – дали заради некомпетентност или корупция.
На превозвачите са налага да ползват обходи, заради които плащат повече за гориво. Тол такси трябва да се съберат само на автомагистралите.
"Не бива да се сравняваме само с други страни по отношение на цената, а и по отношение на качеството и обхвата на пътищата, по събираната сума. След влизане в Шенген, може да има ползи за страната ни, ако се улови транзитният трафик. В други страни местният трафик и бизнес да се стимулират с отстъпки според изминатото разстояние. Тол системата има недостатъци – например още не е въведена възможността за доброволно плащане на такса, която по една или друга причина не е приета от апаратурата."
Според шефа на КАПБ секторът очаква диалог с МРРБ, преди да се предприемат по-крайни действия.
"Не е момент да се плашим с протести. Отворени сме за диалог."
Дали по-високата цена на винетка и тол такси ще доведе до подобряване качеството на пътната настилка? Този въпрос репортерът Надежда Герова зададе на жителите на софийското село Нови хан, където по техни думи пътната инфраструктура се нуждае от подобряване.
В средата на седмицата във "Форум" коментаторите Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), спряха вниманието си върху след ните теми: Днешните протести на тема Насилие над деца . Дискусиите преди вота на..
"Пътят на музикантите" (Musicorum Via) е името на съвместна инициатива на Българската академия на науките и Националната музикална академия (НМА). Предстои поредица с поредица от концерти, която започва на 7 април в зала "Проф. Марин Дринов“ на БАН. В рамките на академичната година изявени студенти на Музикалната академия ще представят..
Мнозинството от българите ( 55% ) са готови да дарят свой орган на роднина или близък , ако има животоспасяваща нужда, а 19% отговарят, че не биха го направили. По темата за донорството една трета от българите признават, че изобщо не са запознати , а 34% посочват, че "по-скоро не са запознати". 40 на сто биха се съгласили да дарят..
Юлия Спиридонова, е една от най-четените и превежданите български писатели за деца и юноши . Книгите ѝ са превеждани на много езици. Носител е на множество награди като най-четен и обичан автор. Тя е номинирана за пореден път за наградата Астрид Линдгрен тази година . В разговор в предаването "Радиокафе“ тя коментира британския сериал а..
В аулата на Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ от 17:30 часа днес ще има изслушване на кандидатите за омбудсман, организирано от Форум „Гражданско участие“, Националният младежки форум, Български център за нестопанско право и други 9 НПО. Омбудсманът на Република България е..
През месец април Александър Георгиев, Жана Пенчева и Дарио Барето Дамас от артистичния екип STEAM ROOM представят своята нова творба drag ON forever. След премиерата в Стокхолм и българския дебют през 2023 г. спектакълът се завръща на софийска сцена, след това българското турне на представлението продължава с гостуване на публиката в град Габрово, на..
Новата книга на писателката Албена Ненкова "Не, аз благодаря!" стана основа и на моноспектакъла на Бориса Сарафова-Черкелова , носещ същото име. "Не, аз благодаря!" - разказ за малкия човек, намерил убежище в илюзията "театър". Това е на пръв поглед една история за гардеробиерката Невенка, която е останала по случайност сама в дома на..