Какви проблеми има в образователната система у нас - това беше тема на кръгла маса, която се проведе в столицата. В дискусията на експерти, директори, представители на институции, на местната и законодателната власт, както и на неправителствения сектор основен фокус бяха учениците от 5. до 7. клас.
"До 4. клас българските деца показват добри резултати в международни сравнения. Нещо се случва обаче след това. Учебната програма е изключително тежка, особено за петокласниците. Трябва да се реформира! След 7. клас резултатите са катастрофални", коментира пред БНР-Радио София Елисавета Белобрадова, която е народен представител и член на парламентарната Комисия по образованието и науката, инициатор на тази дискусията.
Тя цитира проучване, според което в тези години родителите дават най-много пари за частни уроци. Само 26 на сто - за подобряване на резултатите, а 74% от родителите – за да могат децата да се справят с учебния материал.
В някои училища се прилага добрата практика - учители на 5. клас да влизат при четвъртокласници – за по-плавен преход към следващата система с различни преподаватели по отделните предмети, каза още Белобрадова.
Министърът на образованието Красимир Вълчев е обещал до есента създаване на концепция за отделните предмети, която ще бъде дадена на съответни работни групи за преразглеждане на учебната програма.
Светът се развива изключително бързо, трябва непрекъснато да се актуализира подходът на обучение в българското училище. Реформите не бива да са проформа. Трябва да служат на учители, родители и ученици, да водят до постигане на набелязаните цели, подчерта още Елисавета Белобрадова.
Чуйте разговора с нея в звуковия файл.
Повече от 3 милиона пътници са ползвали метрото по време на стачката в наземния градски транспорт. Видяхме, че това е екологична и удобна алтернатива за придвижване в София. Това отбеляза пред БНР-Радио София Николай Найденов, изпълнителен директор на "Метрополитен" . Той съобщи, че е приключила процедурата по избор на изпълнител за..
Днес още преди обяд ще започне да се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места в Западна и Централна България, а по-късно и в източните райони, ще има краткотрайни валежи и гръмотевици. През нощта срещу петък явленията ще продължат. Ще има условия за локални интензивни извалявания. Ще остане сравнително хладно за края на май с..
Тази седмица коментатори във "Форум“ са Мина Христова от Института за етнология и фолклористика към БАН и политологът, и председател на Националния младежки форум Атанас Радев. Заедно с водещия Лъчезар Христов, те дискутираха по различни теми от деня: - Ръст на заплатите с 65% не стига или защо няма шофьори за градския транспорт - Подкрепата в..
Вълна от състрадание отприщи загубата на живота на трите щъркелчета на най-известната щъркелова двойка у нас - Драго и Драга от с. Драгушиново. Изминалите дни, в които се наблюдаваха обилни валежи и ниски температури, доведоха до смъртта на малките. От Българското дружество за защита на птиците посочиха, че все още има малка вероятност..
Темз Арабаджиева представи едно от най-търсените заглавия на Пролетния панаир на книгата - най новата книга на Фредерик Бакман, познат на българския читател с книги, сред които “Човек на име Уве“. Магията на писателя остава неразгадана, но едно е сигурно, читателят винаги е докоснат от написаното. Последният му роман “Моите приятели“ се..
За талантливите деца, които свирят на ударни инструменти, разказаха техните преподаватели Радосвет Кукудов и Снежина Богданова в предаването “Радиокафе“. Перкусионен ансамбъл “Ритъм“ е създаден от Радосвет и Снежина, от деца, възпитаници на Музикално училище “Любомир Пипков“ в София. Те са участвали в множество продукции на училището, появявали..
Само с няколко клика в интернет можем да се сдобием с лекарства от различни сайтове или страници в социалните мрежи за продажба на вносни лекарства, най-често от Турция. Описанието приканва клиентите с фрази като "По-ефективни и евтини лекарствени продукти“ или пък "По-достъпни цени на широка гама от лекарствени продукти“. Споменава се, че не..