Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Еленков, директор "Политики за децата" в Национална мрежа за децата:

Имаме проблем с това да осигурим достъп до правосъдие на децата, жертви на престъпления

Снимка: Министерство на образованието и науката
Сексуалните злоупотреби с деца нарастват силно през последните години в глобален план, като България не е изключение, предупреждават от Национална мрежа за децата, на сайта на обединението от граждански организации, работещи за деца.

“За 2022-2024 г. по данни на Европол за тежката организирана киберпрестъпност, същата се е увеличила с над 300% както в България, така и в глобален контекст. Като децата са най-уязвими към кибер престъпления”, казва Георги Еленков, директор "Политики за децата" в Национална мрежа за децата.

Формите на сексуална експлоатация са различни, а най-често жертва са деца между 10 и 14 години. Ангажимент към проблема трябва да имат институции, родители и учители и той е в това да запознават децата с опасностите в мрежата и да изграждат доверена връзка, за да може, при възникнал проблем, детето да не се притеснява да потърси помощ от възрастен.

В страната ни обаче има нормативни и процедурни пропуски, които стават причина сексуалните насилници на деца, имащи веднъж „сблъсък със закона“, след време отново да възобновят своите престъпни действия и намерения с чувство на безнаказаност и недосегаемост.

За 2024 година на горещата телефонна линия за подаване на сигнали за онлайн престъпления срещу деца са постъпили 1 749 747 сигнала. Много от тях са от чуждестранните мрежи, а над 79 000 сигнала за открито незаконно съдържание, хоствано на български сървъри с български IP адреси.

От тях над 70 хил. Центърът е изпратил към дирекция „Киберпрестъпност“ към ГДБОП заради реално открито незаконно съдържание, съхранявано в България, посочи още Георги Еленков.

“Общата ни оценка е, че наказанията за този тип престъпления са съобразени с тежестта на извършените престъпни деяния и основните проблеми произтичат от бавност и разни пороци на процесуално-следствените действия, включително от липсата на чувствителност сред твърде много прокурори и съдии в страната, по отношение на деянията в цифрова среда. За много от тях виртуалните престъпления сякаш продължават да звучат твърде виртуално".

Други проблеми произтичат от това, че наказателният процес остава твърде формален по отношение на онлайн посегателствата. Има много противоречива съдебна практика. Например някои видове съдилища признават определен вид, събрани с електронни средства доказателства, други отхвърлят такъв вид доказателства. Липсва единна методологическа рамка.

Също така, когато случай на онлайн престъпление срещу дете бъде докладвано от Дирекция “Киберпрестъпност” към съответния прокурор, не рядко по преценка на наблюдаващия прокурор, въпреки спецификата на деянието, процесуално-следствените дейности се възлагат на друго звено в структурата на МВР и така практически продължаването на работата по случая се води от служители, които нямат необходимите практически знания и технически компетенции.

Също така няма в НПК предвидена възможност и правно регламентиран механизъм, съобразно който полицейската структура, която е водила проверката, да бъде надлежно информирана за това, че е постановен отказ да се образува наказателно производство. По тази причина експертите не могат да обжалват тези откази.

Освен това понякога наблюдаващия прокурор решава да не упражни правото си за постановяване на задържане на лицето до 72 часа по реда на НПК, която пък дава възможност на извършителя да унищожи ценни електронни доказателства, т.е. на лице са много процесуални пречки и пропуски, които препятстват това да се стигне до ефективна осъдителна присъда.

Имаме въобще огромни проблеми в България с това да осигурим достъп до правосъдие на децата, жертви на престъпление”, коментира той.

Чуйте целия разговор с Георги Еленков в звуковия файл.

По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Габриел Тачев

Софийски разкази: Какво не знаем за ж.к. „Люлин"

Габриел Тачев за Историческа работилница "Люлин" и посветената на квартала експозиция: "Идеята започна като на шега - открихме първа витрина, която да стане част от музейна експозиция. Общият брой експонати са за две витрини. Започваме с предисторията: Модерно предградие като майката на Люлин. До 1976 кварталът се казва "Модерно предградие". Имаме..

публикувано на 24.05.25 в 16:00
С Лилия ИлиЕва

Адресите на любовта – 33-ма звездни мъже с Лилия ИлиЕва

Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..

публикувано на 24.05.25 в 14:00
С Мартин и Чавдар Кодинови

За езика – аналогово и дигитално

Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..

публикувано на 24.05.25 в 09:54

"Форум", 23.05.25: Тръмп блокира възможността чуждестранни студенти да учат в "Харвард". Какво следва?

Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: -   ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата -   Тръмп блокира възможността..

публикувано на 23.05.25 в 19:05
Столична библиотека

Столичната библиотека отбелязва 24 май с празнична програма

Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..

публикувано на 23.05.25 в 18:01

Третото издание на "Нова българска типография" демонстрира постиженията на българските дизайнери

Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..

публикувано на 23.05.25 в 17:06

Най-добре платената индустрия в България остава IT сектора, други отрасли с остра нужда от кадри

Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..

публикувано на 23.05.25 в 16:48