Това училище пък е създадено, защото когато сключват брак Джована ди Савой и цар Борис III, пристигат от Асизи с кораб в Бургас. По този повод тя създава в крайморския град първото италианско училище. От Черноморието те пристигат с влак в Пловдив, където тя създава второто италианско училище, а третото е вече в София.
“Това са два късометражни филма, които дойдоха като подарък от съдбата и по-специално от Андрей Комитски. Това беше един доста тежък период в моя живот - преди повече от 5-6 години, когато се завърнах от САЩ в България, защото жена ми беше тежко болна и единствената алтернатива, която се даде за нейното лечение не беше нито в САЩ, нито в Рим, където е родена, а в България. Тогава си дадох сметка, че трябва да остана и че трябва да си намеря работа и точно в този момент се появи Сергей Комитски”, обясни режисьорът Момчил Карамитев.
Тогава Комитски му предлага двете новели, чиято реализация минава успешно. “Точно, когато се появява и добрата новина, че ще ги финансират от Националния филмов център, се оказва, че тогавашния им продуцент е тежко болен, а след това внезапно почива и самият Сергей Комитски. Следва Covid-пандемията, както и още една кончина - на един от основните актьори Ники Станчев. Това налага да наеме актьора Ники Илиев. Така след тежките изпитания се стига до реализацията на филма.
По думите му, посланието на двата късометражни филма е, че любовта и особено любовта към музиката над всичко. “Любовта и изкуството движат нещата в стойностните системи на двама човека - двама позастарели музиканти”. Освен това е водеща и темата за добротата, за това как човек става добър, след като е минал през много перипетии.
Това са киноновели, но форматът е телевизионен, защото не се показват къси игрални филми по киносалоните, освен ако не са част от фестивална програма или не ги пускат преди началото на пълнометражен филм. Във филмите има чудесни дебюти - на Боряна Андреева, която е от БНР, където работи като музикален редактор, и Лина Шишкова, която е озвучаваща актриса и това е дебюта ѝ в киното.
Новелата “100 долара” получава Наградата за най-добър режисьор и за актриса за документално късометражно от фестивала в Берлин; от Ванкувър получават награда за най-добър монтаж; от един християнски фестивал в щата Вирджиния получават приза на икуменическото жури за музика.
"Златният храм" е удостоен с награда за най-добър късометражен филм на същия кинофорум, а от фестивала в Рим получава наградата за най-добър късометражен филм в жанра "драма" за "100 долара", за най-добър продуцент, режисьор - Момчил Карамитев, главна женска роля - Бояна Андреева, второстепенна женска роля - Бояна Петкова, и оригинална музика - Антони Дончев.
Още интересни истории от миналото и повече за двата късометражни филма - чуйте в разговора с Момчил Карамитев в звуковия файл.
Кристиан Сугарев е виолист в състава на Софийската филхармония. На 27 април от 19 часа в камерна зала „България“ заедно с още две дами от състава на филхармонията – Кристина Михайлов и Петя Йорданова той ще представи една специална и отдавна мислена програма. Самата програма е по идея на Кристиан. Ето какво разказ той за БНР – „ ще изпълним..
Днес на Томина неделя, предаването гостува на празника на община Чавдар. Говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в малка Швейцария. Ще усетите и магията на „Света Петка“ - неолитното село над Чавдар. Първият ни гост е Павлина Павлова - секретар на община Чавдар: "Основно работим с групи с деца, това е..
Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:
Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..
За премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..
Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..